Domů
Obnovitelné zdroje
První aukce na podporu OZE v ČR dopadla fiaskem. Nebyla podána jediná nabídka
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

První aukce na podporu OZE v ČR dopadla fiaskem. Nebyla podána jediná nabídka

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo další výzvu pro podání nabídek v aukci na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů pro rok 2022. Ta první skončila nezájmem investorů - nebyla podána jediná nabídka. MPO proto před koncem roku vypsalo výzvu novou, a to ve stejných objemech, ale s vyššími maximálními cenami podpory.

Již od příštího úterý startuje nová výzva pro zájemce o podporu obnovitelných zdrojů prostřednictvím aukce. Jedná se již o druhou výzvu, kterou v tomto roce Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo.

Aukce jsou podle zákona o podporovaných zdrojích obecně určeny pro výrobny o větším instalovaném výkonu - u větrných elektráren nad 6 MW nebo 6 větrných elektráren, u ostatních zdrojů je dolním limitem instalovaný výkon 1 MW.

První aukce - vyhlášená dne 19. září 2022 - ovšem skončila neúspěchem. Po několika letech, kdy byla výstavba obnovitelných zdrojů kvůli praktické absenci podpory utlumena, šlo očekávat, že první aukce přiláká řadu nabídek. Výsledek první aukce ovšem byl zcela opačný - do aukce nebyla podána jediná nabídka, což webu oEnergetice.cz potvrdilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
"Dne 19. září 2022 vyhlásilo MPO první výzvu k podání nabídek v aukci na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů elektřiny (OZE). Jelikož na výzvu nereagovaly žádné nabídky, ministerstvo upravilo parametry aukce tak, aby bylo vyhlášení výzvy pro sektor atraktivnější (jednalo se o zvýšení maximální výše referenční aukční ceny a prodloužení lhůty pro uvedení výrobny elektřiny do provozu a pro provedení modernizace výrobny elektřiny). Na základě tohoto byla tedy vyhlášena 2. výzva pro provozní podporu elektřiny z OZE pro rok 2022," uvedl na dotaz webu oEnergetice.cz Marek Vošahlík z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Termín pro podání nabídek v první výzvě byl zahájen 5. října 2022 a vypršel 7. prosince 2022. Aukce se týkaly výstavby celkem 30 MW nových větrných elektráren, 7 MW nových a modernizovaných malých vodních elektráren a modernizaci 5 MWe elektráren využívajících bioplyn.

Bioplynová stanice Bioplynová stanice. Zdroj: iStock

Stejné objemy ministerstvo vypsalo i ve druhé výzvě. Hlavní změnou ovšem je, že podstatně navýšilo tzv. maximální výši referenční aukční ceny (jedná se o maximální cenu, kterou zájemce v rámci aukce může požadovat). V případě vodních elektráren a elektráren spalujících biomasu tato částka vzrostla o přibližně 20 %. U větrných elektráren MPO cenu zvýšilo o téměř 50 %.

Ačkoliv jsou ceny podpory z aukce stále nižší, než je aktuální cena elektřiny na referenčním ročním kontraktu, cena je vyplácena státem a neexistuje zde riziko volatility trhu. Pokud by pokračoval trend klesajících cen elektřiny, sázka na podporu z aukce může být pro větrné elektrárny výhodnou.

Případní vítězové v aukci také mají ve srovnání s první výzvou o rok delší lhůtu pro dokončení výstavby výrobny elektřiny. Termín může být pro řadu projektů - zejména v českém prostředí - rozhodující. Pokud by totiž provozovatel výrobny nestihl elektrárnu uvést do provozu, může přijít o finanční zálohu, kterou složí v průběhu aukce, nebo dokonce i o přidělenou podporu.

Česko zažívá obnovený "boom" OZE, nikoliv ovšem prostřednictvím aukcí

Výstavba obnovitelných zdrojů v minulém roce přitom postupně začala ožívat. Pozitivní zprávy jsou slyšet především ze sektoru solárních a větrných elektráren. Zatímco nové solární elektrárny nejsou na provozní úrovni podporovány vůbec, větrné elektrárny na provozní podporu nárok mají v tomto i příštím roce, a to prostřednictvím aukcí i zelených bonusů.

Solární elektrárna Solární elektrárna. Zdroj: Pixabay

Přestože stát nepodporuje další výstavbu fotovoltaických elektráren provozní podporou, jsou zřejmě nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem. Podle údajů solární asociace se v loňském roce - převážně v podobně střešních instalací - postavilo celkem 289 MW. V procentech se jedná o nárůst o 366 % oproti loňskému roku.

Ze současného boomu čerpá i polostátní společnost ČEZ. Ta má v plánu v obci Zátor u Krnova vybudovat do sedmi let větrnou elektrárnu o výkonu zhruba 20 MW a čítající na pět turbín. Doba přípravy a výstavby projektu je přitom považována za jeden z hlavních problémů.

"Postavit větrnou elektrárnu je kvůli povolovací legislativě v ČR velmi náročné a zdlouhavé. Development a výstavba je otázkou 10 let i více. I proto je pro nás jednání se samosprávami a přijetí projektu místními obyvateli klíčové," říká Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.

