Domů
Elektřina
Toshiba souhlasí s odpovědností za projekt americké jaderné elektrárny VC Summer

Toshiba souhlasí s odpovědností za projekt americké jaderné elektrárny VC Summer

Společnost Toshiba Corporation se dohodla se společnostmi South Carolina Electric & Gas (SCEG) a Santee Cooper (SC), že v rámci svých záručních závazků za dostavbu jaderné elektrárny VC Summer vyplatí těmto společnostem maximální částku 2,168 miliard dolarů. Vlastníci elektrárny však neočekávají, že tato přislíbená částku pokryje celkové náklady na dostavbu dvou reaktorů typu AP1000.

Dle dohody, která byla podepsána ve čtvrtek, má Toshiba zaplatit částku v několika splátkách v době mezi říjnem letošního roku a zářím 2022. Peníze si společnosti rozdělí v závislosti na podílu, který na projektu mají. Vetší část, tedy 1,192 miliard dolarů, připadne SCEG za 55 % podíl na projektu.

Závazky Toshiby, jako bývalé mateřské společnosti Westinghouse jsou splatné bez ohledu na to, zda budou oba reaktory dokončeny, nebo pouze jeden z nich. Splatnost neovlivní ani případné úplné upuštění od projektu. Navíc vlastníci projektu nemohou po Toshibě nárokovat žádné další navýšení částky ani mít jiné požadavky. A to ani v případě dalšího nárůstu nákladů na dostavbu. Pokud ale budou náklady na dostavbu nakonec nižší než zmíněná částka, měla by Toshiba nárok na část zbylých financí.

Podobnou dohodu uzavřela Toshiba s vlastníky dvou reaktorů, které jsou výstavbě ve Vogtle v Georgii. V této dohodě se Toshiba zavázala zaplatit až 3,68 miliard dolarů.

„S dnes podepsanou dohodou byly definitivně stanoveny výše maximálních záruk Toshiby pro všechny 4 rozestavěné jaderné reaktory v USA. Toshiba tímto zabránila riziku vzniku dodatečných plateb, které souvisí se zárukou mateřské společnosti.“ – z prohlášení Toshiby

Dostavba reaktorů je nadále nejistá

SCEG a Santee vyhodnocovali možnosti dostavby obou reaktorů od momentu krachu zhotovitele Westinghouse. Hodnocení přitom posuzovalo mnoho možností – od dostavby obou reaktorů po varianty upřednostnění jednoho reaktoru a pozastavení nebo upuštění od výstavby druhého. Společnosti zvažovaly i možnost úplného upuštění od projektu.

Ve čtvrtek přitom SCEG a Santee ve společném prohlášení prohlásili, že stále určují způsob, jakým naloží s projektem. Společnosti očekávají, že dodatečné náklady na dokončení obou reaktorů nad částky splatné v souvislosti s kontraktem EPC na projekt překročí prvotní odhady Westinghousu i záruční vyrovnání s Toshibou.

Další podstatnou komplikací je nutnost dokončit a zprovoznit reaktory před 1. lednem 2021, aby stále spadaly pod současné daňové předpisy. Oba reaktory sice mají být podle momentálního plánu zprovozněny v dubnu a prosinci 2020, vlastníci projektu ale otevřeně prohlásili, že nevěří, že by reaktory mohly být do 1. ledna 2021 zprovozněny.

Zdroj úvodního obrázku: Nuclear Regulatory Commission

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

30. červenec 2017, 14:55

Tady je vidět realita jádra v USA. Toshibě/Westinghouse se vyplatí zaplatit miliardy dolarů jen aby se vyvázala se závazků k dostavbě jaderných elektráren.

Milan Vaněček

31. červenec 2017, 22:17

Když se podíváte na dnešní Monitoring tak uvidíte, že projekt jaderné elektrárny VC Summer končí, investoři to odtroubili (viz aktualne.cz).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.