Domů
Elektřina
Odstávka 3. bloku Dukovan se protáhne kvůli opravě armatury

Odstávka 3. bloku Dukovan se protáhne kvůli opravě armatury

Odstávka třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude o něco delší kvůli opravě armatury v sekundárním okruhu. Podle původního plánu měla trvat 107 dnů a skončit tuto neděli. Blok by měl začít obnovovat provoz ve druhé polovině příštího týdne, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Podle údajů, které firma ČEZ aktuálně uvádí na svém webu , počítá s obnovením dodávek elektrického proudu z tohoto bloku do 4. listopadu.

Dukovanský blok číslo tři stojí od 14. července. V minulém týdnu experti dokončili testy jeho hermetického boxu prováděné po 20 letech jeho provozu. Při následných zkouškách a kontrolách zařízení prováděných standardně při spouštění bloku technici zjistili závadu na jedné armatuře. Podle mluvčího už pracují na jejím odstranění.

„V okamžiku, kdy bude závada vyřešena, bude blok připraven na najíždění,“ uvedl.

Jde o armaturu v sekundárním okruhu, jímž proudí pára, která není radioaktivní.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Odstávka třetího bloku je poslední letošní plánovanou odstávkou v Dukovanech. Odborníci během ní měnili za čerstvé pětinu paliva a uskutečnili řadu technických akcí a kontrol.

V prvních týdnech byl mimo provoz spolu s třetím blokem zároveň i čtvrtý dukovanský blok. Souběh odstávek bloků technici potřebovali, aby mohli uskutečnit modernizaci systému kontroly a řízení jejich společné centrální čerpací stanice.

U obou bloků už firma ČEZ žádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení k jejich provozu, protože nynější desetileté licence skončí s letošním rokem. Pro dukovanské bloky jedna a dvě už společnost ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získala.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.