Ani tento projekt ovšem nebyl přihlášen do první aukce. Do té byly puštěny projekty s maximálním instalovaným výkonem 12 MW a navíc je nutné je dokončit do konce roku 2025, zatímco ČEZ předpokládá dokončení až po roce 2029.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(56)
Emil
11. leden 2023, 11:32

Škoda že je v článku taktně zamlčena ta současná maximální výše referenční aukční ceny pro větrné elektrárny, za kterou se žádný investor o podporu nepřihlásil. Je to 2376 Kč/MWh, tj. při současném kurzu 99 €/MWh. V další aukce bude tedy navýšeno "o téměř 50 %", tj. na téměř 3564 Kč/MWh ~ 148 €/MWh.

Petr prochaska
11. leden 2023, 13:25

148 €/MWh za nestabilní zdroj je pořádná pálka.

CarlosEV
11. leden 2023, 12:59

na ministerstvu obchodu a průmyslu nevědí jak dlouho trvá u nás něco postavit (od záměru po spuštění) ? Pak by nemohli dát takové "šibeniční" lhůty !!

Vladimír Šťastný
11. leden 2023, 13:51

Spíš se ministerstvo spoléhalo na to, že připravené projekty v zemi jsou, ale nikdo je nerealizoval, protože bez podpory to nebyl dostatečně lukrativní byznys.

Richard Vacek
11. leden 2023, 13:34

Střešní instalace fotovoltaiky vzrostly, protože lidé ze zoufalství z cen energií přecházejí na samozásobitelství. Namísto toho, aby energetika zajišťovala dostatek energie za přijatelnou cenu, tak není schopna konkurovat energetickým "příštipkářům".

Martin Prokš
11. leden 2023, 14:15

Dobrý den,

Rozporuji co jste napsal. Ty důvody.

Aktuální zájem "příštipkářů" (mezi které patří aktuálně i můj otec a sestra) je daný tím, že jsou DOTACE na instalaci a připojení + veliké nadšení a masírka z okolí. Díky těmto dotacím to zdá se vychází za zvládnutelné peníze a nadšení lakuje na růžovo jak moc super se to vyplatí.

Otec a sestra mají zatím zkušenost z jednoho FVE panelu na zahradě, kde je autobaterka jako akumulace a malá řídicí elektronika. Přes léto tím honíme čerpadlo bazénu, osvětlení pergoly a zásuvky pro připojení komba a eletroniky když se sejde kapela a hrají - bez potřeby přívodu vnější sítě. Tam to funguje super. Přes léto. Tak jsou nadšeni a letos zainvestovali do FVE a před koncem roku byli připojeni. Ale nebýt dotací a té masírky, tak do toho nejdou. Otec i přes to nadšení přiznává, že bez dotace by to ekonomicky nemělo nejmenší smysl a nešel by do toho.

Vystřízlivění podle mě přijde tak za 4-5 let až začnou závady a dodatečné náklady a ukáže se, že ani s tou dotací to ve finále není zázrak.

Xoor
12. leden 2023, 07:51

Ty jo, jeden panel vám všechno tohle utáhne? Ok :).

NA FVE dříve či později odejte střídač. Troufám si tvrdit, že drtivá většina domácích instalací má levné čínské polovodičové střídače, které dlouho nevydrží. Někteří výrobci dávají až 10 letou záruku, ale moc tomu nevěřím, že po 6+letech budou plnit záruční podmínky. I tak si člověk musí nachystat cca 50-60k na nový.

Dalším prvkem je baterie, pokud v instalaci je. Opět se výrobci dušují že 3500-6000 cyklů by měly vydržet, při nějakých ~300 cyklech/rok je to minimálně 10let.

Spolehlivě to bude nedražší prvek i po těch 10 letech.

Myslím si, že do 2let tu bude taková situace, že virtuální baterie budou nevýhodné. Cena elektřiny v létě bude kolem 0kč. Za to v zimě to bude asi raketa. Porostou náklady na stabilizaci sítě a přenosové poplatky, protože stroje které +-běžely po celý rok, poběží jen v náhodných krátkých intervalech během roku, za to v zimě na 100%.

Martin Prokš
12. leden 2023, 09:35

Dobrý den,

Čerpadlo má kolem 750W a běží denně 4x15 minut přes den, kdy už to většinou svítí.

Led osvětlení jestli si bere ani ne 100W dohromady a běží až večer max. 3 h.

Kombo nevím kolik si bere, ale ty cca 2 h co si tam 2x týdně jdou zahrát to udrží - dvě harmoniky a jedna kytara - jedno kombo - prostě táta a jeho dva kamarádi si občas jdou zahrát. Baterka 100Ah/12V (samozřejmě je otázka jak dlouho vydrží, zatím 2 roky drží) s měničem. Na tohle je FVE na zahradě kam nechceme házet 30m přehazovačku ani nic zakopávat naprosto OK a i primitivní a málo výkonný systém je bohatě dostačující. Obzvláště když si to člověk poskládá sám.

Ale přesně jak píšete (a všichni technikou jen trochu políbení lidé), naprosto něco odlišného je energetické zásobování domácnosti/státu, nedej bože po celý rok. Rámcově souhlasím s Vaším odhadem (jsem ještě trochu pesimističtější) jak se to asi bude vyvíjet a co lze čekat. Vzhledem k nákladům na regulaci ale nevěřím, že v létě sezóní ceny klesnou k nule. Budou menší, tak na úrovni 100E/MWh. V zimě to bude každopádně raketa. A ještě lze očekávat, že se budou vyvíjet poplatky za distribuci - jističová revoluce, případně i účtování rozdílných poplatků za odběr a za dodávku ve spojení s chytrými elektroměry logujícími po minutách. Ale to už je jen věštění budoucích problémů z křišťálové koule, bůh ví co bude.

