Elektřina ani plyn v roce 2016 pravděpodobně nepodraží

DomůTrh s elektřinouElektřina ani plyn v roce 2016 pravděpodobně nepodraží

Jak odhadují vývoj cen elektřiny a zemního plynu pro budoucí rok odborníci? Jaké všechny faktory budou mít vliv na finální ceny elektřiny pro domácnosti a podniky v roce 2016? Ceny na příští rok dostávají svou podobu.

Odborníci napříč českým energetickým sektorem se shodují na tom, že příští rok koncová cena plynu ani elektřiny určitě nevzroste. Různí se ovšem v názoru, zda bude stagnovat, či dokonce klesat.

Co ovlivňuje ceny silové elektřiny pro příští rok?

Hlavní aspekty, které mají vliv na cenu elektřiny v příštím roce, jsou: cena elektřiny base load 2016 na pražské burze, která se pohybuje na historickém minimu okolo 30 euro/MWh. Na stejné úrovni se pohybuje i cena na německé energetické burze, tam se jedná o dvanáctileté minimum.

Dalším faktorem je silná koruna, která se bude také podílet na levnější elektřině. Česká koruna však nebude razantněji posilovat, její posílení by znamenalo zpomalení růstu inflace. Proto již ČNB oznámila, že bude nadále pokračovat v intervencích a to až do konce druhé poloviny roku 2016.

Významnou příčinou ovlivňující budoucí ceny elektřiny je i propad cen uhlí a ropy na světových trzích, který také přispívá k tomu, že elektřina v příštím roce nepodraží. V neposlední řadě mají vliv na cenu také emisní povolenky, jejich cena se díky odsouhlaseným reformám nyní stabilizovala.

Za pravděpodobný scénář je považováno udržení současné cenové úrovně, případně nepatrný pokles ceny v řádu jednotek procent.

Cena elektřiny ani v roce 2016 pravděpodobně nezdraží, ačkoli naposledy stoupla před třemi roky. Energetické burzy zase meziročně zlevnily, česká koruna vůči euru posiluje a tomu odpovídají předpovědi koncových dodavatelů,“ odhadl analytik portálu CenyEnergie Petr Woff.

Velkoobchodní ceny se bohužel netýkají domácností, jejich výslednou fakturu zvýší daně a poplatky. Stále platí, že energetické společnosti dokáží ovlivnit maximálně 45 procent z výsledné ceny, zbytek jsou státem regulované platby.

Složky ceny elektřiny domácnosti 2015. Zdroj ERÚ
Složky ceny elektřiny domácnosti 2015. Zdroj ERÚ

Zákazníci největšího dodavatele elektřiny ČEZ nečeká zvyšování cen, jak uvedla mluvčí této společnosti Barbora Pulpánová, která dodává:

„Stále více našich zákazníků navíc dává přednost možnosti aktivně řešit ceny energií již v průběhu roku, a to často na delší časové období.“

Strategie uzavření dlouhodobých smluv budou litovat podniky a domácnosti, které se před dvěma roky nechaly přemluvit k podpisu smlouvy na odběr elektřiny či plynu s tříletou cenovou fixací. Takovýto spotřebitel zaplatí v příštím roce zbytečně navíc tisíce korun, v případě průmyslových podniků se může celkový rozdíl pohybovat i v řádu desítek milionů.

Pohled v kontextu evropské energetiky poskytuje analytik J&T Michal Šnobr, který zatím vidí pozici ČEZu v rámci EU jako dobrou. „Ukazuje se však, že na energetický trh v EU chybí lék. Změny se začnou dít až v momentu, kdy začnou první energetické firmy ve velkém své zdroje zavírat,“ dodává Šnobr.

Výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor očekává pokles cen obou komodit. Podle něj by se mohlo u typické domácnosti pohybovat zlevnění elektřiny okolo pěti procent, u zemního plynu to bude podle Gavora mezi pěti a deseti procenty.

Společnosti, které již ohlásili zlevnění ceny plynu jsou Armex Energy a MND. Opatrně se naopak vyjadřuje RWE, ta neočekává v roce 2016 žádné zásadní změny v cenách elektřiny ani plynu.

„Ceny by měly být stabilní s možným mírným poklesem, který může být důsledkem například obchodní strategie jednotlivých dodavatelů (snaha o získání vyššího tržního podílu či speciální promo akce). Klíčový bude směnný kurz eura a případné oslabování koruny ČNB“ řekl Martin Chalupský zástupce RWE.