Domů
Energetika v zahraničí
Španělská vláda přijala balíček opatření pro omezení růstu cen energií, rovněž zastropovala růst cen plynu
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Španělská vláda přijala balíček opatření pro omezení růstu cen energií, rovněž zastropovala růst cen plynu

Prudký růst cen velkoobchodních zemního plynu a elektrické energie se pomalu začíná stávat politickým tématem, kdy některé vlády evropských zemí přistupují k opatřením pro omezení dopadu na spotřebitele. Příkladem může být španělská vláda, která nyní přijala „nouzový“ balíček, jenž by měl zmírnit nárůst koncových cen energií.

Španělská vláda již dříve deklarovala, že zkoumá různé možnosti, jak zamezit prudkému růst účtu za energie pro tamní odběratele. Zatímco v posledních měsících a týdnech se jednalo o teoretické kroky, podle agentury Reuters nyní vláda přijala soubor opatření, který kromě zmírnění dopadu růstu cen elektřiny rovněž zahrnuje omezení růstu cen zemního plynu pro odběratele. Rostoucí ceny energetických komodit přitom podle tamní centrální banky již z velké části stojí za prudkým nárůstem inflace v letošním roce.

Podle agentury opatření spočívají v omezení zisku provozovatelů obnovitelných zdrojů, včetně vodních elektráren. Tento krok by podle vlády měl zajistit objem finančních prostředků ve výši 2,6 miliard euro, které plánuje v následujících 6 měsících přerozdělit odběratelům. Další finanční prostředky pro omezení růstu účtů za energie mají přinést výnosy z aukcí emisních povolenek, a to celkem 900 milionů eur.

Pro letošní třetí čtvrtletí vláda podle agentury rovněž zastropovala růst regulovaných cen plynu na 4,4 %, přičemž podle dřívějších predikcí mohl tento nárůst dosáhnout až 28 %. Premiér tamní vlády rovněž oznámil, že do konce letošního roku bude snížena daň z elektřiny na 0,5 % z běžných 5,1 % a stejně tak bude do ledna příštího roku prodlouženo snížení daně z přidané hodnoty z 21 % na 10 % a pozastavení daně z výroby elektřiny ve výši 7 %.

Vláda rovněž navrhovala změnu tržních mechanismů, u EU však neuspěla

Ve snaze stlačit ceny elektřiny na trhu dolů vláda dále nedávno navrhovala revizi současného systému, jakým jsou prodejci odměňováni za prodanou elektřinu.

Španělská ministryně pro ekologickou transformaci a demografickou výzvu v průběhu července jednala s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou, přičemž si stěžovala, že podle současných evropských pravidel se levnější energie z obnovitelných zdrojů prodává za stejnou cenu jako ta z nákladnějších fosilních zdrojů, což tlačí nahoru ceny elektrické energie. Změna systému se však Evropské komisi nezamlouvá, a návrh se tak nesetkal s pozitivní odezvou.

Snahy o kompenzaci vyšších nákladů se objevují i v dalších zemích

Kromě Španělska přistoupilo k zavedení opatření v podobě kompenzací rostoucích cen i Řecko. Podle agentury Reuters by tamní vláda měla do konce roku nabídnout většině řeckých domácností zvláštní podporu, která bude spočívat v podpoře ve výši 9 EUR na prvních 300 kWh energie spotřebované během jednoho měsíce. Náklady na toto opatření vláda odhaduje na 150 milionů eur, přičemž na podporu by mělo dosáhnout 70 % tamních domácností.

Kromě toho vláda rovněž zvýší podporu na nákup topného oleje pro nízkopříjmové domácnosti o 20 %, stejně tak má největší řecký dodavatel elektřiny, který je z 51 % vlastněn státem, nabídnout domácnostem vyšší slevy pro zmírnění dopadu nárůstu cen elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik II
15. září 2021, 08:37

Centrální banky ve spolupráci s vládami nejprve natiskly ničím nekrytých papírků za biliony Euro a Dolarů a tím vyvolaly obří bublinu aktiv nejprve na cenách nemovitostí a akcií, nyní se tato inflační bublina začíná přelévat také do cen ostatního zboží. Cena průměrného nového bytu v Praze je nyní 11 milionů Kč . Inflace v srpnu v ČR = 4,1 % , V Polsku u = 5,4 %, v USA = 5,3 %. Za tuto inflaci nemůže COVID , ale neschopné a nezodpovědné vlády a centrální banky. Pokud má někdo u nás 1 mil. Kč na běžném účtě ,pak mu tam inflace za 1 rok "sežere " hodnotu 41 000 Kč, za 3 roky 123 000 Kč. Růst cen energií byl rovněž způsoben centrálními bankami a vládami. To ony můžou za současný stav. A bude hůř.

Dušan
15. září 2021, 09:39

To je síce pravda ...

Ale ľudia chcú politikov čo rozdávajú ... a teda "vyrábajú" peniaze. Takže čo ľudia chcú ... infláciu ... to majú...

Skrátka je to o politickom systéme. A kto by tvrdil opak, že treba šetriť a nerozhadzovať, tak je "nesociálny" ...

Skrátka kto sa správa zodpovedne je v tomto svete za blbca ...