Zbyněk Poisl
11. leden 2023, 14:12

OZE stejně klima nezachrání a energetiku nespasí. Je to jen vyhazování peněz z oken. Už ani za 150 euro za MWh nikdo nechce stavět další zdroje. Lidé, co si to dávají na střechy, budou brzy litovat vyhozených peněz.

Jirka94535
11. leden 2023, 14:57

Když nemají nereálné očekávání, promysleli a spočítali vše předem a je kvalitně provedeno, jedná se o návratnou investici do deseti roků. Nejlepší návratnost je teplá voda, můžeš se dostat pod 5roků i bez dotace.

Pokud chceš nezávislost s odpojením od veřejné sítě, tak je návratnost v nedohlednu, centrála nutná. Bylo tu před časem v příspěvku, vyšší stovky tisíc, další "krámy" na hlídání v baráku, atd. do toho bych nešel. Teplá voda včetně vyhřívání akumulační nádrže se řeší.

Ivan Novák
11. leden 2023, 16:10

Energopolitický háček vyplývající z většího než malého využívání nahodilých zdrojů spočívá v tom, že se jednak odsávají příjmy těch ostatních, schopných vyrábět na vyžádání (a ty, protože mají průběžné stálé náklady, musejí pak podle právě panující módy buď být nějak úředně sanovány, nebo svou realizovanou dodávku zdražit), jednak zvyšují náklady na dimenzování a provoz sítě. Čím víc, tím víc. Zřejmě je marné o tom pořád dokolečka diskutovat, prostě k tomu dojde. Levněji už bylo.

Kdyby se na světě všichni chovali stejně, není problém. Že si ale EU, víceméně bez efektu pro globální klima, podkopává zbytky své konkurenceschopnosti, trochu zamrzí.

Jirka94535
11. leden 2023, 19:39

To nerozporuji. Vyjádřil jsem se pouze k návratnosti malé FVE. Též souhlasím, že pro ČR je nejlepší a z dlouhodobého hlediska pravděpodobně nejlevnější řešení urychleně postavit minimálně další dva bloky JE. Už mohly být, bohužel zeleným šílencům v čele s Bursíkem se podařilo stavbu zastavit. Dnes by se dýchalo podstatně lépe.

Milan Vaněček
11. leden 2023, 20:05

ad Jirka 94535: Jirko, viděl jste někde v naší Euroatlantické civilizaci v 21. století že by toto NASTALO?

cituji vás: "Též souhlasím, že pro ČR je nejlepší a z dlouhodobého hlediska pravděpodobně nejlevnější řešení urychleně postavit minimálně další dva bloky JE."

Myslím to: NEJLEVNĚJŠÍ, URYCHLENĚ, MINIMÁLNĚ 2 BLOKY

Milan Vaněček
11. leden 2023, 19:41

Pane Nováku (Ivane),

celý svět (až na Rusko, ČR a pár dalších bývalých RVHP) se chová stejně, staví především čisté obnovitelné zdroje. I ta Francie za posledních 20 let (?) nepostavila žádnou JE ale už konečně začala stavět a postavila VFE a VtE. Ano, postavila, ale JE staví pořád tu jednu a nic. Za rok to bude stejné-zase nic.

Jenom FVE a VtE jsou schopny poskytnout čistou elektřinu rychle, za levnou cenu (dokavad Slunce nevyhasne).

Uhlí také dovede vyrábět elektřinu velmi levně, ale má obrovské negativní externality. No a jádro - z to jsou pak ty "cerné labutě". Říkají, že je to bezpečné a pak najednou Černobyl, pak Fukušima. Kdy zase bude další nečekaná "černá labuť"? Zase někde na Ukrajině?

Celé zásobování potravinami závisí na rozmarech přírody, někdy je málo slunce, jindy vláhy, jindy zas moc, .... A přesto se uživí 7 i více miliard obyvatel zeměkoule.

Proč nás neživí obrovské skleníky u jaderných elektráren, které 2/3 energie vypouští bez užitku? Asi by to bylo extrémně drahé....

Proč nás živí ta nespolehlivá příroda, jen občas prší, občas je zataženo, ....

Politický "dreen deal" v EU jsou něco jako dřívější svazácké závazky, "ještě více a rychleji". Ale celosvětový příklon k rozumnému technickému pokroku představovanému čistými zdroji elektrické energie je nezastavitelný.

Tož tak.

Milan Vaněček
11. leden 2023, 19:54

oprava překlepu: samozřejmě má být "green deal" a ne dreen... . Ale asi ten mimovolný překlep má svůj symbolický význam: na internetu jsem zjistil, že to znamená v Old High German:

Dreen f (plural Dreene)

tear (in the eye)

Zbyněk Poisl
11. leden 2023, 20:23

150 eur za MWh mi jako levný zdroj nepříjde. A to nepočítám nutnou zálohu a stabilizaci sítě.

