Domů
Elektřina
Polsko bude investovat do účinnosti uhelných elektráren

Polsko bude investovat do účinnosti uhelných elektráren

Novým cílem Polska je nezvyšovat počet uhelných elektráren, které má na svém území. Alespoň to prohlásil náměstek ministra pro ekonomiku Jerzy Pietrowicz, který dále uvedl, že místo toho budou investice proudit do zvyšování energetické účinnosti jednotlivých uhelných bloků.

„Od uhlí jako základu naší energetiky ustoupit nehodláme, ale zároveň nepovažujeme uhlí za další cestu rozvoje. Růst polské produkce elektřiny nebude založen na uhlí“
Jerzy Pietrowicz, Energetický summit v Gdańsku

Zároveň náměstek ministra prohlásil, že současné uhelné elektrárny nebudou uzavírány. Ty jsou totiž zodpovědné za 85 % celkové polské produkce elektřiny, a proto se bude investovat do snížení jejich emisí, zvyšování jejich účinnosti a dále do rozvoje smart gridů.

Při té příležitosti se Pietrowicz zmínil, že energetická politika Evropské Unie může způsobit vyšší náklady na výrobu elektřiny a zvýšit import do Polska. Již nyní importuje 2 TWh ročně.

Evropská Unie většinově rozhodla o zavedení market stability reserve, proti kterému bylo hlavně Polsko. To má zajistit, aby cena emisních povolenek v budoucnu rostla, ideálně až ke 40 euro za jednu povolenku (1 povolenka = 1 tuna CO2). To pro Polsko obecně znamená zvýšení nákladů na výrobu elektřiny a snížení konkurenceschopnosti polské energetiky.

Podle bývalého náměstka ministra pro ekonomiku a nyní poradce významné společnosti by „se ceny elektřiny mohly až zdvojnásobit v případě, že vzroste cena povoleny CO2 ke 40 eurům za jednu tunu„. Některé studie dnes uvádí, že polská energetika vypouští až jednu tunu emisí CO2 na vyrobenou MWh elektřiny.

Štítky:

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se