Domů
Elektřina
Rada vlády doporučila stáhnout návrh o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště

Rada vlády doporučila stáhnout návrh o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště

Legislativní rada vlády (LRV) dnes doporučila stáhnout návrh věcného záměru o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. ČTK to sdělil Jiří Souček z kabinetu ministra Jana Chvojky (ČSSD). Chvojka, který na konci listopadu nahradil ve funkci ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu odvolaného Jiřího Dienstbiera, řídil dnes jednání LRV poprvé.

Věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokalit hlubinného úložiště předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu. Má posílit postavení obcí v rozhodovacím procesu výběru lokality pro úložiště. O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes v Litoměřicích sdělil, že stát chce nadále provádět průzkum ve všech sedmi lokalitách, které byly pro hlubinné úložiště vytipovány. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky.

V polovině července přitom ministr uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech vytipovaných oblastech a chce se soustředit na lokality Horka a Kraví hora na Vysočině.

„Tento návrh nenašel pochopení,“ uvedl však dnes.

Ilustrační foto

Starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek, který je mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti, uvedl, že obce jsou postupem znepokojeny. Ve všech sedmi lokalitách podalo už dřív 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku.

LRV měla dnes na programu také projednání novely zákona o myslivosti a návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s ochranou oznamovatelů podezření na protiprávní jednání. Souček uvedl, že projednávání obou bodů rada přerušila.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.