Výměna žárovek může snížit emise více než využívání obnovitelných zdrojů

DomůElektřinaVýměna žárovek může snížit emise více než využívání obnovitelných zdrojů

Jak účinně bojovat s emisemi skleníkových plynů? Jednou z cest je využívání bezemisních zdrojů, jakými jsou větrné či solární elektrárny. Jde to však i z druhé strany, efektivnějším využíváním energie.

Americké ministerstvo pro energetiku tvrdí, že výměnou všech klasických edisonek za LED osvětlení by se mohlo docílit úspory energie, jež by stačila k zásobování 20 milionů amerických domácností.

Podle konzultantské společnosti Wood Mackenzie mělo efektivnější využívání energie, způsobené výměnou klasických žárovek či užíváním úspornějších spotřebičů, větší vliv na omezení uhlíkových emisí než zvýšené využívání obnovitelných zdrojů energie.

„Je to totální žárovková revoluce,“ uvedl pro Bloomberg Prajit Ghosh, ředitel výzkumu energie a obnovitelných zdrojů u Wood Mackenzie. „Zpomalení nárůstu poptávky po elektrické energii vzhledem k makroekonomickým faktorům a efektivnějšímu využívání elektrické energie má bezpochyby největší vliv na pokles uhlíkových emisí. Během minimálně pěti posledních let se na většině těchto úpor podílelo osvětlení,“ dodal.

Za pár let už na žárovku možná nenarazíte

Osvětlení se dle amerického ministerstva pro energetiku podílí na spotřebě průměrné domácnosti přibližně pěti procenty. Výměna klasických žárovek za LED osvětlení je nejjednodušší cestou jak mohou domácnosti omezit své provozní náklady. Podle předpovědí ministerstva dosáhne podíl LED osvětlení na trhu 83 procent do roku 2020 a během dalších 10 let trh téměř zcela ovládnou. Největší vliv má mít především neustále klesající cena tohoto typu osvětlení.

Příkladem tohoto trendu může být švédská společnost IKEA, jež v nejbližších týdnech ukončí prodej klasických žárovek a ve svých obchodních domech bude nabízet výhradně LED světelné zdroje.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...