Domů
Emise CO2
Cena emisní povolenky EUA letí vzhůru, ve středu po 6 letech pokořila hranici 10 EUR

Cena emisní povolenky EUA letí vzhůru, ve středu po 6 letech pokořila hranici 10 EUR

Cena evropské emisní povolenky EUA nadále roste a ve středu ráno poprvé od roku 2012 prolomila hranici 10 EUR. Ještě v červnu loňského roku se přitom cena emisní povolenky pohybovala pod hranicí 5 EUR. Růst ceny emisní povolenky je v posledních týdnech podpořen schválením reformy systému EU ETS pro období po roce 2020 Evropským parlamentem.

Návrat k dvouciferné hodnotě ceny emisní povolenky následuje po několikaleté snaze o nápravu nefungujícího evropského systému emisního obchodování EU ETS.

V důsledku přebytku povolenek v rámci EU ETS poklesla v roce 2013 cena emisní povolenky až k hodnotě 2,5 EUR. Podle zahraničního serveru Platts se povolenky naposledy obchodovaly za dvouciferné ceny na konci roku 2012.

Vývoj ceny emisní povolenky EUA (EUR/t CO2) s dodávkou v prosinci 2018. Zdroj: EEX

Růst ceny emisní povolenky je v posledních týdnech podpořen schválením reformy systému EU ETS pro období po roce 2020 Evropským parlamentem. Přijetí návrhu parlamentem otevřelo cestu k jeho konečnému schválení, o kterém bude v nadcházejících měsících rozhodovat Evropská rada.

Změny legislativy po roce 2020 mají přispět k revizi evropského trhu s emisními povolenkami, zejména zpřísněním pravidel upravujících roční limity pro emise CO2, mechanismy financování modernizací a cílenější přidělování bezplatných emisních povolenek.

Kromě úpravy legislativy účinné po roce 2020 návrh přinesl i změny účinné před tímto datem. Fungování trhu má posílit především zdvojnásobení tempa, kterým budou v rámci tzv. rezervy tržní stability (Market Stability Reserve, MSR) z trhu stahovávány přebytečné povolenky.

Rezerva tržní stability, která má zajistit snížení přebytku povolenek ze zhruba 1,7 miliardy povolenek v roce 2016 na přebytek v rozmezí 400 až 833 milionů povolenek, bude spuštěna již v lednu 2019.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.