Domů
Elektřina
Vlastník Slovenských elektráren se odvrací od fosilních paliv

Vlastník Slovenských elektráren se odvrací od fosilních paliv

Generální ředitel italské společnosti Enel Francesco Starace oznámil, že se Enel do roku 2050 stane první velkou energetickou společností, která bude mít nulové emise CO2. Po E.ONu se tak jedná o další energetickou společnost, která reaguje na současné změny v energetice. 

Společnost Enel, která je společností s největším počtem zákazníků, prostřednictvím generálního ředitele Staraceho přislíbila, že v budoucnu již nebude dále stavět uhelné elektrárny a stane se neutrální s ohledem na emise oxidu uhličitého.

“Proč byste investovali miliardu euro do uhelné elektrárny, kterou uvedete do provozu za 10 let, abyste zjistili, že není důvod ji mít v portfoliu?”
Francesco Starace, Generální ředitel společnosti Enel

Uhlí momentálně tvoří téměř 30 % výroby elektrické energie Enelu, který dodává elektřinu 61 milionům zákazníků a domácnostem ve 40 zemích světa.

Obdobnou cestou se snaží jít i E.ON, který svá fosilní aktiva přesune pod novou společnost Uniper, a Vattenfall, který oznámil prodej svých uhelných elektráren a dolů v Německu. O ty se zajímají mimo jiné české společnosti EPH a ČEZ.

„Možná budete překvapeni, ale v dalších 12 měsících uvidíte, že se většina velkých společností vydá obdobným směrem.“
Francesco Starace

Podle Staraceho má jaderná energetika obdobný problém, ale ještě horší kvůli delšímu stavebnímu cyklu jaderných bloků. „Jaderná energetika je dnes slepou uličkou energetiky. Důkazem je, že nové jaderné elektrárny jsou zpravidla noční můrou pro jejich investory a stavební společnosti.“

Enel mění strategii, zaměří se na obnovitelné zdroje

Enel v dalších pěti letech plánuje investovat celkem 25 mld. euro. Z této částky půjde celá polovina do solárních a větrných elektráren, které již nyní produkují přibližně 7 % veškeré elektřiny Enelu. Třetina investic půjde do rozvoje sítí a infrastruktury a zbývající část do dokončení a oprav existujících konvenčních elektráren.

V podobném duchu se vyjádřil i  bývalý ředitel RWE power, Volker Beckers: „Energetika založená na fosilních palivech dosáhla svého přirozeného konce.“

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se