Domů
Společnosti ve světě
Ropný gigant Total opouští trh s uhlím

Ropný gigant Total opouští trh s uhlím

Francouzský energetický gigant Total v pondělí vydal oficiální prohlášení, že odchází z trhu s uhlím. Stane se tak po dlouho ohlašovaném prodeji posledního uhelného dolu nacházejícího se v jižní Africe. Total se v oblasti fosilních paliv zaměří výhradně na zemní plyn, který nyní tvoří 50 % jeho energetické produkce. 

Francouzský gigant Total se již delší dobu snaží přeorientovat na obnovitelné zdroje a čistší fosilní paliva – zemní plyn. Drží se tak evropských trendů a v oblasti obnovitelných zdrojů vlastní dceřinou společnost SunPower zabývající se solární energií.

Kromě solární energie se chce Total zaměřit na další oblasti jako je zlepšení energetické účinnosti svých elektráren, výroben a služeb. Podílet se chce také na mezinárodních iniciativách v oblasti udržitelného rozvoje světové energetiky. Příkladem může být výzva k vytvoření světového trhu s uhlíkem, na které se podílel společně s dalšími energetickými giganty jako BG Group plc, BP plc, Royal Dutch Shell plc, Statoil ASA a Eni S.p.A.

Těžba uhlí se neslučuje s plány společnosti v boji proti klimatickým změnám

Opuštění trhu s uhlím komentoval generální ředitel Totalu Patrick Pouyanné slovy:

„Byla to záležitost jak naší důsledné strategie, tak naší důvěryhodnosti.  Tváří v tvář klimatickým změnám se Total zavázal k podpoře využívání zemního plynu, nejčistšího fosilního paliva, především v porovnání s uhlím, které emituje dvakrát tolik skleníkových plynů při výrobě elektřiny.“

Pouyanné doplnil, že Total nemůže nadále tvrdit, že poskytuje řešení v otázce klimatických změn a zároveň pokračovat v produkci a obchodování s uhlím.

„Kromě ukončení těžby jsme se rozhodli ukončit naše obchodní operace spojené s uhlím. Ke konci roku 2016 už nebudeme součástí uhelného odvětví.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se