TEPCO: Voda z Fukušimy bude před vypuštěním do oceánu potřebovat další pročištění
Většina radioaktivní vody uložené v jaderné elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 zničilo zemětřesení a následná vlna cunami, stále není dostatečně vyčištěná. Bude třeba dalšího pročištění, než bude možné ji vypustit do oceánu, informoval dnes provozovatel Fukušimy, firma TEPCO.
Firma TEPCO v minulých letech uvedla, že z vody dokáže odstranit všechny radioaktivní prvky s výjimkou tritia, které podle expertů v malém množství nepředstavuje nebezpečí.
Dnes TEPCO oznámilo, že podle studií voda stále obsahuje další prvky. Více než 80 procent z 900.000 tun vody uložených ve velkých nádržích překračuje limity radioaktivity pro vypuštění vody do životního prostředí. Proto firma hodlá v čištění vody pokračovat.
Experti stále diskutují o tom, co udělat s vodou použitou na chlazení poškozených reaktorů ve Fukušimě. Rybáři a místní obyvatelé se staví proti jejímu vypuštění do oceánu.
Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19.000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.
Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160.000 osob.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se