Domů
Elektřina
Říjnová argentinská aukce OZE láká největší světové investory

Říjnová argentinská aukce OZE láká největší světové investory

Narůstající argentinský trh s obnovitelnými zdroji energie přitahuje největší světové energetické společnosti. Argentina v minulém týdnu představila pravidla říjnové aukce, ve které by měly být investovány celkem 2 miliardy dolarů.

Enel, Abo Wind, General Electric nebo Engie se chystají vstoupit na argentinský trh díky posunu argentinské energetiky vlivem nového zákona, který je určen pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Aukce plánovaná na říjen by měla podle očekávání argentinské vlády přinést investice v hodnotě 2 miliard dolarů (48 miliard korun).

Díky příznivým podmínkám pro obnovitelné zdroje energie a zlepšující se ekonomice země se investoři snaží urychleně schválit projekty navrhovaných elektráren a zajistit jejich financování a dodávky komponentů.

„Země vykazuje známky ekonomické stability, nyní se jedná o ten správný okamžik pro investici do obnovitelných zdrojů.“
Antonio Cammisecra, ředitel rozvoje obchodu v Enel Green Power

Konečná pravidla aukce byla vydána minulý týden. Termín pro podávání nabídek končí 5. září a vítězové budou oznámeni 12. října.

K „zelenému“ obratu zavelel nový prezident

Argentinský prezident Mauricio Macri s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Zdroj: Casa Rosada – Presidencia de la Nación Argentina

Více než 60 % instalovaného výkonu v Argentině pochází z fosilních paliv. Prezident Mauricio Macri, který se funkce ujal v prosinci, nyní zintenzivňuje úsilí o diverzifikaci energetického mixu a boji proti změně klimatu. Jedním z jeho prvních opatření byl zákon, který vyžaduje, aby průmysloví velkoodběratelé do roku 2017 získávali 8 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a do roku 2025 dokonce 20 % elektřiny.

V zemi je v současnosti instalováno 215 MW větrných elektráren a téměř žádné solární elektrárny a elektrárny na biomasu, udávají data Bloomberg New Energy Finance.

Vláda očekává 40-100 dolarů za MWh

Obsahem aukcí bude 600 MW instalovaného výkonu větrných elektráren, téměř trojnásobek současné hodnoty, 300 MW v solárních elektrárnách a 100 MW instalovaného výkonu elektráren na biomasu, vodních a bioplynových elektráren.

Společnosti již mají podle argentinské energetické obchodní společnosti SAESA připraveny projekty o instalovaném výkonu více než 2 GW. Developeři budou soupeřit o kontrakty trvající 20 až 30 let s tím, že vítězné projekty by měly být uvedeny do provozu dva roky po skončení aukce. Argentinská vláda v aukci očekává nabídky ve výši 400-100 dolarů za MWh (968-2 420 Kč/MWh). Současné ceny se v Argentině pohybují nad hranicí 100 dolarů/MWh.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se