Domů
Elektřina
Zachrání se E.On změnou své strategie?
E.On, jaderné zdroje

Zachrání se E.On změnou své strategie?

Energetika, jak ji známe z přelomu tisíciletí, se zdá být minulostí. Decentralizace, přesun výroby k obnovitelným zdrojům a čistá výrobě elektřiny bez emisí CO2. To jsou dnes hlavní důvody, proč evropští energetičtí giganti jako ČEZ, E.ON a Enel ztrácí na své dřívější síle. Čím dál více se snaží změnit svoji strategii, aby si udržely své zisky.

Asi nejvíce se v této souvislosti mluví o rozdělení E.ONu, který ze své společnosti vyčlenil fosilní paliva a hodlá se více zaměřit na obnovitelné zdroje. Obdobně reagoval i energetický gigant Enel, který se zavázal neinvestovat do uhelných aktiv. Je otázkou, zda reakce na dění na trhu nepřišla až pět minut po dvanácté.

Důsledky se v plné síle projevily hlavně na největší německé energetické společnosti E.On, která za loňský rok vykázala ztrátu 3,2 mld. euro. Společnost sice prohlásila, že nejvíce ztratila na výrobě elektrické energie ve Velké Británii, Švédsku a Itálii, ale zároveň se potýkala i s děním v Německu, kde je v rámci Energiewende plánováno odstavení všech jaderných elektráren do roku 2022. Obdobně jako u jiných velkých energetických společností se na účetnictví E.ONu podepsaly nízké ceny elektřiny a také propad cen ropy.

E.On vykázal v účetnictví za loňský rok položku EBITDA pouze 8,3 mld. euro, oproti 9,2 mld. euro v předešlém roce. Čistý zisk klesl meziročně o 0,5 mld. euro na hodnotu 1,6 mld. euro. Změna se dotkla i objemu prodaného plynu, který klesl o 5 % z 113,3 mld. metrů krychlových na 107,9 mld v roce 2014.

„Zisky E.Onu reflektují dlouhodobě složitou situaci na energetickém trhu v Německu a celé Evropě“
Prohlášení společnosti E.On

Německá energetická politika Energiewende podporuje zejména decentralizované obnovitelné zdroje energie, na což doplácí tradiční elektrárny vyrábějící elektřinu spalováním uhlí, či štěpením jádra. Díky podpoře obnovitelných zdrojů se v Německu zvedl podíl zelené energie na finální spotřebě z 25,4 % na 27,8 % v roce 2014. Poprvé v historii Německa bylo vyrobeno více elektřiny v obnovitelných zdrojích (solární, větrné a vodní elektrárny a elektrárny na biomasu) než ve všech elektrárnách uhelných.

Větrný park, obnovitelné zdroje energie
Pobřežní větrný park

Reakce společnosti E.On – Split

Společnost se rozhodla reagovat na současné dění rozdělením společnosti na dvě dílčí. K rozdělení by mělo dojít v roce 2016 a původní společnost by se nově měla zabývat pouze obnovitelnými zdroji energie, distribucí elektřiny a zákaznickými službami. Druhá společnost, která se z E.Onu oddělí, by měla spravovat klasické zdroje energie a věnovat se ropnému a plynárenskému businessu. E.On svůj záměr o rozdělení společnosti ohlásil v prosinci roku 2014.

„E.On a další velké společnosti hledají nový business model, který by je dostal ze současné těžké situace. Jejich rating a ceny akcií jsou nízké a jejich elektrárny ztrácí na ceně s rozmachem obnovitelných zdrojů a snižující se poptávkou po elektřině“
Arne Jungjohann, Energetický analytik, Německo

Jakmile bude nová společnost E.Onu v německém Porůří založena, budou na ni převedena veškerá související aktiva společnosti. E.On dále prohlásil, že společnost vznikne kompletně bez dluhů, které si ponechá společnost původní. Nová společnost bude v době svého vzniku kontrolovat roční produkci 6.3 miliard metrů krychlových zemního plynu a 152 miliard m3 skladovacích kapacit.

Jako součást restrukturalizace podniku se E.On zbavuje některých svých aktiv. V prosinci loňského roku prodal veškerou svoji činnost ve Španělsku a Portugalsku Australské firmě Macquarie za 2,5 mld euro.

 “Po dlouhých letech vysokých zisků čtyř největších německých energetických společností přichází jejich boj o přežití na trhu. Všechny doplácí na to, že podcenily růst obnovitelných zdrojů a snažily se s nimi dlouho bojovat. Nyní platí za to, že udržovaly zastaralý business model, když jej měly opustit.“
Arne Jungjohann

Společnost poškodil i pokles cen ropy a slabý kurz ruského rublu. (O dopadech poklesu ceny ropy jsme informovali v tomto článku).

Sama společnost si uvědomuje, že svým rozdělením se zdaleka problému nezbaví. Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Německu a celé Evropě nabral na síle a bude velice těžké toto tempo znovu zachytit. Podle předpokladů bude pro společnost rok 2015 další výzvou, ve kterém předvídá účetní hodnoty velice opatrně. Na příští rok společnost očekává ukazatel EBITDA ve výši  7 – 7,6 mld. Euro.

Aktiva v Itálii

Dle prohlášení se společnost chce zbavit většiny svých aktiv v Itálii a přehodnocuje svoje aktivity na vyhledávání nových energetických zdrojů v Severním moři.

V Itálii již společnost začala prodejem svých elektráren spalujících uhlí a zemní plyn, které odkoupila česká společnost investora Daniela Křetínského EPH. Později se E.Onu podařilo úspěšně prodat i solární elektrárny společnosti F2i SGR (celkem se jednalo o 49 MW instalovaného výkonu).

Prodej elektráren české investiční společnosti EPH zahrnoval celkem 4,5 GW výrobní kapacity, z toho 3,9 GW instalovaného výkonu plynových elektráren v 6 oddělených provozech a to jak na italské pevnině, tak na Sicílii. V prodeji byla taktéž zahrnuta uhelná elektrárna na Sardinii.

Celková výroba elektřiny společnosti E.On bez zahrnutí španělských aktiv je následující:

  • 51 GW instalovaného výkonu celkem
  • Německo: 17.5 GW
  • Velká Británie: 6.6 GW
  • Švédsko: 6.3 GW
  • Ostatní státy Evropy: 10.2 GW
  • Rusko: 9.9 GW

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se