Domů
Elektřina
Nová umělá kůže se solárním napájením dokáže vnímat dotyk a teplotu
Protéza s umělou kůží napájenou solárními články. Zdroj: University of Glasgow
Protéza s umělou kůží napájenou solárními články. Zdroj: University of Glasgow

Nová umělá kůže se solárním napájením dokáže vnímat dotyk a teplotu

Týmu vědců z Univerzity v Glasgow se podařilo vyvinout umělou kůži citlivou na dotek, která ke svému napájení využívá energii ze zabudovaných fotovoltaických článků. Inovativní protéza by tak v budoucnu mohla lidem, jež přišli o některou z končetin, opět vrátit hmat bez zbytečně těžkých baterií a nutnosti jejich neustálého dobíjení.

Umělou kůži se solárním napájením se inženýrům podařilo zkonstruovat za pomoci využití grafenu, který díky svým unikátním vlastnostem nachází v posledních letech čím dál větší uplatnění.

Grafen je vysoce flexibilní forma uhlíku, která je svou strukturou podobná grafitu, avšak je tvořena pouze jedinou vrstvou atomů. Grafen je však pevnější než ocel, je elektricky vodivý a téměř zcela průhledný. Právě díky své vysoké pevnosti a schopnosti propouštět přibližně 98 % dopadající slunečního záření je velmi vhodným materiálem pro podobné aplikace.

„Kůže schopná vnímat dotek otevírá nové možnosti pro vytváření robotů, kteří budou schopni dělat lepší rozhodnutí ohledně bezpečnosti lidí,“ popisuje přínosy spoluautor projektu dr. Ravinder Dahiya.

Jako příklad uvádí možnost využití povrchu citlivého na dotek u robotů pracujících na montážní lince, kteří tak dokáží zaznamenat člověka, který se ocitne v jejich blízkosti a pozastavením své činnosti zabrání případnému úrazu.

Další metou je energeticky nezávislá protéza

Nová verze umělé kůže vyžaduje pro své napájení pouze 20 nanowattů na centimetr čtvereční plochy, tedy výkon, který dokáží bez problému poskytnout i fotovoltaické články s nízkou účinností. U současného prototypu zatím není možné přebytečnou energii akumulovat pro pozdější využití, avšak autoři projektu již nyní pracují na možnosti propojení s baterií, která by umožnila vyrobenou energii využít, kdy jí bude zapotřebí.

„Dalším krokem pro nás bude dále rozvíjet technologii výroby elektřiny, která je pro tento výzkum stěžejní a využít ji k napájení motorků, které pohánějí samotnou protézu. Toto by umožnilo vytvoření zcela energeticky nezávislé umělé končetiny,“ dodává Dahiya.

Zdroj úvodní fotografie: University of Glasgow

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se