Německé solární elektrárny zaznamenaly v červenci rekordní výrobu
Německé solární elektrárny zaznamenaly rekordní měsíc ve výrobě elektřiny. V červenci vyprodukovaly přes 10 TWh elektřiny, informoval o tom ministr Robert Habeck.
Solární energie v Německu dosáhla v červenci rekordní výroby, i když slunečního svitu bylo méně než v předchozím roce. Ze 23,6 TWh elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů minulý měsíc tvořila solární energie 10,1 TWh, což je asi 43 %, uvádí data německého ministerstva hospodářství a ochrany klimatu (BMWK).
„Data ukazují, že naše přijatá opatření fungují a v síti je víc a víc solární energie,“ řekl ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.Nicméně s přibývajícím množstvím elektřiny z obnovitelných zdrojů rostou i náklady na rozvoj distribučních sítí, což bude stát stovky miliard eur. Otázkou jsou také náklady na stabilizaci přenosové soustavy, ty se však podařilo Německu za rok 2023 oproti předchozímu roku snížit. Zvýšil se počet období s negativními cenami na velkoobchodním trhu s elektřinou, což ukazuje na potřebu více skladovacích kapacit nebo flexibilní poptávky.Německo splnilo svůj cíl dosáhnout 88 GW instalovaného výkonu solárních elektráren do roku 2024. Od ledna do července bylo co do instalovaného výkonu instalováno o 12 % více než za stejné období roku 2023. Podle ministerstva hospodářství disponuje Německo nyní přes 90 GW instalovaného výkonu solárních elektráren.
Do roku 2030 vláda usiluje o 215 GW v solárních elektrárnách a o pokrytí 80 % své hrubé konečné spotřeby elektřinou z obnovitelných zdrojů. V první polovině roku 2024 obnovitelné zdroje pokryly přibližně 57 % hrubé konečné spotřeby elektřiny Německa.
V ČR bylo v červenci, dle Měsíčního hodnocení provozu ES ČR a služeb PS, vyrobeno a dodáno do přenosové soustavy 550 GWh elektřiny z FVE. Oproti měsíci červenci v roce 2023 se tak jedná o nárůst o 33,5 %. Průměrná měsíční výroba z FVE tak dosáhla 739,5 MW při 105 % normálu slunečního svitu.Mohlo by vás zajímat:
Německo splní svůj cíl, cituji: ("cíl dosáhnout 88 GW instalovaného výkonu solárních elektráren do roku 2024. Od ledna do července bylo co do instalovaného výkonu instalováno o 12 % více než za stejné období roku 2023. Podle ministerstva hospodářství disponuje Německo nyní přes 90 GW instalovaného výkonu solárních elektráren.
Do roku 2030 vláda usiluje o 215 GW v solárních elektrárnách a o pokrytí 80 % své hrubé konečné spotřeby elektřinou z obnovitelných zdrojů. V první polovině roku 2024 obnovitelné zdroje pokryly přibližně 57 % hrubé konečné spotřeby elektřiny Německa").
To tady píši již cca 10 let, nejprve to bylo zesměšňováno, později tvrzeno "to nééjde", a vidíte, jde to.
Neříkám, že to Německo dělá optimálním způsobem, to rozhodně ne, některé jiné státy to dělají lépe. Ale Němci to dokáží (za každou cenu...)
Samozřejmě, že to jde. Obnovitelné zdroje, a to ani ty občasné už dávno nejsou jen nějakým doplňkem, jak si nás pořád mnozí myslí. Bateriové celky z občasných zdrojů dělají zdroje stabilní a zimní odbdobí hodlá Německo bez JE překonat s vodíkem. Bezemisně to zcela jistě půjde. Jsem zvědavý na vývoj cen. Jde o rozsáhlé investice do všech oblastí energetiky a srovnání s českou cestou. Osobně bych se spíš viděl v německé koncepci, než v té české, která je tězkopádná a sází na kombinaci OZE + JE.
Argumenty postavené na vymyšlených lidech a tvrzeních? Máte za potřebí klesnout takto hluboko?
Ne, opravdu nikdo netvrdil, že nejdééé mít v elektroenergetickém mixu 18 % objemu elektřiny z FVE, resp. 24 % v nejslunečnějším měsíci v roce.
