Domů
Elektřina
Velké plynové motorgenerátory jsou v USA stále běžnější, rostou zejména ve státech s vysokým podílem OZE

Velké plynové motorgenerátory jsou v USA stále běžnější, rostou zejména ve státech s vysokým podílem OZE

Velké motorgenerátory poháněné spalovacím motorem, které často slouží jako záložní či nouzové zdroje energie, jsou ve Spojených státech amerických v posledních letech stále populárnější. Motorgenerátory spalující zemní plyn jsou vzhledem k jejich flexibilitě a relativně nízkým cenám plynu stále častěji využívány pro vyvažování proměnlivé výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích.

Ke konci loňského roku dosahoval výkon motorgenerátorů podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v průměru 4 MW. Oproti běžné spalovací turbíně s 56 MW či paroplynovým blokům s 166 MW se sice jedná o zlomek výkonu, nicméně díky jejich modularitě je v jednom bloku běžně využíváno několik motorů. Motorgenerátory podle EIA představují zhruba 1 % veškerého instalovaného výkonu v plynových zdrojích v USA.

Na začátku této dekády výkon průměrného motorgenerátoru v USA podle EIA běžně nepřevyšoval 9 MW, nicméně v posledních letech jsou instalovány motory o výkonu až 19 MW. Několik takto výkonných motorů, konkrétně 12 motorgenerátorů o výkonu 18,8 MW, tvoří v současné době nejvýkonnější elektrárnu se spalovacími motory v USA. Denton Energy Center, které bylo zprovozněno loni v létě u Dallasu, tak disponuje celkovým výkonem 225 MW.

Roční přírůstky instalovaného výkonu v motorgenerátorech v USA podle paliva. Zdroj: EIA

Motory jako vhodný doplněk k intermitentním OZE

Jedněmi z hlavních výhod spalovacích motorů jsou schopnost rychlé změny výkonu, rychlého startu a provozu při částečném zatížení, díky čemuž jsou stále častěji využívány jako doplněk k solárním či větrným elektrárnám.

Není tak žádným překvapením, že elektrárenské bloky tvořené velkými plynovými motory se často nachází ve státech s vysokým podílem obnovitelných zdrojů.

Největší část výkonu, 910 MW, tedy přibližně pětina veškerého výkonu  plynových motorů v USA, se podle EIA nachází ve státu Texas, který rovněž disponuje největším instalovaným výkonem ve větrných elektrárnách ze všech států USA. Další v pořadí jsou s 564 MW Kansas a s 398 MW Kalifornie, které rovněž disponují vysokým výkonem v intermitentních obnovitelných zdrojích.

Instalovaný výkon motorgenerátorů ve vybraných státech USA (předběžná data k lednu 2019). Zdroj: EIA

Komentáře

(15)

Vinkler

25. únor 2019, 11:33

Nejvíc jsem jich viděl v rozvíjejících se ekonomikách, (nebo se říká rozvojových?), jako je Egypt, Indie... tam jsou u každého většího baráku.

vojta

25. únor 2019, 12:25

Tak hlavně že jsou ty 20MW motory ekologické...

Karel

25. únor 2019, 14:25

Spalují zemní plyn, takž v porovnání třeba s dieselagregáty nebo uhlím ekologické jsou ...

Jirka

25. únor 2019, 13:10

A co je úspornější při stejném výkonu? Plynová turbína nebo motorgenerátor?

JVr

25. únor 2019, 16:30

Rozdíl je ve flexibilitě a účinnosti. Parolyn https://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/paroplynove-elektrarny/jak-funguje-paroplynova-elektrarna.html obecně kombinuje jak spalovací motor na plyn, tak generátor páry a turbínu. Díky tomu velmi efektivně využije energii v plynu a to až na 60%. Nevýhodou je, že je to zařízení komplikovanější a méně flexibilní. Ta nižší flexibilita je dána především tou parní turbínou (doposud vyvíjená zařízení nemají moc rády významné změny výkonu).

Výše zmíněné jsou generátory obsahující pouze plynový motor. Ten je velmi podobný spalovacímu motoru v autě, jehož účinnost se pohybuje 30-40%, avšak flexibilita je vyšší.