Milan Vaněček
11. leden 2023, 20:41

Mě taky ne. Ale beru v úvahu, že ty naše současné zdroje v ČR nám spotřebitelům dávají elektřinu ještě NAD ZASTROPOVANOU CENOU (bez DPH) = 200 EUR/MWh.

(A to co je nad zaplatí stát=my)

V Portugalsku můžete mít PPA z větrných elekráren pod 50 EUR/MWh.

Emil
11. leden 2023, 21:05

Další neskutečná demagogie, míchat dohromady současné extrémní tržní ceny dané evropským trhem a nikoliv našimi zdroji, se závazkem garantované ceny občasných zdrojů na 20 let. Rád bych navíc připomněl, že cena elektřiny z našich jaderných elektráren je zastropovaná na 70 €/MWh...

Pravoslav Motyčka
11. leden 2023, 20:18

To záleží na tom jak je FVE navržena a kdo jí staví. To že si lidé kupují často předražené šmejdy je jejich problém. Skutečnost je taková ,že dobře navržená FVE má návratnost rychlou a vyrábí dost energie pro domácnost i v zimě. Samozřejmě když se někdo nechá přesvědčit, že ideální je 4kW FVE a 8kWh baterie k tomu protože domácnost má spotřebu 3kW takže mu výroba stačí na roční spotřebu, pak je to návratné tak v příštím století.

intfor
11. leden 2023, 20:59

Prosím kolik kW FVE a kolik kWh baterie potřebuji k tomu, abych mohl mít celoroční ostrovní provoz domu s tepelným čerpadlem vzduch-voda v nízkoenergetickém dvoupatrovém domě se spotřebou 40kWh/m2 a plochou 2x100m2 (tedy, abych měl dost energie i v zimě)? Děkuji

Milan Vaněček
11. leden 2023, 21:20

Když máte dvoupatrový dům s rovnou střechou, počkejte si pár let na seriovou výrobu malých větrných elektráren (velikost větší popelnice, žádná venkovní vrtule, výkon cca kilowatty), psal jsem už o tom, jsou asi 3 patentované typy, něco už Holanďané a Američané experimentálně instalovaly na vyšší (čím výše, tím víc to fouká) budovy. Vše najdete na internetu.

Až to bude v seriové výrobě, tak to začne být levné.

Zkrátka, počkejte si na levné střešní FVE bez dotací a levné malé VtE. To vám s baterií dá dost elektřiny u nás pro rodinný dům na celý rok.

Jestli nejste starší než já, tak se dočkáte (do roku 2030).

Radek B.
12. leden 2023, 00:42

Dobrý večer,

to platí i v Nedvědici u Tišnova pane Vaneček? Jak to mám udělat já?

Jste neskutečně naivní. Nemyslím to urážlivě, ale je to tak.

Mám 8kWp, 22,5kWh v LFP, takže nemluvím "do větru".. ale co píšete, tak jste

opravdu naivní. V zimě jste prostě na 0-10% nominálu/měsíc. A když napadne sníh

tak i 6 dnů "nula". Prostě sníh na střeše a šmitec. Mohu poslat statistiku.

A odpověď pro INTFORa.. když bude sníh na panelech, tak vám nepomůže ani

pole panelů.. vše x 0=0. Tečka.

O vánočních svátcích je spotřeba domu(pečení perníků, cukroví a kdovíco čeho..)maximální. Tzn. denně 11-12kWh. A měnič odpojuje baterky při 15% (vy)nabití.

Takže máte k dispozici z baterek tak 80%.. takže necelé dva dny sněhu a.., konec.

A když si vezmete, že měnič spotřebuje denně(léto/zima)cca 1,4kWh..tak je to ranec

energie za rok.. x celé ČR (cca 62tis./zatím/průměr)instalací.. auu. Za to, že mám(e) OZE energii?

Na to státní energetika NEMŮŽE jet!

Takže to je rada pro INTFORa a komentář pro p.Vanečka.

Hezké sny.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 20:51

Pane Radek B. : Musíte sledovat novinky ve vědě a technice. Například bifaciální FV panely umístěné vertikálně, třeba na rovné střeše s vyšším albedem (s výhodou může být i zasněžená) jsou výhodné pro země okolo 50 rovnoběžky. Sníh problém být nemusí, viz třeba fotovoltaika ve švýcarských horách v zimě.

A nejnovější minivětrné elektrárny, o kterých jsem psal, by Vám také pomohly. Právě teď vidíte jak v zimě velmi často hodně fouká.

Rozhodně Vám nedoporučuji "nějakou malou jadernou elektránu " ve sklepě.

Pravoslav Motyčka
12. leden 2023, 20:15

To Vám mohu povědět hned , žádná FVE vás nedokáže zásobovat v ostrovním režimu přes zimu , prostě napadne sníh a je vymalováno. Na druhou stranu když bude mít FVE 3x vyšší instalovaný výkon v panelech v kW než máte v kWh roční spotřebu tak Vás bude dobře zásobovat i v zimě , něco nakoupíte jasné , ale prodáte elektřinu za více peněz než nakoupíte takže budete mít ve výsledku elektřinu a topení zadarmo a ještě Vám zbyde a o tom to je.....

