Hybridní solární článek vyrobí elektřinu i za deště, využívá energii dopadajících kapek

DomůObnovitelné zdrojeHybridní solární článek vyrobí elektřinu i za deště, využívá energii dopadajících kapek

Navzdory velkým pokrokům v rámci technologie fotovoltaických článků zatažená obloha a déšť stále značně omezují výrobu solárních elektráren. Nový hybridní článek, který k výrobě elektřiny kromě dopadajícího světla využívá rovněž energii dešťových kapek, by mohl nabídnout částečné řešení.

Klíčovou součástí hybridního článku je nanogenerátor, jenž k výrobě elektrické energie využívá takzvaný triboelektrický jev, při kterém určité materiály získávají elektrický náboj poté, co přijdou třením do kontaktu s jiným materiálem. Triboelektrické nanogenerátory (TENG) jsou obvykle nanomateriály, které generují elektřinu při stlačení a opětovném uvolnění. V tomto případě články využívají kinetickou energii dopadajících a následně stékajících vodních kapek.

Podobným směrem se inženýři vydávali již dříve, avšak s tím rozdílem, že se triboelektrické generátory snažili zkombinovat se stávajícími solárními články. Tým čínských vědců nicméně nyní přišel se speciálním hybridním článkem určeným přímo pro tuto aplikaci.

„Naše studie demonstruje nový koncept využívání energie během různého počasí,“ uvedli autoři projektu.

K výrobě článku vědci využili polymer PEDOT:PSS, ze kterého vytvořili speciální vrstvu, jež tvořila společnou elektrodu pro TENG na jejím povrchu a fotovoltaický článek pod ní. Jelikož je tato vrstva průhledná, mohl solární panel k výrobě elektřiny využívat jak energii dopadajícího slunečního záření, tak i energii dešťových kapek.

Technologie je nyní ve velmi raném stádiu vývoje. Zda-li se v budoucnu dokáže prosadit na trhu, zůstává zatím otázkou.

Autor úvodní fotografie: h080 @flicker.com