Nově zvolený prezident USA byl vyzván k podpoře jádra
Odborníci z akademického prostředí a jaderných a environmentálních organizací napsali otevřený dopis adresovaný nově zvolenému prezidentovi USA, Donaldu Trumpovi, a Ricku Perrymu, kterého Trump nedávno vybral pro post ministra energetiky. V dopise na oba státníky naléhají, aby podnikli kroky k „záchraně a rozvoji“ národního jaderného odvětví.
Dopis napsaný organizací Environmental Progress (EP) podepsalo více než 40 osob včetně Michaela Shellenbergera, presidenta EP, klimatických vědců Jamese Hansena a Kerry Emmanuela, presidenta a ex-presidenta Americké jaderné asociace Andrewa Kleina a Gene Grechecka a filmaře Roberta Stonea.
„Píšeme Vám jako vědci, ekonomové, konzervativci a občané, abychom na Vás naléhali, abyste učinili razantní opatření potřebná k záchraně a dalšímu rozvoji americké jaderné energetiky.
Jaderné elektrárny v USA bojují s levným zemním plynem, silně podporovanými obnovitelnými zdroji a nízkou poptávkou po elektřině. Celosvětová poptávka po elektřině má zároveň díky rozvojovým zemím po celém světě v příštích 25 letech vzrůst o 70 %.“ – Začátek otevřeného dopisu.
Otevřený dopis také zmiňuje, že pokud by se rostoucí světová poptávka po elektřině pokryla pomocí jaderných reaktorů místo uhlí, znamenalo by to pro snížení znečištění ovzduší a boj s klimatickými změnami více než jakékoli mezinárodní dohody.
Podnikatelé jezdí budovat inovace do zahraničí
Dopis dále zmiňuje, že zatímco v 60. a 70. letech, kdy byla Amerika lídrem v jaderných technologiích, jsou dnešní na inovace zaměření a kapitálově dobře vybavení podnikatele nuceni vybudovat své projekty v zahraničí. V mezidobí Čína investuje minimálně do 5 různých jaderných designů a podepsala smlouvu na vývoj a výrobu nového reaktoru navrženého společností Terra Power.
Autoři dopisu dále navrhují, aby Trump přijal podobný přístup, jaký měl amerického prezident Dwight Eisenhower, za kterého vznikla iniciativa „Atomem k míru“.
„To, co potřebujeme, nejsou dotace, ale spíše dlouhodobé půjčky a záruky za úvěry pro zahraniční zákazníky, kteří by se snažili o nákup amerických technologií. Zajištění toho, že americké společnosti jsou na globálním trhu s jadernými technologiemi konkurenceschopné, by pomohlo plnění dohody o nešíření jaderných zbraní více než jakékoli množství diplomatických manévrů od OSN.“
Zdroj úvodního obrázku : JL Johnson
Mohlo by vás zajímat:
Jeden dotaz. Mexičani nedávno vysoutěžili v aukci dodávku elektřiny z větrných a FV elektráren za průměrnou cenu 33 USD/MWh fixovanou na 20 let s produkcí do dvou let od uzavření smlouvy. Investici provedou a financovaní si zajistí sami investoři, důvěryhodné velké energetické firmy z USA a EU. Jak jsou tomu jaderné elektrárny z USA schopny konkurovat?
Státními dotacemi...
A to je zásadní problém. Cena za MWh z jádra bude přinejmenším požadovaná někde kolem 100$/MWh, levněji se to asi v USA nepodaří pořídit. To znamená že se zbytečně budou vyhazovat peníze. Mají vlastní plyn, regulace není problém, v takové situaci si můžou klidně dovolit jít do instalace i mírně více než potřebného výkonu.
I kdyby měli mít trojitou zálohu, trojnásobek výkonu FVE+VtE+PPE, tak vypínání VtE a FVE, kdyby se mělo platit za nevyrobený proud, vyjde možná levněji než vyrobená MWh z jaderné elektrárny.
Není mi pořádně jasné o jakých technologických firmách mluví, většina je dnes mezinárodních. Američani mají za Ruskem v tomto ohledu zpoždění, museli by dohnat třeba rychlé reaktory atd. asi jediné co jsou sto exportovat je PWR a BWR technologie, nic převratného.
Nový prezident se jim asi ještě prodraží.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se