Radek B.
12. leden 2023, 23:51

Pane Vaněček, vše co jste napsal sleduji. Nemusí te mít obavy. Dokonce mám elektrikářskou "50"(ač to není můj hlavní příjem) a celou FVE jsem si postavil za dva měsíce sám. Resp. rozšířil již 9 let starou FVE. Takže mám jak amorfní panely, tak monokrystalické. Do bifaciálních panelů bych nešel, protože se začíná projevovat slabé místo v junction boxech. Přehřívají se. Jsou většinou již dost velké (2,2m+).

Na tak malý průřez drátu jde už moc proudu. Ale to zajisté vše víte.

A když si spočítám cenu, tak na nominální výkon se pod deset tis./kWp nedostanete. Spíš dnes od 12tis.+. Oproti mono, tam i za 9,6tis., dnes.

A stejně z m2 nedostanete víc než 220Watt. Ať je to mono, poly či bifaciál. Samo beru v potaz cenově dostupné modely.

A jen tak na srozuměnou.. já nebydlím ve Švýcarsku. Ač tam často jezdím. Ale tady v údolí. V Nedvědici! Tady fouká tak týden v roce! Ale Slunce dnes vylezlo až před obědem.. jsme tu prostě "za pecí"... a v mlze. Proto jsem vám to psal již dříve, odkud jsem.

Prostě šup zpátky na zem a jinak.. a opravdu mám pocit, že žijete někde v jiném vesmíru. Hóoodě odlišném.

P.S. TOPAZ 2 bych i bral... :)..kdyby.

Pravoslav Motyčka

Hezký večer, tak to by vycházelo na nějakých 22kWp... hmm. Ale ta cena!! Kam to dát?! A i tak si myslíte, že by to stačilo? Když mi to dalo od 13.-23. prosince 2022 celé 2(slovy dvě) kWh?! Tak vás nezachrání ani snad sto kWp. A když si vezmu, že na takový výkon(těch 22kWp) potřebujete měnič za řádu 200-250tis.( z PRC), panely za 310tis., baterky ty co mám, za 300tis., elektromateriál + ostatní za cca 50tis..

a úprava "antoníčka" na brutální přetoky, které mne povolí do 11kW .. a vlastně to vše kvůli tomu, abych si od prosince do února stějně dokoupil 0,5MWh za 3tis. Hmmm..

A k těm přetokům do sítě..mám na toto absolutně stejný názor jako pan Michael Klečka(GWL). Prosím dohledejte si to. Jen napovím, FVE el., mají od jara do podzimu "komíny" v uhelkách.. takže bude narůstat systémová složka elektřiny. Ale o to vlastně nikomu při budování FVE navadí...

Už končím, jdu na kutě.

Hezké sny všem.

Vladimír Daneš
13. leden 2023, 00:13

Doba slun.svitu od listopadu do března je mezi 35-50 hod.za měsíc ....

Zbyněk Poisl
11. leden 2023, 20:20

Návratnost 20let je dost na litování. Drtivé většině lidí se to dřív nevrátí.

Karásek
11. leden 2023, 19:31

Pokud se dlouhodobě avizuje OZE ne, OZE ne, OZE ne, tak to není překvapením, když se nikdo nepřihlásí. Úředníci měli od politiků ovládaných Rosatomem, nebo posluhujících Rosatomu nařízení OZE žádná razítka nedávat. Stejně tak veřejnost nebyla díky dezinformacím OZE nakloněna. Až bude vidět dlouhodobě stabilní atmosféru ve prospěch OZE, tak se určitě investoři přihlásí.

Emil
11. leden 2023, 19:50

Kde kdo dlouhodobě avizoval "OZE ne, OZE ne, OZE ne", Karásku? Za podobné fiasko v posledních aukcích v Německu taky může Rosatom? To je zase kupa výmyslů a trapných výmluv.

Milan Vaněček
11. leden 2023, 19:56

odpověď: Emil, zde

Emil
11. leden 2023, 20:02

Citujte takový výrok nebo přestaňte lhát, Vaněčku!

Milan Vaněček
11. leden 2023, 20:16

Stačí si pročíst dnešní diskuse,

např.Emil

11. leden 2023, 14:40, pár článku nazpět

"A na to jste přišel jak, že "stačí postavit hodně OZE+baterie a z přebytků dělat vodík/P2G na zimu" ... "a vyjde to levněji"? To je úplná blbost ....."

Takže místo "Ne" je to "úplná blbost". Sorry....

Emil
11. leden 2023, 22:18

Takže jste dokázal že máte problém s chápáním psaného textu, Vaněčku, když považujete vyvracení nesmyslného tvrzení o tom, že prý je kombinace OZE+baterie+vodík levnější než elektřina z jádra za ekvivalentní tvrzení "OZE ne, OZE ne, OZE ne".

Karásek
13. leden 2023, 00:57

Mimochodem Emčo, teď se intenzivně jedná na ČEZu o jaderném tendru. Vše je za zavřenými dveřmi, bez mobilů, bez dělání poznámek na papír, s vypnutým internetem atd. Co asi tají? Netají náhodou nevýhodnost celého toho jaderného tendru pro ČR?

Karásek
12. leden 2023, 11:03

Emčo, psal jsem o ČR a ne o Německu. Např. vedení kraje Vysočina, které bylo nakloněno a fandilo Rosatomu v tendru na Dukovany účelově zakázalo v kraji výškové stavby, alejen přesně takové jaké jsou větrné elektrárny.

