Domů
Elektřina
Odstávka 3. bloku Dukovan se protáhne kvůli opravě armatury

Odstávka 3. bloku Dukovan se protáhne kvůli opravě armatury

Elektřina
Bez komentáře
27. říjen 2017, 15:51
ČTK

Odstávka třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude o něco delší kvůli opravě armatury v sekundárním okruhu. Podle původního plánu měla trvat 107 dnů a skončit tuto neděli. Blok by měl začít obnovovat provoz ve druhé polovině příštího týdne, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Podle údajů, které firma ČEZ aktuálně uvádí na svém webu , počítá s obnovením dodávek elektrického proudu z tohoto bloku do 4. listopadu.

Dukovanský blok číslo tři stojí od 14. července. V minulém týdnu experti dokončili testy jeho hermetického boxu prováděné po 20 letech jeho provozu. Při následných zkouškách a kontrolách zařízení prováděných standardně při spouštění bloku technici zjistili závadu na jedné armatuře. Podle mluvčího už pracují na jejím odstranění.

„V okamžiku, kdy bude závada vyřešena, bude blok připraven na najíždění,“ uvedl.

Jde o armaturu v sekundárním okruhu, jímž proudí pára, která není radioaktivní.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Odstávka třetího bloku je poslední letošní plánovanou odstávkou v Dukovanech. Odborníci během ní měnili za čerstvé pětinu paliva a uskutečnili řadu technických akcí a kontrol.

V prvních týdnech byl mimo provoz spolu s třetím blokem zároveň i čtvrtý dukovanský blok. Souběh odstávek bloků technici potřebovali, aby mohli uskutečnit modernizaci systému kontroly a řízení jejich společné centrální čerpací stanice.

U obou bloků už firma ČEZ žádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení k jejich provozu, protože nynější desetileté licence skončí s letošním rokem. Pro dukovanské bloky jedna a dvě už společnost ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získala.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Spotřebiče klientů budeme řídit podle aktuální ceny elektřiny i jejího dostatku v síti, říká šéf Nano Green
22. září 2022, 18:00
Ekonom ČEZ: Zimu bychom měli s plynem zvládnout, postupně se otevřou nové zdroje
22. září 2022, 10:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se