Domů
Elektrárny v ČR
Temelín vymění při květnové odstávce 22 tun paliva. Jak výměna probíhá?

Temelín vymění při květnové odstávce 22 tun paliva. Jak výměna probíhá?

Jaderná elektrárna Temelín převzala poslední část paliva, které se bude měnit v druhém bloku. Při odstávce, jež začne v druhé polovině května, vymění energetici 43 palivových souborů, což je zhruba 22,7 tun paliva. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

V jednom temelínském reaktoru je 163 palivových souborů, každý měří přes 4,5 metru a váží asi 750 kilogramů. V reaktoru je 86 tun paliva, ročně se vymění čtvrtina paliva. Začátek druhé letošní odstávky plánuje elektrárna na konec prosince.

Energetici palivo naváželi od začátku roku. Transportů bylo několik. Z výrobního závodu ruské korporace TVEL urazilo palivo několik tisíc kilometrů, částečně letecky, částečně po silnici.

„Zvýšená radiační opatření nebyla potřeba, radioaktivita čerstvého paliva je totiž srovnatelná s přírodním pozadím. Není tedy nebezpečné, jde ale o velmi drahý a strategický materiál,“ řekl Sviták.

Ilustrační foto

Palivo se přepravuje v ocelových kontejnerech, které odolají ohni, vodě, pádům z výšek nebo nárazům. Jejich klíčovým prvkem je akcelerometr. Díky němu energetici zjistí, zda během přepravy neutrpělo palivo nadměrný náraz, který by ho mohl poškodit.

Transporty doprovázejí policisté.

„Naši fyzici si totiž přebírají palivo až v areálu elektrárny. Kontrolují počet, pečetě nebo akcelerometry. Pak už se dává palivo z kamionu do skladu,“ řekl mluvčí s tím, že od loňského roku drží ČEZ v Temelíně zásoby minimálně na dva roky provozu.

Ilustrační foto

Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu české spotřeby. První elektřinu vyrobil v prosinci 2000. Loni elektrárna vyrobila 12,1 terawatthodin elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015.

Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.