Vaše lži zesměšňují akorát Vás, což pak ovlivňuje názor na vše co píšete, i když to výjimečně je k věci.
Nýčko už jen udělat nějaký ten rekord v prosinci, lednu nebo únoru...
Na rekordy v zimním období, kdy soláry spinkají, maji Němci větrníky, které toho pro změnu přes léto vyrábějí méně. Ale to jste asi nechtěl slyšet, že?
https://www.energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=en&c=DE&interval=month&month=1&year=2024
Tak skvělé, nejlehčí a nejlevnější část má Německo za téměř sebou. 90 GWp FVE dává v nejslunečnějších dnech okolo poledne až 50 GW, k tomu vítr, biomasa a už se výroba dotýká spotřeby okolo 70 GW v peaku.
Takže teď dalších 90 GW FVE už nedodá do sítě v srpnu dalších 10 TWh, ale něco jako 7 TWh a skladovací kapacity 3 TWh na měsíc, tedy 100 GWh baterií v hodnotě přes bilion Kč pro několikahodinové zálohy každý den opravdu za 5 let nepostaví.
A to je stále "jen" 180 GW, pak ještě dalších 35, které už budou k něčemu možná tak říjnu a březnu, v létě jejich elektřinu nikdo chtít nebude a v zimě nic nevyrobí.
Úvaha některých diskutujících, že v zimě FVE nic nevyrábí, je fakt úplně mimo. Letos v únoru vyrobily německé FVE 3 TWh, obě české JE vyrobily za stejné období jen 2,3 TWh. To znamená, že při instalovaném výkonu 215 GW vyrobí německé FVE v únoru 2030 cca 8 TWh. Jen pro představu celá ČR v únoru spotřebovala 4,5 TWh.
Odkdy zima = únor a proč srovnáváte fotovoltaiku v Německu s jadernými elektrárnami v ČR, Bláho? Co tím chcete dokázat? Že spotřebu Německa v únoru neutáhnou dvě české elektrárny, stejně jako ji neutáhne ekvivalent jejich 22násobku v instalovaném výkonu ve fotovoltaice? Kdo by to řekl...
Nepřipadá Vám ta vaše argumentace trapná? A nezapomínáte, že instalovaný výkon Temelína je 6 GW (jaderný reaktor vyrábí horkou páru)?
Článek (píár) pro fotovoltaiku byl pochopitelně založen na letním měsící, kdy fotovoltaika vyrábí více než 12 hodin přes den, ale i ten zimní měsíc únor (data pana Svobody) Vám ukazuje, že i v zimě s krátkým dnem lze z fotovoltaiky něco vyrobit Pochopitelně, v zimě je mnohem lepší výroba větrných elektráren.
Ne, trapná mi připadá vaše argumentace. Instalovaný elektrický výkon, o kterém je tu řeč, není u Temelína 6 GW. Jestli jste si nevšiml, bavíme se o srovnání výroby elektřiny a nikoliv o výrobě horké páry.
2,45 TWh, neboli 5,7 % spotřeby.
215 GWp FVE vyřešíte 13,6 % energetických potřeb.
Listopad+prosinec+leden+únor dává 9,8 % roční výroby. To na ekonomii provozu nemá naprosto žádný vliv, ale to, že nebude poptávka po elekřině v době nejvyšší výroby naopak ohromný.
V energetice a v technickém pokroku především rozhoduje realita, nové vynálezy, inovace, cena, eliminace negativních dopadů. A když už lidé ve světě ty výsledky vidí na vlastní oči, mohou si to sami vyzkoušet, tak je rozhodnuto.
Politici či média mohou jen vše okořenit hysterií, zdražováním, propagandou "to néééjde", různými dotacemi a přerozdělováním (sociálním "inženýrstvým") ale nakonec se technický pokrok prosadí,
bohužel politické chyby mohou být velmi drahé pro většinu obyvatelstva.
Nemusíme chodit daleko a to vaše "to néééjde" v případě vaší domovní FVE, že Vaněčku?
Politické chyby jsou drahé - s tím se musí souhlasit.
Chyba 1 - neřešit zálohování
Chyba 2 - dotovat zdroje, které vyrábí v době kdy není poptávka
Chyba 3 - zdanit zdroje co dodávají v době poptávky
No a výsledek se dostavil - je to drahé
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se