Jan Stehlik
15. září 2021, 15:27

Asi jste zůstal ve feudalismu kdy peníze představovali zlaťáky. V kapitalismu ale vyhrává ten jehož ekonomika jede , rozvíjí se a má co nejmenší nezaměstnanost . Proto se cílí na tu bájnou 2% inflaci . Opakem inflace je deflace , kdy všeho se zbavujete a hromadíte peníze , protože její hodnota stoupá a vše ostatní klesá . Tu jsme měli za Rašína .

https://finex.cz/deflace/

Průvodní jevy jsou krachy podniku , nulová spotřeba (nikdo nechce utrácet) a následující růst nezaměstnanosti . Následkem je vzrust nespokojenosti a extrémismu . Po válce proto většina volila komunisty , protože opravdu po stavu za první republiky nikdo netoužil.

Tudíž na současný stav doplácí bohatí . A naopak chudí mají možnost zaměstnání a tedy perspektivy. Samozřejmě to vše platí , za stavu konkurenčního prostředí , které tlačí ceny dolu . Zde mají výhodu velké trhy , jako USA nebo německo . U nás je naopak viditelná drahota , kdy zde je dráž než v německu . Holt malý specifický trh :-(

Zde má Evropa resty , kdy trh stále je roztříštěn trh mezi státy a spíše jej využívají firmy k dopravě zboží a zvyšování ziskovosti.

W.M.
16. září 2021, 12:25

Deflaci jsme tady meli podstatnou cast 19. stoleti a zivotni uroven lidi a prosperita firem se zvysovala.

Treba obdobi "velke deflace" 1870-1890, kdy ceny zbozi klesaly ve svete rocne cca 2%.

luboš
15. září 2021, 08:55

Stát by měl vlastnit banky podobně jako třeba Norsko. Banky jsme v rámci kupónové provatizace rozdali a ještě k tomu přihodily mnoho stovek miliard pro uměle zkrachované banky pro potřeby výplaty řádovým střadatelům. Až se začne v české republice dodržovat zákon, až se začne postihovat nedodržování zákona, tak možná bude líp. Momentálně se tvoří model na plošné placení vyrovnávání hodinových (čtvrthodinových) odchylek skutečné spotřeby elektřiny oproti smluvnímu množství koncovými spotřebiteli elektřiny, což povede k dalšímu nekontrolovatelnému zdražování elektřiny. Plánuje se i v domácnostech platit za cenu elektřiny ve čtvrthodině podle ceny na portále OTE, a.s. Není to zvěrstvo páchané na lidech?

Dušan
15. září 2021, 09:42

No to sme si už na Slovensku skúsili .... takmer všetky de facto skrachovali : )

Predstava efektívnej banky riadenej politicky je čistá utópia ... teda mimo zaručeného monopolu - napr. centrálne banky.

Nórsko je známe minimálnou korupciou .. .. s tým sa porovnávať nemôžeme, ale ani tam veľmi štátna regulácia nefunguje ... ona totiž nefunguje nikde. Len v štátoch kde sa menej kradne - ako napr. to Nórsko je to menej vidieť ako u nás.

energetik II
15. září 2021, 12:00

Ano, naše banky mohly být prodány zahraničním vlastníkům, ale proč rovnou ze 100 % ?? Co kdyby zahraniční vlastník měl třeba 70 % a nám zůstalo těch 30 % ?? I to by znamenalo každoroční přínos pro státní rozpočet v řádu miliard Kč v dividendách. Kdysi k nám socialismus přišel z Východu, nyní k nám zase -"leze ze Západu". "Rozdávání" dosahuje obrovských rozměrů ! Maláčová nyní žádá zvednout příští rok platy všem státním zaměstnancům rovnou o 3000 Kč = asi o 8 % !!Stejně tak je pozoruhodný pokus zavést v EU tzv. -"Zaručený minimální garantovaný příjem pro každého". U nás byl spočítán na 10 000 až 15 000 Kč měsíčně. Tedy třeba zdravý 30 letý člověk se rozhodne ,že nikdy nebude v životě pracovat. Podá si žádost a stát mu bude následně až do smrti platit 15 000 Kč měsíčně ! Tak k něčemu tak zrůdnému se nedopracoval ani minulý režim v období 1948-89.

A takovéto "zacházení s penězi" pak přináší i onen nárůst cen aktiv, třeba v oblasti energií.

Josef
15. září 2021, 14:58

Pokud systematicky likvidujte levné zdroje el. energie, pak se (pro někoho překvapivě) stane el. energie drahá a špatně dostupná se všemi důsledky co to přináší a nic na tom nezmění ani zelené ideologické žvásty. My na tom budeme za pár let stejně jako Španělsko, protože za uzavírané uhelné elektrárny není ekonomicky srovnatelná náhrada. Jinak blahopřeji, že diskuse bude jen pro registrované, pokud se server rozhodne špiclovat diskutující, pak mě z budoucí diskuse omluvte.

Carlos
15. září 2021, 15:23

Nezlobte se, ale elektřina z elektráren, které se dotují přes externality (teprve v nedávné době to přetočily emisenky), není levná. Stejně jako je trochu nefér poměřovat proti sobě 50-70 let staré elektrárny a novostavby.

Josef
15. září 2021, 22:23

Externality jsou takovou zelenou modlou. Ve skutečnosti cena el. energie je dána aplikací zelené ideologie, která k nám byla dovezena ze západní Evropy, protože elektřinu lze poměrně lacině vyrábět pomocí jaderných elektráren takových jaké staví Rusko. Místo toho jsou uměle prosazovány násobně dražší metody výroby el. energie a to ve výsledku vede k drastické dovozní závislosti na plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se