Domů
Rychlé zprávy
OECD vyzývá vlády k většímu zdanění energie

OECD vyzývá vlády k většímu zdanění energie

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes vyzvala vlády k většímu využívání zdanění energie v rámci boje proti klimatickým změnám. V řadě zemí je podle OECD zdanění energie stále příliš nízké.

„Daně jsou efektivním nástrojem při snižování škodlivých emisí pocházejících z využívání energie, vlády by je však mohly používat lépe,“, uvedla OECD ve své dnešní zprávě.

„K posílení boje s hlavním zdrojem emisí skleníkových plynů a znečištění ovzduší je třeba se více spoléhat na zdanění energie,“ dodala.

V současnosti podle OECD vytvářejí daně pouze omezený tlak na snižování spotřeby energie, zvyšování energetické efektivity a přesun k méně škodlivým formám energie.

„Posun k efektivnějšímu využívání daní při snižování škodlivých emisí je celkově pomalý a nesystematický,“ uvedl generální tajemník Ángel Gurría.

Výraznější zvyšování daňové zátěže se podle OECD zatím většinou omezuje pouze na silniční dopravu, zatímco například u uhlí zůstává zdanění velmi nízké. OECD ve zprávě vychází z údajů ze svých členských států a ze zemí skupiny G20.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vinkler
15. únor 2018, 07:10

Když je inverze, jsou dědiny plné smradu a sazí z uhlí i dřeva, často i ze smetí od zahrádkářů.

Lokální topeniště nemají žádná omezení.

Ukazuje se ale, opravdu výhoda u obcí, kde se topí převážně plynem nebo elektrikou.

Města jsou v létě plná emisí z aut.

Osobní auta mají daň na palivo, nicméně plošná daň nic neřeší.

Zásah je velmi nepopulární. Snáze je omezit zbraně kvůli teroristům

C
15. únor 2018, 15:11

*Zbraně podle zákona o zbraních :( (V právním řádu je ještě jedna definice zbraně)

Danit energii, plošně, je pitomost, když jsme u toho tak by měly být daně nastaveny tak aby případně urychlovaly přesun k jiným zdrojům. Například by se se zdražením paliv pro silnice měla mírně zlevnit paliva pro lodě a dráhu, nebo pokud se zdaní uhlí, tak zlevnit plyn, eventuálně dát nejenom dotace na TČ, ale možnost žádat o návrat DPH pro kohokoliv. Prostě aby se vytvořil "vyšší spád" který by ke společensky vhodným věcem táhl lidi. Ale fakt by to bylo nepopulární, tak se dělá všechno jiné, ptákoviny a podobně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se