Petrik

25. únor 2019, 18:04

Zajedte se podivat k Taboru nebo na Benesov, motor Skania z kamionu tri fermentory na kravsky hnuj a mate elektrny i teple vody ,somozrejme i pracovni mista....... o domacim puvodu hoveziho nemluvim.......

Vladimír Šťastný

25. únor 2019, 13:30

Nějak mi uniklo, v čem je ten pokrok. Pořád je to tak, že nedostatečnost OZE se dohání fosilem.

Petr

25. únor 2019, 14:59

Pokrok je v tom, že konečně snad skončí neúspěšná éra propagovaných co nejgigantičtějších supermódně složitých plynovek (méně flexibilních než i nejstarší uhelky) jenž neustále touží po veřejných dotacích formou kapacitních mechanismů.

Jan Veselý

25. únor 2019, 18:19

Z čeho autor usoudil, že se ty motorgenerátory instalují kvůli VtE a FVE? Z toho, co jsem četl já, je to spíše kvůli tomu, že v USA existuje několik velmi aktivních firem, které konstruují pro své zákazníky (obchody, kancelářské budovy, menší fabričky, apod.) jejich vlastní mikrogridy schopné pracovat nezávisle na fungování sítě. S jejich spolehlivostí je to v USA (na evropské poměry) ubohé a třeba v Texasu se sakra hodily během a po hurikánu Harvey.

Jan Veselý

25. únor 2019, 18:20

A mimochodem, v Kalifornii se už má za hotovou věc, že bateriová akumulace je jako špičkový zdroj už levnější než plynové turbíny nebo motorgenerátory.

Martin Pácalt

1. březen 2019, 10:51

Ano, ale maximálně na krátkodobou akumulaci. Pro severské země motorgenerátory v kombinaci se syntetickým zemním plynem stále dávají smysl. Nemůžete jít vždy jen po ceně.

Eduard Majling

26. únor 2019, 10:59

Dobrý den, pane Veselý,

reporty EIA, včetně tohoto případu, obvykle hovoří o takzvaných utility-scale instalacích, tedy zdrojích o výkonu přesahujícím 1 MW. Konkrétně u Texasu EIA uvádí kromě již v článku zmíněného Denton Energy Center o výkonu 225 MW další 3 velké zdroje využívající plynové motory - Red Gate Power Plant (220 MW), Pearsall Power Plant (202 MW) a Antelope Station (164 MW).

U Antelope Station přímo uvádí, že byla vybudována za účelem zvýšení stability soustavy s ohledem na intermitentní charakter výroby větrných elektráren a proměnlivou poptávku po elektřině kvůli zavlažování. Podobně u Pearsall Power Plant manager výroby u South Texas Electric Cooperative uvádí: "Wärtsilä’s solution has allowed us to respond to changes in the grid when the wind stops blowing, being able to keep the plant at peak efficiency at all times thanks to the ability to dispatch the units in increments that fit our load." Tyto zmíněné čtyři velké energetické zdroje tak s 811 MW tvoří většinu z 910 MW utility-scale výkonu v plynových motorech v Texasu.

To samozřejmě nevylučuje budování mikrogridů schopných pracovat nezávisle na síti, jak píšete Vy.

Přeji pěkný den,

EM

Jan Veselý

26. únor 2019, 12:21

Děkuji za odpověď., nic osobního jen mě to překvapilo.

Já osobně si myslím, že tenhle byznys model daný lácí plynových motorů a levným plynem rychle skončí, jak jsem psal, počínaje rokem 2018 je už oficiálně cenou překonala bateriová akumulace.

Petr

27. únor 2019, 10:42

Nesmysl, baterie můžou doplňovat soláry ideálně na jihu a když nemáte nepřetržitou průmyslovou výrobu, ale když vám velkou část energetiky tvoří větrníky, tak potřebujete buď spalovat plyn či uhlí, nebo mít obří podíl vodních elektráren s přehradami.

Kalfa

25. únor 2019, 20:22

Mít za hotovou věc a skutečně být jsou naprosto odlišné věci. Zelení mají také za hotovou věc elektromobilitu a nějak jim nevadí deficit infrastruktury.

A mimochodem, tenhle motorgenerátor má, na rozdíl od jakéhokoliv chemického akumulátoru, životnost několik desítek let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.