Domů
Elektřina
USA nejspíše čeká nejvíce odstávek reaktorů za posledních 20 let
FILE - This file photo from Oct. 19, 2005 shows two then active cooling towers at the Three Mile Island nuclear power plant in Middletown, Pa. The power plant is nestled on an island in the middle of the Susquehanna River. The partial meltdown at Three Mile Island nuclear plant in 1979 routed more than 180,000 people living within 50 miles of the plant, a five-day evacuation nightmare that residents are reliving as the nuclear plant crisis unfolds in Japan. (AP Photo/Carolyn Kaster, File)

USA nejspíše čeká nejvíce odstávek reaktorů za posledních 20 let

Dle informací agentury Bloomberg by letos na jaře mohlo dojít k největšímu počtu odstávek jaderných elektráren v USA za poslední dvě dekády. Plánované odstávky za účelem výměny paliva by se během jarních měsíců měly týkat až 34 reaktorů. Odstávky jaderných bloků jsou příležitostí pro fosilní paliva.

Celkem 34 reaktorů, neboli více než třetina instalovaného výkonu v jaderných elektráren v USA, může být  v průběhu následujících třech měsíců odstavena z důvodu výměny palivových tyčí.

Vývoj počtu odstavených reaktorů v USA během jarních měsíců. Zdroj: bloomberg.com

Výrobu odstavených bloků jaderných elektráren nahradí především elektrárny spalující fosilní paliva. Fosilní zdroje zažívají slabší začátek roku vzhledem nadprůměrně teplé zimě v USA.

„Například zemní plyn byl pod tlakem negativních předpovědí počasí. Odstávky jaderných zdrojů jsou nadějí pro obrat k lepšímu. Tato zpráva může oživit trh se zemním plynem,“ prohlásil Kyle Cooper ředitel houstonské poradenské společnosti IAF Advisors.

Výkon dotčený plánovanými jarními odstávkami je 36 GW. Loni bylo ve stejném období odstaveno pouze 22,3 GW.

Jihovýchod Spojených států by se dle dostupných informací měla dotknout odstávka 9 reaktorů o výkonu 9,8 GW. Severovýchod USA se v průběhu následujících měsíců bude muset vypořádat s odstávkou 10 reaktorů o výkonu 9,6 GW.

Plánované odstávky jsou v USA pod rouškou obchodního tajemství

Provozovatelé plánují odstávky související s výměnou paliva na jarní a podzimní měsíce, kdy je menší poptávka po elektřině v porovnání se zimou. Vzhledem k citlivosti údajů se obecně společnosti USA snaží držet termín a plánovanou dobu odstávek co nejdéle v tajnosti.

Pro ilustraci tisková mluvčí společnosti Exelon potvrdila, že dojde k výměně paliva bloku 1 jaderné elektrárny Nine Mile Point ležící na břehu jezera Ontario. Datum očekávaného opětovného uvedení bloku do provozu však sděleno nebylo.

Přístup USA k citlivým provozním informacím se výrazně liší od toho evropského. V EU platí v souvislosti s větší transparentností velkoobchodní trhu s elektřinou nařízení REMIT, které ukládá za povinnost producentům elektřiny plánované odstávky zveřejňovat.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.