Emil
12. leden 2023, 11:15

Já vím že jste psal o ČR, Karásku, proto se vás ptám, jestli "za podobné fiasko v posledních aukcích v Německu taky může Rosatom", nebo máte pro Německo nějakou jinou výmluvu. Ta údajná náklonnost Rosatomu je další váš podobný výmysl, zřejmě jste schopen na Rosatom svést cokoliv.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 11:54

Pane Karásku, jaderní lobbysté jsou proti větrným elekrárnám, s tím nic nenaděláte. VtE jsou největší zimní konkurent jaderné energetiky. Když fouká, jako zatím letos viz zde

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation/01.01.2023/12.01.2023/today/

tak jdou ceny elektřiny většinou v noci k nule

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation_price/01.01.2023/12.01.2023/today/

Vítr tedy přes den a večer velmi slušně vydělává ale pak cpe do sítě v zimě elektřinu zdarma. To se nelíbí starým JE a zcela to zrujnuje ty nové, co se možná někde postaví. Protože nejen v létě (kvůli fotovoltaice) ale i v zimě nebude o jejich elektřinu zájem, když bude jiná, za hubičku.

Ještě zajímavá data ze současné Francie o jádru a větru z Monitoringu zde:

irozhlas.cz/ekonomika/francie-elektrina-energie-vyvoz-dodavky_2301112343_har

Titulek vypadá dobře pro jádro:

"Francie se po několika měsících znovu stala vývozcem elektřiny, zprovoznila část jaderných bloků"

když to pak čtete, zjistíte fakta:

"Francie podle správce přenosové soustavy od začátku roku vyvezla 1,4 terawatthodiny, což je zhruba stejné množství elektřiny, které by za rok spotřebovalo 450 tisíc domácností. Pomohlo teplejší a větrné počasí i víc dešťů, díky kterým se dařilo i hydroelektrárnám."

Ale:

"Francie navíc zprovoznila některé jaderné bloky, které byly odstavené kvůli dlouhodobě plánovaným údržbám nebo korozi. Mimo provoz je dočasně 12 z 56 bloků. Odborníci ale varují, že Francie může znovu potřebovat elektřinu ze zahraničí, a to pokud se výrazněji ochladí a přestane foukat."

"Společnost EDF navíc už koncem minulého roku připustila, že dva jaderné bloky nestihne zprovoznit před koncem zimy a dalších šest bude muset odstavit kvůli preventivní výměně potrubí, které by mohlo podlehnout korozi."

RESUME: "Francie může znovu potřebovat elektřinu ze zahraničí, a to pokud se výrazněji ochladí a přestane foukat"

Takže Francie exportuje (oproti loňsku, když celková výroba nestačila a Francie byla čistý dovozce elektřiny) když dost fouká ve Francii a je dost vody.

A je zajímavé, že přestože Německo hodně exportuje elektřinu z větru, že to neničí VtE v sousedních státech, jak nám pořád píše Emil.

Zkrátka akce na podporu VtE v ČR budou vždy takové, dokavad MPO bude fungovat jako doposud. A to samé, propaganda proti VtE bude pokračovat.

Řešením by byla komunitní energetika (to co bylo u nás vždy v předkomunistické historii). Města si sama rozhodovala a měla ekonomický prospěch z veškerých elektráren, které si postavila (resp investor postavil) na svém katastru, ze svého rozhodnutí. Jen místní obyvatelé mohou posoudit, zda klady VtE pro ně převyšují zápory.

Emil
12. leden 2023, 13:04

Tradiční snůška nesmyslů. Podle Vaněčka občasné foukání větrníků "zcela zrujnuje" zdroj který vyrábí celoročně i když nefouká a nesvítí a mezi nízkoemisními v tom nemá konkurenci, ale jiné větrníky, které logicky vyrábí jenom tehdy když fouká, to prý neničí. No ještě aby je to ničilo, když jsou všechny dotované takovým způsobem, že na jejich ekonomiku nemá vůbec žádný vliv, jestli je elektřina z nich zrovna potřeba nebo ji zrovna nechce ani zadarmo, dostanou zaplaceno v obou případech stejně. Ale takový model logicky není udržitelný ani omylem, což je pojem, kvůli kterému se taky hlavně staví.

hlpb
12. leden 2023, 13:40

Emilku, jen aby jsi měl dnes lepší náladu, připomenu ti reálnou rekordní výrobu z VTE:

VTE už třetí týden v řadě zcela dominují nejen v Německu výrobě EE (nechápu jak je to možné, tady místní gaučoví odborníci tvrdí, že skoro nikdy nefouká).

Podíl výroby v Německu k 12.1. 2023:

1. OZE = 64% (z toho VTE = 48%)

2. fosil = 32%

3. JE = 4%

Tento rok začal pro OZE nejen v Německu zcela famózně.

Dnes to je vůbec hezký, podíl OZE = 75% (z toho vítr 63%).

Snad brzy přestane foukat, jinak se tady místní jaderníci zblázní.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 13:49

Jo, taky se mi to tak jeví...

Emil
12. leden 2023, 13:53

...a předtím zase tři týdny v kuse "dominovalo" uhlí, gaučový odborníku Bláho. Ale to vy jste byl zalezlý a čekal až to přejde, abyste mohl zase pouštět tyhle moudra.

