Rekordní ceny energií již dopadají na evropský průmysl, výrobce hnojiv pozastavil výrobu ve Spojeném království
Ceny energetických komodit, zejména zemního plynu a elektrické energie, v posledních týdnech a měsících šplhají na rekordní hodnoty, což se pomalu začíná podepisovat na konkurenceschopnosti evropského průmyslu. Americký výrobce hnojiv čerstvě oznámil pozastavení výroby ve svých dvou závodech ve Spojeném království, přičemž příčinou jsou právě rekordně vysoké ceny zemního plynu.
Ceny zemního plynu na evropských trzích každým dnem atakují nová maxima a stále není jasné, kdy by mohlo dojít k zásadnějšímu poklesu. Rekordní ceny tak přinutily amerického výrobce hnojiv CF Industries pozastavit provoz svých britských závodů ve městech Billingham a Ince, přičemž společnost podle serveru Bloomberg zatím nezveřejnila žádný odhad termínu, ke kterému by mohla být výroba obnovena.CF Industries je zatím prvním velkým výrobce v regionu, který přistoupil k takto razantnímu kroku. Nelze však vyloučit, že další společnosti budou následovat. Podle Alexis Maxwellové, analytičky u Bloomberg Intelligence tak společnost sice přijde o část své výroby, ale zásadnější může být dopad na globální trhy vzhledem k omezení nabídky, zejména s přihlédnutím k riziku snížení výroby dalších významných producentů hnojiv.
Ceny hnojiv jsou již přitom podle serveru na velmi vysoké úrovni, což se nevyhnutelně projeví v růstu nákladů zemědělců, kteří je následně promítnou do cen potravin.
„Nebyli bychom překvapeni, kdyby v nadcházejících dnech docházelo k dalšímu pozastavování výroby dusíku a chemických surovin napříč Evropou, dokud se ceny plynu nesníží,“ uvedl Joel Jackson, analytik u společnosti BMO Capital Markets.
Mohlo by vás zajímat:
Energetika je krví ekonomiky, pokud není energie relativně levná a dostupná celá ekonomika se hroutí jak domeček z karet.
Bez umělých hnojiv, jen z přirozené úrodnosti půdy, by zemědělská produkce lidstvo neuživila, a to několikanásobně. Vstupujeme do transformační zábavy. Ještě, že si to pamatujeme z doby před 30 lety. Asi jsou takové cykly nevyhnutelné, jen jsme si teď vlivem příliš pohodlného bydla vybrali kratší konec přetahovacího lana.
Celé lidstvo asi ne. Ale soustřeďme se na ČR. Podle náměstka ministra zemědělství (jméno už si z rozhlasové diskuze nepamatuji) stačí při současných technologií k uživení české populace 1/3 nyní dostupné zemědělské půdy. Předpokládám, že myslel základní spotřebu bez plýtvání a přejídání. I s rezervou by určitě stačilo obdělávat 2/3. Zbytek nechat odpočívat, šetřily by se hnojiva, nekontaminovala spodní voda. Plodiny na biopaliva do aut považuji za nesmysl, jsem ochoten tolerovat bioplynky, pokud se zbytek vrátí do půdy. Podle stejného pána se každý rok vyveze z ČR až 4miliony tun obilí. Vyvážela se i sláma. Je to stejné, jako vyvážet EE z uhelných elektráren, jak tady mnozí, podle mého názoru správně, poukazují.
Odněkud jsem si pamatoval pro všechna hnojiva celkem faktor 4, ale to teď nemůžu najít. Připojuji, co k tomu říká wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fertilizer#Inorganic_fertilizer_(synthetic_fertilizer)
Pokud chápu jeden z prvních grafů, jen bez uměle uvázaného dusíku by šlo o polovinu. Vliv ostatních hnojiv, jistě také vždy menší než jedna, nutno přinásobit.
Citaci pana náměstka si dovolím brát s rezervou. Jak se to u nás a i jinde vyvinulo, až na výjimky se v těchto pozicích dbá ze sebezáchovných důvodů nejprve na konformitu a politické zázemí, pak teprve na odbornost.
S vývozem elektřiny ani s její výrobou z domácího uhlí za zákonných podmínek nemám problém, naopak. Co by za levný spolehlivý zdroj energie teď dali třeba Britové, že.
To se mýlíte, protože aby ta 1/3 půdy nás uživila, tak by se ta půda musela mnohem intenzivněji obhospodařovat tedy více hnojiv a chemie. Další věc mnoho plochy máte nepotravinářskou výrobu - pěstuje se krmivo pro dobytek, biopaliva atd. Musel byste omezit konzumaci masa třeba...
Já pamatuji pole - záhumenek občas hnojený hnojem od kozy a prasete. Jižní Morava - šlapanice. Sklizeň odpovídala cca 16-22 q /ha.
Dnes je cca 5-7 t/ha. Chemie+hnojiva.
4 mil tun obilí se vyvezou, ale taky se zpátky doveze 50% spotřeby vepřového a kuřecího masa a 20 % spotřeby vajec…… Možná bychom také nemuseli exportovat auta, pivo, cigarety atd. a byl by svět lepší :-D
momentalne bezi Velka Britania na 60% elektriny z plynu.
Preco nezapnu OZE ? Preco pouzivaju ten drahy a neekologicky plyn?
Protože populismus je dovedl do slepé uličky.
A evrosojuz následuje.
Británie spadla z lopatky trhu EU, nemá lidi, kteří by uměli a současně byli ochotni pracovat (nikoli být zaměstnáni) v zemědělství. O otrocích kteří byli zaměstnáni ve zmíněné fabrice nemluvě. O transportních možnostech mimo Británii také. A tím pravým důvodem stopky výroby jako mají být ceny energií.
Inu klidně ať si tryskoví mluvčí firem a pisálkové dále o nás myslí, že jsme ti, kteří seno žerou.
Jste nám k smíchu i s celým vaším vymýváním mozků. (Ale díky redakci, že zveřejnila další úsměvné humoristické dílo.)
Podívejte se blíže na tu fotku, je pořízená, odhaduji, tak někdy v 60.-70., nejpozději 80.
Ale dyť to je jen takové pozadí bez informace. Jako většina fotek zde.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se