Domů
Elektřina
Británie chystá významnou podporu výzkumu a vývoje jaderných technologií
Jaderná elektrárna Torness

Británie chystá významnou podporu výzkumu a vývoje jaderných technologií

Elektřina
1 komentář
28. listopad 2015, 10:33
Martin Knápek

Vláda Velké Británie plánuje po dobu příštích pěti let investovat minimálně 250 milionů liber do ambiciózního programu jaderného výzkumu a vývoje, který má za cíl obnovit a posílit znalosti Velké Británie v oboru jaderných technologií.

Tento krok je součástí vládního záměru zajistit energetickou bezpečnost a zároveň dosáhnout vládou stanovených klimatických cílů s nižšími výdaji.

„Vládní zdvojnásobení investic v programu inovací Ministerstva energetiky a klimatických změn (DECC) pomůže postavit Velkou Británii do pozice světové jedničky v oblasti malých modulárních reaktorů a přinese příslib financování pro nové perspektivní technologie obnovitelných zdrojů a chytrých sítí.“

Prohlášení ministerstva.

Součástí předloženého plánu na posílení financování jaderného výzkumu je i soutěž o nejlepší design malých modulárních reaktorů (Small modular reactor – SMR), která má položit základy pro vybudování jednoho z prvních SMR reaktorů na světě v příštím desetiletí.

Detaily soutěže mají být zveřejněny příští rok. Investice má pomoci vědecky a inovativně zaměřeným firmám s vývojem SMR a zároveň podpořit činnost ve špičkových výzkumných centrech zaměřených na jadernou energetiku.

Publikovaný záměr přivítal i Keith Parker, generální ředitel britské Asociace jaderného průmyslu:

„Financování výzkumu vítáme a věříme, že bude přínosem nejen pro britské firmy, které jsou součástí jaderného odvětví, ale pro celou ekonomiku Spojeného království…“

Britská vláda navíc plánuje poskytnout 11 miliard liber Úřadu pro likvidaci jaderných zařízení (NDA) určených na sanaci historických jaderných lokalit. Vláda současně očekává, že se jí podaří v období do roku 2020 ušetřit až jednu miliardu liber při sanaci těchto lokalit, a to zejména zvýšeným tlakem na dodavatele při uzavírání kontraktů a lepším řízením projektů sanací.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik
28. listopad 2015, 16:54

11 miliard liber ze státní kasy na sanaci historických jaderných lokalit. V tom je i úklid dotovaného jaderného nesmyslu ve Sellafieldu?

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/britanie-zavre-komplex-kde-lezi-tuny-smesi-s-plutoniem/r~i:article:709616/

Tak to abych začali šetřit i pro ČEZ, přece nebude v konkurenční nevýhodě, zvláště když se "naše" vláda zhlédla v britském modelu dotovaných jaderných tunelů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se