Domů
Elektřina
Toshiba souhlasí s odpovědností za projekt americké jaderné elektrárny VC Summer

Toshiba souhlasí s odpovědností za projekt americké jaderné elektrárny VC Summer

Elektřina
2 komentáře
30. červenec 2017, 13:14
Martin Knápek

Společnost Toshiba Corporation se dohodla se společnostmi South Carolina Electric & Gas (SCEG) a Santee Cooper (SC), že v rámci svých záručních závazků za dostavbu jaderné elektrárny VC Summer vyplatí těmto společnostem maximální částku 2,168 miliard dolarů. Vlastníci elektrárny však neočekávají, že tato přislíbená částku pokryje celkové náklady na dostavbu dvou reaktorů typu AP1000.

Dle dohody, která byla podepsána ve čtvrtek, má Toshiba zaplatit částku v několika splátkách v době mezi říjnem letošního roku a zářím 2022. Peníze si společnosti rozdělí v závislosti na podílu, který na projektu mají. Vetší část, tedy 1,192 miliard dolarů, připadne SCEG za 55 % podíl na projektu.

Závazky Toshiby, jako bývalé mateřské společnosti Westinghouse jsou splatné bez ohledu na to, zda budou oba reaktory dokončeny, nebo pouze jeden z nich. Splatnost neovlivní ani případné úplné upuštění od projektu. Navíc vlastníci projektu nemohou po Toshibě nárokovat žádné další navýšení částky ani mít jiné požadavky. A to ani v případě dalšího nárůstu nákladů na dostavbu. Pokud ale budou náklady na dostavbu nakonec nižší než zmíněná částka, měla by Toshiba nárok na část zbylých financí.

Podobnou dohodu uzavřela Toshiba s vlastníky dvou reaktorů, které jsou výstavbě ve Vogtle v Georgii. V této dohodě se Toshiba zavázala zaplatit až 3,68 miliard dolarů.

„S dnes podepsanou dohodou byly definitivně stanoveny výše maximálních záruk Toshiby pro všechny 4 rozestavěné jaderné reaktory v USA. Toshiba tímto zabránila riziku vzniku dodatečných plateb, které souvisí se zárukou mateřské společnosti.“ – z prohlášení Toshiby

Dostavba reaktorů je nadále nejistá

SCEG a Santee vyhodnocovali možnosti dostavby obou reaktorů od momentu krachu zhotovitele Westinghouse. Hodnocení přitom posuzovalo mnoho možností – od dostavby obou reaktorů po varianty upřednostnění jednoho reaktoru a pozastavení nebo upuštění od výstavby druhého. Společnosti zvažovaly i možnost úplného upuštění od projektu.

Ve čtvrtek přitom SCEG a Santee ve společném prohlášení prohlásili, že stále určují způsob, jakým naloží s projektem. Společnosti očekávají, že dodatečné náklady na dokončení obou reaktorů nad částky splatné v souvislosti s kontraktem EPC na projekt překročí prvotní odhady Westinghousu i záruční vyrovnání s Toshibou.

Další podstatnou komplikací je nutnost dokončit a zprovoznit reaktory před 1. lednem 2021, aby stále spadaly pod současné daňové předpisy. Oba reaktory sice mají být podle momentálního plánu zprovozněny v dubnu a prosinci 2020, vlastníci projektu ale otevřeně prohlásili, že nevěří, že by reaktory mohly být do 1. ledna 2021 zprovozněny.

Zdroj úvodního obrázku: Nuclear Regulatory Commission

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny elektřiny v Evropě jsou na novém rekordu, reagují na zdražování zemního plynu
15. srpen 2022, 14:16
Cena elektřiny v Evropě je rekordní, za rok šestkrát vyšší. Mohou za to i vedra a sucho
15. srpen 2022, 14:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
30. červenec 2017, 14:55

Tady je vidět realita jádra v USA. Toshibě/Westinghouse se vyplatí zaplatit miliardy dolarů jen aby se vyvázala se závazků k dostavbě jaderných elektráren.

Milan Vaněček
31. červenec 2017, 22:17

Když se podíváte na dnešní Monitoring tak uvidíte, že projekt jaderné elektrárny VC Summer končí, investoři to odtroubili (viz aktualne.cz).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se