Domů
Elektřina
Stavbu geotermální elektrárny úřad v Tanvaldu opět zamítl
geotermální elektrárna

Stavbu geotermální elektrárny úřad v Tanvaldu opět zamítl

Elektřina
3 komentáře
5. srpen 2016, 14:35
ČTK

Stavební úřad v Tanvaldu na Jablonecku zamítl žádost o vydání územního rozhodnutí na stavbu geotermální elektrárny. Jako důvod uvedl rozpor mezi veřejným a soukromým zájmem. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na webu města. Proti jeho rozhodnutí je možné odvolat se do 15 dnů. Projekt připravuje firma Entergeo, její vyjádření ČTK zjišťuje.

Stavební úřad už jedno zamítavé stanovisko vydal. Krajský úřad v Liberci ale jeho rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému projednání. Záměr výstavby geotermální elektrárny je podle nového rozhodnutí stavebního úřadu sice v souladu s územním plánem města, jeho realizace ale může ohrozit veřejný zájem.

Může snížit pohodu bydlení a ohrozit veřejné zdraví minimálně v oblasti, která bude zasažena vlivem budování podzemního výměníku v hloubce čtyř až pěti kilometrů pod povrchem, píše se v rozhodnutí. Zasažena by měla být oblast zhruba pěti kilometrů čtverečních, kam patří hustě osídlené části města s 6500 obyvateli.

Entergeo plánuje stavbu geotermální elektrárny v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T v blízkosti centra města. Pro výstavbu chce firma využít pozemek pod železniční tratí, na kterém stojí vodní elektrárna. Proti záměru firmy se postavilo tanvaldské zastupitelstvo a petici odmítající projekt podepsalo 2116 obyvatel Tanvaldu a jeho okolí.

Ilustrační foto

Projekt počítá s ohříváním vody vháněné až pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím ve světě příliš rozšířený a v Česku s ním nejsou zkušenosti. Jeden z autorů petice proti výstavbě, Jaroslav Mikš, projekt označil za nebezpečný experiment. Podobně se v zamítavém stanovisku vyjádřil stavební úřad.

Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam ale provázely silné otřesy, které způsobily škody v přepočtu 170 milionů korun. Obava z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvodem, proč se proti podobnému projektu společnosti Entergeo před několika lety postavili lidé v Semilech a v nedalekém Benešově.

Odpůrce nepřesvědčila ani ujištění, že seizmické stanice budou situaci sledovat a čerpání vody se případně omezí. Nepomohly ani sliby dodávek levného tepla nebo dotací pro radnice.

Zdroj úvodní fotografie: ec.europa.eu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik
5. srpen 2016, 18:46

Investorovi do geotermální elektrárny bych poradil aby "geotermální kotel" prozatím na stavebním úřadě vyměnil za jaderný "kotel" a výměník tepla v hloubce 5km evidoval jako skládku jaderných odpadků. Bude tak mít méně papírování, byrokratického odporu a nebude mu do toho žvanit každý "trouba". A také díky atomovému zákonu nebude prakticky za nic zodpovídat a ručit, stát se o vše postará a zaplatí. Už se těšíme na polibky Drábové a Zemana při stříhání pásky.

Peppa
6. srpen 2016, 09:50

a ostatní jsou doma zdraví?

energetik
7. srpen 2016, 14:22

V obou případech se jedná o jadernou energii (energie z atomového jádra a energie z jádra Zemského) po zkušenostech z úředníky na stavebním úřadě si stejně myslím že by rozdíl nepochopili a je zbytečné je tím zatěžovat. Prostě se jedná o jadernou elektrárnu a pro investora to tak bude jednodušší. Pro ČEZký kocourkov dobré.

Zdraví zatím dobré, sice občas by se našly nějaké ty nádory z jaderných emisí, ale to je na vzestupu všude a nejen u lidí, před tím neutečete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se