Domů
Emise CO2
Cena emisní povolenky EUA letí vzhůru, ve středu po 6 letech pokořila hranici 10 EUR

Cena emisní povolenky EUA letí vzhůru, ve středu po 6 letech pokořila hranici 10 EUR

Cena evropské emisní povolenky EUA nadále roste a ve středu ráno poprvé od roku 2012 prolomila hranici 10 EUR. Ještě v červnu loňského roku se přitom cena emisní povolenky pohybovala pod hranicí 5 EUR. Růst ceny emisní povolenky je v posledních týdnech podpořen schválením reformy systému EU ETS pro období po roce 2020 Evropským parlamentem.

Návrat k dvouciferné hodnotě ceny emisní povolenky následuje po několikaleté snaze o nápravu nefungujícího evropského systému emisního obchodování EU ETS.

V důsledku přebytku povolenek v rámci EU ETS poklesla v roce 2013 cena emisní povolenky až k hodnotě 2,5 EUR. Podle zahraničního serveru Platts se povolenky naposledy obchodovaly za dvouciferné ceny na konci roku 2012.

Vývoj ceny emisní povolenky EUA (EUR/t CO2) s dodávkou v prosinci 2018. Zdroj: EEX

Růst ceny emisní povolenky je v posledních týdnech podpořen schválením reformy systému EU ETS pro období po roce 2020 Evropským parlamentem. Přijetí návrhu parlamentem otevřelo cestu k jeho konečnému schválení, o kterém bude v nadcházejících měsících rozhodovat Evropská rada.

Změny legislativy po roce 2020 mají přispět k revizi evropského trhu s emisními povolenkami, zejména zpřísněním pravidel upravujících roční limity pro emise CO2, mechanismy financování modernizací a cílenější přidělování bezplatných emisních povolenek.

Kromě úpravy legislativy účinné po roce 2020 návrh přinesl i změny účinné před tímto datem. Fungování trhu má posílit především zdvojnásobení tempa, kterým budou v rámci tzv. rezervy tržní stability (Market Stability Reserve, MSR) z trhu stahovávány přebytečné povolenky.

Rezerva tržní stability, která má zajistit snížení přebytku povolenek ze zhruba 1,7 miliardy povolenek v roce 2016 na přebytek v rozmezí 400 až 833 milionů povolenek, bude spuštěna již v lednu 2019.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nevědomost, nebo záměr? Proč je Síkelův návrh na omezení emisních povolenek nesmysl
15. září 2022, 05:50
Třetí německý balíček energetických úlev zavádí cenovou brzdu pro elektřinu, daně z neočekávaných výnosů a zmrazuje ceny emisí CO2
7. září 2022, 04:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se