Jak vám stále nedochází, v tom je právě největší problém těchle nahodilých občasných zdrojů, že týdny "dominují" a týdny zase jako by vůbec nebyly.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 13:59

ad Emil, 13:04

už jsem to tu citoval, 8.1. v diskusi, ještě pro Emila zopakuji:

přečtěte si co říká velký fanda a odborník na JE na odkazu v Monitoringu zde

viz

seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-blizi-se-konec-soucasne-jaderne-energetiky-rika-expert-222162

je to Váš člověk, "jsem bezpečnostní auditor reaktoru EPR v Číně " říká,

ale občas tvrdí to co já,

cituji tu část:

"Existuje riziko, že jaderná energie bude určena k podpoře obnovitelných zdrojů. Pak budete čelit situaci, kdy bude jádro fungovat velmi málo. Pokud budete provozovat velmi málo, cena za každou vyrobenou jednotku energie bude mnohem, mnohem vyšší. Kdo to zaplatí? Možná raději zvolíte jiný zdroj, například fosilní elektrárnu se zachycováním a ukládáním uhlíku. I když není jasné, zda CCS v budoucnu zlevní."

To je prostě tak, to pochopí každý trochu ekonomicky vzdělaný člověk.

hlpb
12. leden 2023, 14:20

Emilku, klidně si tady nalži, co chceš, když ti to udělá dobře, klidně napiš, že nefouká a nesvítí celý rok. Jinak tě určitě potěší zprava, že aktuálně je schváleno v ČR připojení nových FVE o instalovaném výkonu 10 GW (tzn. už schválené projekty). V roce 2030 bude tak v ČR nainstalováno minimálně 14 GW FVE = to jsem zvědavý, co budou dělat Dukovany a Temelín s elektřinou v letních měsících mezi 10:00-16:00. Zcela jednoznačně velká část vyrobené EE v JE nebude v letních měsíci potřeba, protože FVE pokryjí cca 80% spotřeby.

Emil
12. leden 2023, 14:26

Typická ukázka vaněčkovských demagogií v praxi:

1) Vytrhávání z kontextu. Hned první věta rozhovoru zní: "Pokud chce Evropa splnit své plány, bude muset stavět desítky či stovky nových reaktorů. Potřebovali bychom „New Nuclear Deal“, říká konzultant Bojan Tomič". Tu Vaněček v tichosti přeskočí a z rozhovoru si vybere nějakou podružnou zmínku o zachytávání uhlíku, kterou tu šermuje jako kdyby v rozhovoru nic jiného nebylo. I když sám konzultant přiznává, že vůbec není jasné kolik by něco takového stálo, tedy pravý opak toho co se tu Vaněček snaží vnucovat.

2) Argumentační fauly.Typu "každý trochu ekonomicky vzdělaný člověk" - Vaněček ví houby co ví každý trochu vzdělaný člověk a jen se tím snaží svůj názor vydávat za nějakou všeobecnou pravdu. "Je to Váš člověk" - není to žádný "můj" člověk, Vaněčku.

3) Nechybí ani Vaněčkův coming-out, že tu svou zelenou víru opírá o fosilní paliva a spoléhá se na pumpování oxidu uhličitého někam pod zem, kde určitě vydrží na věky, a když náhodou ne, tak to třeba ani nikdo nezjistí.

Jaroslav Studnička
12. leden 2023, 14:30

Bláhový Bláho, o elektřinu z ETE a EDU rozhodně strach mít nemusíte ani v roce 2030.

Na rozdíl od vás jsou instituce, které se hodnocením zdrojové přiměřenosti pravidelně zajímají a s jadernou energetikou jako součástí nízkoemisního energetického mixu počítají zcela jednoznačně.

Emil
12. leden 2023, 14:31

Jediný kdo tu lže jste vy sám, Bláho, a co budou dělat "Dukovany a Temelín s elektřinou v letních měsících mezi 10:00-16:00" vám snadno prozradím. Budou ji prodávat úplně stejně jako ji prodávají dosud převážně v rámci celoročního baseloadu. Takže otázka je spíš co s ní budou dělat ty fotovoltaické elektrárny.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 14:40

Emil nemá protiargument proti jadernému odborníkovi (ani proti mě) a tak jede jako obvykle: píše o něčem jiném aby převedl téma, a uráží.

Nic nového pod sluncem.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 14:46

ad Emil, 14:31

odpověď na emilovu otázku: FVE budou prodávat tu svoji elektřinu v rámci PPA za poloviční cenu než jádro, neboť budou mít mnohem nižší investiční a provozní náklady.

Emil
12. leden 2023, 15:02

Argumentů jsem předložil celou řadu, ale to byste nesměl mít ten svůj problém s chápáním psaného textu, Vaněčku. A ta vaše představa že celoroční baseload vytlačí občasná letní elektřina z fotovoltaiky přes PPA kontrakty ukazuje, že jste stále vůbec nic nepochopil.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 15:30

Emilův dojem, že podniky budou raději nakupovat mnohem dražší elektřinu, když si budou moci nakoupit značnou část levně přes PPA z FVE a VtE a jen zbytek pak dráž, je jen jeho zbožné přání či nevydařený píár pro JE.

