Domů
Elektřina
USA má nejméně uhelných dolů od konce 19. století
Uhelné doly v USA

USA má nejméně uhelných dolů od konce 19. století

Spojené státy americké měly na počátku roku 2014 nejméně funkčních uhelných dolů od konce devatenáctého století. Navíc, další doly jsou uzavírány díky nízkým cenám zemního plynu a zvyšujícím se ekologickým požadavkům. Informovala o tom tento čtvrtek EIA ve své zprávě a agentura Bloomberg.  

Důvody pro další uzavírání uhelných dolů jsou zejména v nízkých cenách zemního plynu, vysokým nákladům těžby nebo obecně nižší spotřebě elektřiny. Mezi další důvody lze zařadit i vyšší ekologické požadavky a snižující se poptávku po uhlí na světových trzích.

Kombinace všech předešlých faktorů je důvodem uzavíraní nejméně ekonomicky prosperujících uhelných dolů. Naopak prosperující jsou doly, které zlepšily svoji produktivitu pomocí nových technologií.

Letošní těžba uhlí v USA poklesne na nejnižší hodnotu za posledních 29 let na 917 mil. tun uhlí. Přitom ještě v roce 2001 přesahovala těžba 1,1 mld. tun.

Zdroj: Bloomberg.com Počet uhelných dolů v USA
Zdroj: Bloomberg.com Počet uhelných dolů v USA

Jednou z hlavních příčin poklesu spotřeby uhlí v energetickém sektoru je posun energetického mixu USA od uhlí k zemnímu plynu, který má pro současnou energetiku obnovitelných zdrojů lepší vlastnosti. Plynové elektrárny jsou výhodné pro svoji flexibilitu v najíždění a snižování výkonu a pro přibližně poloviční objem vypouštěných emisí CO2.

Zatímco ceny uhlí na komoditní burze v New Yorku poklesly jen za tento rok o 11 % na $43 za tunu, v Evropě se pro tento rok očekává prolomení hranice $50 za tunu.

Uhelných dolů je stejné množství, jako na konci 19. století

Podle dat od Bloombergu poklesl počet uhelných dolů o 39 % jen od konce roku 2005. To znamená, že nyní je v USA nejméně dolů od dob, kdy byla patentována žárovka od Thomase Edisona.

„Očekáváme, že se situace v následujících letech ještě zhorší. Sníží se počet konkurentů, kteří budou mnohem důrazněji bojovat o zmenšující se trh“
Andrew Cosgrove, průmyslový analytik Bloomberg

Ve výhodě jsou velké uhelné doly, které mají možnost investovat do nových technologií. Díky nim předbíhají svoji konkurenci a lépe se vyrovnávají se současnými nízkými cenami uhlí.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se