Domů
Obnovitelné zdroje
Vědci vyvinuli speciální nanopovlak, se kterým solární panely zachytí o 20 % více světla
Speciální nanovrstva umožňuje zachytit více světla, a tím i zvýšit účinnost solárních panelů. Autoři: K. Dill, D. Ha, G. Holland/NIST

Vědci vyvinuli speciální nanopovlak, se kterým solární panely zachytí o 20 % více světla

Speciální vrstva složená z tisíců miniaturních skleněných kuliček má podle vědců schopnost významně navýšit množství zachyceného světla ze slunečního záření dopadajícího na solární panely. Nasazení takovéto technologie do výrobního procesu by tak otevřelo další cestu k navyšování účinnosti fotovoltaických panelů.

Za inovativním řešením stojí tým vědců z amerického Národního institutu standardů a technologie (NIST) a nanocentra Marylandské univerzity. Povlak využívá k zachycení světla podobný efekt, který je možný pozorovat, či spíše poslouchat, ve stavbách oválného půdorysu s kopulovitým stropem, jejichž architektura umožňuje velmi dobré síření zvukových vln, kdy je možné zřetelně slyšet šepot i z větších vzdáleností. Pro tento efekt si stavby v angličtině vysloužily název „whispering gallery“ .

Obdobný jev lze pozorovat i v optice, kdy je sluneční záření zakřivováno podél povrchu skleněných kuliček nanoskopických rozměrů. Optické „šeptající galerie“ byly sice vyvinuty již před řadou let, v oblasti povlaků pro fotovoltaické panely jsou však dle vědců relativní novinkou.

„Ačkoliv výpočty naznačovaly, že by tyto vrstvy navýšily výkon solárních článků, nemohli jsme to prokázat, dokud nebyly vyvinuty potřebné nanoskopické technologie,“ uvedl spoluautor projektu Dongheon Ha z NIST.

K otestování povlaku vědci využili laser, kterým osvětlovali jednotlivé „kuličky“ povlaku. Fotovoltaický článek se speciálním povrchem zachytil ve srovnání s běžným článkem v průměru o 20 % více viditelného světla, o srovnatelnou hodnotu vzrostl i proud dodávaný článkem.

K vytvoření nanoskopického povlaku tým využil metodu, kdy byly na panel naneseny kapičky roztoku s nanorezonátory, které byly následně rozprostřeny po celém povrchu za pomocí tyče ovinuté drátem. Tato metoda je v průmyslu běžně využívána, a tudíž by začlenění podobné technologie do procesu výroby fotovoltaických panelů nemělo představovat větší obtíže.

Autoři úvodní fotografie: K. Dill, D. Ha, G. Holland/NIST

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.