Domů
Emise CO2
Ceny emisních povolenek ze srpnového rekordu klesly o více než 30 procent
Poslko emise CO2

Ceny emisních povolenek ze srpnového rekordu klesly o více než 30 procent

Emise CO2
6 komentářů
7. říjen 2022, 15:20
ČTK

Ceny emisních povolenek v posledních dvou měsících klesají. V srpnu cena stoupla na rekordních téměř 100 eur (2500 Kč) za tunu, od té doby se ale o více než 30 procent snížila a v posledních týdnech se pohybuje pod 70 eury za tunu. Podle analytiků jsou za poklesem ceny zejména slabší spekulace na burze, přispívá k němu ale i zhoršení výhledu ekonomiky a možnost prodeje dodatečných povolenek.

„Obchodníci diskontují možnost prodeje povolenek až za 20 miliard eur z rezerv, které byly vyčleněny pro potřeby obchodování až do konce roku 2026,“ řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

Toto opatření by mohla přijmout Evropská komise (EK), pokud by cena povolenek začala opět výrazně ohrožovat evropský průmysl. „S poklesem ceny a přijetím opatření v energetice však ruch okolo emisních povolenek spíše utichá,“ dodal.

Státy EU se na začátku měsíce shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur určených k podpoře energetické nezávislosti na Rusku. Ministři financí podpořili návrh připravený českým předsednictvím, na jehož základě budou moci členské země využít při přechodu k novým zdrojům energií část peněz z unijních fondů získaných prodejem emisních povolenek.

O řešení cen energií jednají představitelé EU také ne dnešním neformálním summitu v Praze. Polský premiér Mateusz Morawiecki mimo jiné řekl, že EU potřebuje společný plán pro omezení vysokých cen energií a vyzval EK, aby sáhla k dočasnému omezení cen emisních povolenek, které se podle něj na rekordním zdražení energií také podílejí.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Anton Meško
7. říjen 2022, 20:58

Písať o poklese ceny emisných povoleniek dnes 7.10., keď cena už štvrtý deň sa šplhá hore nie je aktuálne.

Rejpal
7. říjen 2022, 22:54

Ceny emisních povolenek šly dolů , protože energie prudce zdražily a tím klesla jejich spotřeba, tím klesly emise CO2 a poptávka po povolenkách. Ono to vypadá pozitivně jenže ona přišla ekonomická krize a dramatický pád životní úrovně občanů. Budoucí vývoj do jisté míry závisí na EU , pokud nebude snížen objem povolenek no tak jejich cena klesne a tím se zlevní energie zejména elektřina z uhlí. Pokud EU zareaguje stažením části povolenek no tak ceny energií zase vzrostou a prohloubí se ekonomická krize.

Maly Jarda
7. říjen 2022, 23:32

To že emisní povolenky pořád existují je důkaz že v Evropě vládnou vlastizrádci a ekonomičtí teroristé

intfor
7. říjen 2022, 23:40

Ono ani tak nejde o vlastizradu a terorismus jako spise o penize, tedy o formu zdaneni, kdy si EU vymyslela cestu jak vybirat dane, ktere vybirat nesmi.

Rejpal
8. říjen 2022, 12:45

Přesně tak protože více peněz znamená více moci tedy ovládání států a to je přesně to o co v EU jde pak ceny povolenek rozhodně nebudou nízké , ale budou se zvyšovat a rozšíří se na všechny sektory včetně dopravy a vytápění domů EU tím získá zase více moci a tím oslabí národní státy. Dnes díky EU a prudce klesá životní úroveň občanů, nicméně jak ukazují volby tak většina lidí fandí unionistickým stranám takže si nic jiného nezaslouží. Bohužel sveze se s nimi i ta menšina co si zachovala zdravý rozum a nenechala si vypláchnout mozek ze sdělovacích prostředků. Ekonomicky je EU na tom stejně jako komunismus na jeho konci - tedy nulový hospodářský růst a tzv. přestavba - komunisti tím mysleli inovace a politické uvolnění , kdežto unionisti tím myslejí zelenou ideologii , více byrokracie a méně politické svobody. V podstatě mají pravdu, protože tím jak komunisti povolili otěže no tak se jim to zhroutilo , unionisti je naopak přitahují a doufají, že se díky tomu udrží déle u svých koryt, ještě potřebují nástroj na manipulaci voleb nejlépe eletkronické nebo korespondenční volby viz USA....

mmarian
8. říjen 2022, 10:22

sa divim, ze emisne povolenky neboli zrusene uplne

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se