Je to podobné, jako když se mi nyní snaží obchodníci s plynem vnutit co nejvyšší měsíční zálohy a co nejvíc plynu (mají plné zásobníky drahého plynu) a já říkám: díky, nepotřebuji, zatepluji a mám dost svého dřeva na topení. Snížím spotřebu plynu o 30-40%, napřesrok ještě více.

Emil
12. leden 2023, 15:57

Určitě se Vaněčku všechny podniky třesou na to, až si budou moci nakoupit elektřinu tak, že neví kdy a kolik jí dostanou a nebudou mít nejmenší tušení, za kolik na spotu nakoupí ten zbytek který potřebují. Vy něco vykládejte o zbožných přáních. Přesně takhle fungovala Bohemia Energy, než tedy fungovat přestala. A firmy které se dostaly do existenčních potíží dojely právě na to, že se před cenovými výkyvy nezajišťovaly dlouhodobými nákupy ale spoléhaly na spotové ceny. Tady je krásně vidět, že jste od reality úplně odtržený.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 16:50

Emile Vy jste od reality odtržený resp jedete si ten svůj píár, který realitě neodpovídá. Mě zajímalo, a vím to, jak to řeší podniky typu Škodovky nebo drobnější ale schopní podnikatelé.

Ty na Váš píár rozhodně nedají, jim jde o to utratit co nejmíň peněz za energie a vlastní elektrárny či dlouhodobé PPA jsou pro ně důležité.

Ale o nějakých PPA na elektřinu z jaderných elektráren nevím. Nemáte nějaké informace??? Nebo o to nikdo nestojí? (=neplánuje 20 let dopředu, že to uzavře až to postaví a pak 30 let PPA, to může "plánovat" pouze rozhazovačný stát, třeba GB, ale rozhodně ne soukromý podnik.)

Takže souhlasím, že "všechny podniky se na to určitě netřesou", jak říkáte, ale drtivá většina dává přednost nakoupit co největší část elektřiny levně.

A jestli to nevíte, Bohemia Energy nebyla výrobní podnik, tak co to sem zase taháte, aby jste změnil téma. Už je to otravné.

Emil
12. leden 2023, 17:29

Škodovka má energetiku vlastní, vy "píáre", a přes podobné kontrakty nakupuje nevýznamný zlomek svojí spotřeby. Baseloadu má nepochybně nesrovnatelně větší množství.

Že vy o nějakých PPA na elektřinu nevíte neznamená že neexistují: "Od nynějška až do konce roku 2024 SPOLCHEMIE odebere přes 900 GWh elektřiny vyrobené v českých jaderných elektrárnách. Zájem o čistou elektřinu mezi velkými firmami stále roste i v souvislosti s naplňováním evropských klimatických závazků. "

cez. cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/zajem-o-bezemisni-jadernou-energii-roste.-cez-esco-ji-nove-dodava-i-spolchemii-151458

Kolik že to nakoupila Škodovka z těch vašich slavných PPA, ať to můžeme porovnat? To jste se zase jednou hezky ztrapnil s tím "rozhodně ne soukromý podnik" a "drtivá většina dává přednost...", co?

A jestli to nevíte, Bohemia Energy nakupovala elektřinu úplně stejně jako některé výrobní podniky, tj. z příliš velké části na spotu , a úplně stejně jako některé podniky na to dojela, takže tím kdo je tu otravný jste jedině vy.

Jirka94535
11. leden 2023, 19:56

Karásku, nebuďte paranoidní. Vy toho putina snad vidíte i pod postelí. Lidé přemýšlí a počítají, fyrmy to samé. Jestliže se jim 100€ plus ostatní zvýhodnění nevyplatí, nejdou do toho. Jinou vědu bych v tom nehledal.

Jsem příznivec FVE na střechách a jinak nevyužitelných plochách, ale větrníky jen se souhlasem v referendu, referendum pro všechny minimálně do desetinásobku bez ohledu na katastr.

Ivan Novák
11. leden 2023, 23:29

Pro FVE na střeše paneláků by to chtělo ukázat detailní modelové řešení. Jinak nebude důvěra ve statiku, družstevníci nebo vlastníci jednotek se nedohodnou organizačně, a ani nebude jasné, co, kde a jak se má v souladu s předpisy zapojit, měřit a finančně hodnotit. Kromě toho, už v pětipatrovém domě připadá na obyvatele poměrně malá plocha.

Petr Hariprasad Hajič
13. říjen 2023, 15:31

Pochopitelně. V Německu a Rakousku všichni staví jak zjednaní. Jsou tam intalované skutečně velké kapacity jak FVE, tak i VtE. Je snad jasné, že Česká republika, která velmi pokulhává za sousedními státy, nebude považovaná za klíčový trh. Nejde jen o řekněme o záruky, ale i o logistiku, oraganizační záležitosti, legislativu. Poud jsme vnímáni jako krajina, která vlastně nemá o OZE zájem, pak je jasné, že se sem nikdo nepohrne. Naše vláda v tomto směru vynakládá minimální úsilí a vypadá to, že se ani v budoucnosti nic nezmění. Ve světě se běžně v aukcích ceny u VtE pohybují kolem 60€ za MWh. V americe je to 40-60$, takže ještě trochu níž, zatímco my nejsme schopní v ukci přesvědčit investory ani za 150€. Dost děsivý příklad, kam jsme se dostali.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se