Británie plánuje zavést strop pro ceny elektřiny a plynu

DomůElektřinaBritánie plánuje zavést strop pro ceny elektřiny a plynu

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu oznámila záměr zavést cenový strop pro standardní tarifní ceny elektrické energie a zemního plynu. Rostoucí náklady na energie trápí velkou část britských odběratelů, jejichž účty za poslední desetiletí vzrostly v průměru na dvojnásobek.

Podle premiérky by byla maximální cena regulována u takzvaných standardních variabilních tarifů, tedy výchozí nefixované ceny, které odběratelé elektřiny a plynu v Británii platí, pokud si nevyberou u svého dodavatele specifický produkt.

Zodpovědným orgánem, který bude cenový strop stanovovat, má být podle současných návrhů tamní energetický regulátor, vládní úřad Ofgem. V červenci úřad uvedl, že zvažuje zavedení ochranných tarifů pro zranitelné zákazníky, ale k širším cenovým stropům se nezavázal.

„I když podporujeme svobodné trhy, vždy budeme podnikat kroky k jejich nápravě, pokud budou narušeny a vždy se postavíme monopolům a osobním zájmům, když budou zadržovat lidi. Jedním z nejlepších příklad v dnešní Británii je nefunkční energetický trh,“ uvedl premiérka Theresa Mayová.

Britskému trhu dominuje „velká šestka“ dodavatelů, společnosti British Gas, SSE, Scottish Power, npower, E.ON a EDF Energy. Podle Iaina Conna, výkonného ředitele Centricy, jež vlastní British Gas, by společnosti měly být motivovány získávat nové zákazníky skrz konkurenci.

„Cenové limity nepodporujeme. Existují jasné důkazy, že nefungují, a to na Novém Zélandu, ve Španělsku, v Kalifornii, v Ontariu. Mají tendenci omezovat výběr, omezovat hospodářskou soutěž a ceny mají tendenci se soustředit okolo limitu,“ uvedl Iain Conn.

Zavedení cenových limitů však stále není jisté, jelikož společnost Centrica, a rovněž její konkurenti Scottish Power a E.ON, podle agentury Reuters volají po zrušení standardních variabilních tarifů.

Hrozba zavedení limitů měla okamžité dopady

Vzhledem k nedostatku informací je pro analytiky zatím obtížené posoudit možný dopad na hospodaření britských dodavatelů. Plné dopady cenového stropu budou záviset na hloubce snížení cen a na tom, na jak dlouho budou zavedeny.

Oznámení premiérky Mayové se však okamžitě podepsalo na hodnotě akcí dodavatelů na britském trhu, které se propadly o jednotky procent. V případě společnosti Centrica, vlastníka British Gas, hodnota akcií poklesla na 14leté minimum, druhý největší pokles nastal u akcií SSE, a to o 3 %. Akcie se od té doby nicméně mírně zotavily.

Autor úvodní fotografie: Images Money @flickr