Domů
Elektřina
Nové energetické štítky u elektrospotřebičů mají být srozumitelnější
Energetický štítek z roku 2010. Zdroj: euobserver.com

Nové energetické štítky u elektrospotřebičů mají být srozumitelnější

Elektřina
Bez komentáře
26. září 2018, 14:01
ČTK

Výrobci domácích spotřebičů podporují zavedení nových energetických štítků, které navrhla Evropská komise. Nové štítky by mohly začít platit na přelomu let 2019 a 2020 a budou srozumitelnější. Na tiskové konferenci to uvedlo Sdružení výrobců domácích spotřebičů v ČR APPLiA CZ (dříve CECED CZ).

Podle navrhované evropské legislativy dojde ke změně parametrů pro určení energetických tříd. Výrobci se tak mají vrátit ke škále, kde písmeno A bude označovat energeticky nejméně náročné přístroje a písmeno G naopak ty nejméně šetrné. Nahradí tak stávající méně srozumitelné rozdělení do tříd A+, A++ a A+++ atd.

„Takže se může stát, že se některé výrobky ocitnou ze skupiny A+++ ve třídě B nebo C,“ uvedl generální ředitel APPLiA CZ Radek Hacaperka.

„Kdyby to začalo platit od 1. ledna 2020, jak byla ta původní vize, tak by se od 1. července 2019 dodávaly výrobky jak se starými tak s novými štítky a prodejci by měli od 1. ledna 14 dní na přeštítkování,“ dodal Hacaperka.

Hlavním úkolem výrobců je teď podle něj změny vysvětlit spotřebitelům. Chystá se proto na přelomu let 2019 a 2020 ve spolupráci s ministerstvem obchodu a průmyslu edukační kampaň.

Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie a tedy i výdaje. Pro výrobce by měl být systém pobídkou k inovacím a investicím do energeticky šetrnějších přístrojů.

Podle Haceperky jsou nyní výrobci domácích spotřebičů v ČR v obtížnějším postavení než jinde v Evropě. Důvodem je dlouho chystaná odpadová legislativa, kterou už dva roky připravují ministerstva životního prostředí a průmyslu. Chystaný zákon sice podle něj zakotvuje povinnost, aby výrobci spotřebičů zajistili sběr a recyklovali starých výrobků s ukončenou životností, ale zároveň jim chce znemožnit, aby si sami svobodně vybrali, zda si zpracování a recyklaci zajistí sami nebo prostřednictvím nasmlouvaných recyklačních firem.

„To je pro výrobce nepřijatelné, protože by zvýšené náklady na recyklaci museli promítnout do koncové ceny spotřebičů pro zákazníka,“ dodal Hacaperka.

Mezi evropské členy sdružení patří přes 20 významných výrobců praček, lednic, vysavačů a další bílé techniky například Electrolux, Bosch, Siemens, Miele, Whirlpool, Gorenje, Beko, Philips a další.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se