
Westinghouse chce v USA postavit deset jaderných reaktorů, řekl šéf firmy
Americká společnost Westinghouse plánuje ve Spojených státech postavit deset velkých jaderných reaktorů. Výstavba má začít do roku 2030. Podle zpravodajského serveru CNBC to řekl prozatímní generální ředitel firmy Dan Sumner na neformálním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Velký reaktor AP1000 firmy Westinghouse vyrobí dostatek elektřiny pro potřeby více než 750.000 domácností. Postavení deseti těchto reaktorů by přineslo do americké ekonomiky hodnotu kolem 75 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč), řekl Sumner.
Sumner plán představil na konferenci o energetice a umělé inteligenci v Pittsburghu. Podle kanceláře senátora Davea McCormicka, který akci organizoval, oznámili na konferenci vedoucí pracovníci z oblasti technologií, energetiky a financí investice do datových center a energetické infrastruktury za více než 90 miliard USD.

Trump v květnu vydal čtyři exekutivní příkazy, jejichž cílem je do roku 2050 zvýšit čtyřnásobně kapacitu jaderných elektráren v USA. Prezident vyzval firmy k výstavě deseti jaderných elektráren do roku 2050. Nařídil také rozsáhlou revizi pravidel a pokynů Komise pro jadernou regulaci.
Za posledních 30 let se ve Spojených státech postavily pouze dva jaderné reaktory. V obou případech jsou to reaktory AP1000 od Westinghouse, a to v elektrárně Vogtle ve státě Georgia. Projekt však rozpočet překročil o 18 miliard USD a měl sedm let zpoždění, což přispělo k bankrotu firmy Westinghouse. Společnost se z bankrotu vymanila v roce 2018 a nyní ji vlastní kanadský těžař uranu Cameco a investiční firma Brookfield Asset Management.
Westinghouse v úterý oznámil partnerství se společností Google, jehož cílem je využít nástroje AI k tomu, aby se konstrukce elektráren s reaktorem AP1000 stala efektivním a opakovatelným procesem.
Mohlo by vás zajímat:
To čínské firmy postaví za tu dobu tak okolo 5 TW špičkového výkonu fotovoltaických elektráren, malých i velkých, které vyrobí tak zhruba 7 PWh za rok, to je 100x více než vyrobí těch 10 jednogigawattových jaderných reaktorů za rok.
To jen tak pro kvantitativní kontext.
I Čína nakonec narazí na ty integrační náklady FVE, zatím to nemusí řešit.
A máme zde novou mantru zastánců fosilu. Po dunkelflaute, blacoutu či nedostatku točivých zdrojů jsou zde integrační náklady. Vyvedení GW výkonů z jaderek sči jejich zálohování přečerpávačkami bylo zadarmo? A hlavně není vám divné, že u JE se neustále plánuje a nebo prodlužuje a u OZE staví až to takovým tempem, že jsou z toho dezinfa typu jak se taví dráty?
Přesně tak. musí to být zoufalství vědět, že za rok žádné nové jádro u nás nebude, ani za 2, ani za 5 ani za 10 let. Prý možná za 15 let.
A zatím terawatty fotovoltaiky ve světě přibývají, i u nás nějaký MW.
Za těch 15 let už u nás může být (zdůrazňuji "může") dalších 10 MWp fotovoltaiky k těm současným 4-5 (klidně i více).
Stojí to za to dál válčit, nebo je lepší přijmou realitu, to je oč tu běží.
A kolik té fotovoltaiky potřebujeme na zimu? Nebo jak budeme řešit občasná zimní období, kdy OZE téměř nic nedávají? Jako medvědi zimním spánkem?
Plynem a dřevem, jako doposud, pane Vacku. A občas obrovskými přebytky elektřiny z německých a polských větrných elektráren. Uhlí pozvolna vymizí, ale když ho Němci mohou mít až do 2038, tak my minimálně do 2040.
Většině světa stačí fotovoltaika po celý rok, my to musíme řešit jak jsme zvyklí, typicky děláne v zimě něco jiného než v létě. To jen jádro musí jet celý rok naplno, aby se za těch 40 let dotací nakonec zaplatilo. Když nejede, má problém.
Kdo zaplatí ty plynové zdroje, které budou čekat na zimu aby nahradily oze? Kdo zaplatí ty oze zdroje produkující čím dál častěji bezcennou elektřinu?
Ad Vaněček: "Většině světa stačí fotovoltaika po celý rok".
Tak to jste své nesmyslné příspěvky dovedl dneska opět k dokonalosti.
Všechno, co jste vyjmenoval jsou problémy a to nejvíce FVE.
Jedno vedení VVN do nejbližší rozvodny je jednodušší a levnější, než posílení celé soustavy od místní sítě pro přetoky RD až po ty VVN a to jen kvůli několika hodinám denně (kolem poledne) a jen část roku, kdy se musí krátkodobě přenést podstatně více, než při stálé výrobě celý den a rok.
Co se týká zálohování, dnes už mame instalován ve FVE daleko větší výkon, který je potřeba zálohovat. Ovšem na rozdíl od občasných výpadků jaderných bloků, které ale nikdy nejsou u všech najednou, ty FVE "vypadávají" každý den a zrovna před večerní odběrovou špičkou. Někdy dokonce "neplánovaně" i přes den, když se meteorologové úplně netrefí.
Proti výpadkům jaderných bloků je jednoduchá pomoc. Postavit jich více a nejlépe i nižších výkonů. Čím více jich bude, tím méně se projeví případný neplánovaný výpadek jednoho.
Uvědomte si, že přečerpávací elektrárny nebyly jako záloha pro JE, ale jako špičkový zdroj, který akumuloval přebytky výroby Je. Pro 4 bloky ETE se uvažovala přečerpávací i na Berounce.
Josef 16. červenec 2025, 18:09
"Po dunkelflaute, blacoutu či nedostatku točivých zdrojů jsou zde integrační náklady."
Hezky jste to vyjmenoval. Děkuji.
Áno, čínske firmy postavia 5 TW FVE... A potom príde noc.
Pán Vaněček, ďakujeme za pôsobivú aritmetiku – 5 TW FVE vyrobí 7 PWh ročne (áno Čina ma o výrazne lepšie podmienky ako stredná Európa), zatiaľ čo 10 jadrových reaktorov len zlomok. Ale čo by sme to boli za inžinierov, keby sme zabudli, že:
- FVE má kapacitný faktor okolo 10–20 %(horná hranica platí pre Činu, v strednej Európe sa to potáca okolo spodnej hranice), jadro bežne 90+ % (kdekoľvek). Takže porovnávate 5 TW "špičkového výkonu" s 10 GW stabilnej výroby – a to je ako porovnávať kapacitu dažďového sudu s vodovodom.
- FVE nevyrába podľa potreby, ale podľa počasia. A hlavne nie v noci. Takže 7 PWh je síce pekné, ale bez masívnej akumulácie je to len štatistická ilúzia.
A kým Čína stavia FVE, stavia aj 100+ jadrových reaktorov (áno, to sú tie, čo vyrábajú aj v noci), lebo sama dobre vie, že fotovoltaika nestačí.
Ak teda ide o „kvantitatívny kontext“, skúsme aj kvalitatívny: rozdiel medzi náhodným prebytkom cez obed a spoľahlivým základným zdrojom 24/7. Až to FVE dokáže bez toho, aby sme potrebovali plyn, uhlie alebo masívne dotované akumulátory – potom sa môžeme baviť o nahradení jadra.
Zatiaľ je to len optický trik – vyrábame veľa… ale keď sa netrafí slnko, máme tmu.
a ešte k tomu obdivu Číny:
- IEA PVPS Report T1-42:2023 – Photovoltaic Repowering: Overview and Best Practices:
EA PVPS upozorňuje, že Čína patrí k prvým krajinám, ktoré čelia potrebu repoweringu veľkých FVE polí už po 7–10 rokoch – často z dôvodu nízkej kvality panelov použitých pri boomoch okolo 2010–2015.
- PV Module Reliability Scorecard 2023, PV Evolution Labs (PVEL):
Uvádza veľké rozdiely v kvalite medzi výrobcami – najmä panely druhej a tretej kategórie používané pri mnohých čínskych inštaláciách predstavujú riziko predčasného zlyhania.
- China’s National Energy Administration (NEA) – 2022–2024 PV guidance:
NEA vyzýva na revitalizáciu starších projektov v púštnych oblastiach (Gansu, Xinjiang, Inner Mongolia), ktoré boli postavené s cieľom „splniť cieľ“, nie efektívnosť. Problémy: zlé umiestnenie, nízka spoľahlivosť, nevyužitý potenciál siete.
Pane Vaněček můžete uvést oblasti, kde je stavi? Že by v těch oblastech kde je 10 Číňanů na čtvereční metr?
"Trump v květnu vydal čtyři exekutivní příkazy, jejichž cílem je do roku 2050 zvýšit čtyřnásobně kapacitu jaderných elektráren v USA. Prezident vyzval firmy k výstavě deseti jaderných elektráren do roku 2050."
Nějak tomu nerozumím. Zečtyřnásobení výkonu JE do roku 2050 v USA znamená kapacitu blížící se 400 GW. Ale postavení dalších 10 GW se tomu neblíží ani náhodou.
"do roku 2050 zvýšit čtyřnásobně kapacitu jaderných elektráren v USA" je naprostý nesmysl. Novinářský hoax, který nestojí ani za dementování....
Vysvětlení je jednoduché. Trump je lhář a podvodník. To tvrzení o výkonu JE v roce 2050 je na úrovni "míru na Ukrajině do 24 hodin".
Mám to chápat tak, že na té konferenci se oznámily investice za 90 miliard USD + přání ředitele Westinghouse? Nebo ty jaderné sny firmy Westinghouse jsou v těch 90 miliardách?
A mimochodem, ani ČTK, ani původní zdroj, od kterého to na ČTK opsali, asi nikdy neslyšeli o JE Watts Bar a jejich novém bloku dokončeném v roce 2016.
A jéje, jak se tu objeví článek o plánech jaderné výstavby, tak p. Veselý vyskakuje jako čertík z krabičky.
To se nesmím ani zeptat, abyste se do mě okamžitě nezačal navážet?
Klidně se ptejte, nikdo vám nic nezakazuje.
Objevují se na tomto webu všelijaké články o různých plánech a že vy reagujete zrovna jen na ty o JE, to je velká posedlost.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se