Domů
Emise CO2
Cílem nové Evropské komise bude rozšířit systém zpoplatnění emisí uhlíku na zbytek světa
Emise
Zdroj: Pixabay

Cílem nové Evropské komise bude rozšířit systém zpoplatnění emisí uhlíku na zbytek světa

Rozšíření systému zpoplatnění emisí skleníkových plynů na zbytek světa bude klíčovou prioritou pro komisaře EU, kteří se ujmou svých funkcí v roce 2024. Uvedl to nejvyšší úředník Evropské komise pro oblast klimatu, Kurt Vandenberghe. Aktuálně je přibližně 23 % celosvětových emisí skleníkových plynů pokryto buď uhlíkovou daní, nebo systémem obchodování s emisemi.

Podle Vandenbergheho se systému Evropské unie pro obchodování s emisemi skleníkových plynů (EU ETS) podařilo od roku 2005 snížit emise uhlíku v odvětvích, na něž se vztahuje, tedy v energetice a těžkém průmyslu, o více než 37 %.

"Odpovědí na globální klimatickou krizi je stanovení cen uhlíku," řekl Kurt Vandenberghe na středečním výročním zasedání Bruegelu.

Jen v loňském roce aukce emisních povolenek v rámci EU ETS přinesly 38 miliard EUR, což posílilo rozpočty národních vlád a jejich schopnost investovat do opatření v oblasti klimatu a energetiky.

Zavedení systému emisního obchodování v Africe?

Vandenberghe uvedl, že Afrika by mohla být pro EU klíčovým spojencem v transformaci energetiky. Tento názor sdílí i španělská ministryně energetiky Teresa Ribera.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na summitu o klimatu v Africe, který se konal v Nairobi, uvedla, že ceny uhlíku podporují inovace, nutí znečišťovatele platit a vytvářejí příjmy, které by mohly podpořit investice do dekarbonizace.

Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu Ursula von der Leyenová. Zdroj: Evropský parlament

Von der Leyenová vyzvala africké země, aby ve spolupráci s EU "předložily návrh na globální stanovení cen uhlíku" na klimatické konferenci OSN COP28, která se bude konat od 30. listopadu v Dubaji.

Téměř čtvrtina světových emisí je zpoplatněna

Podle květnové zprávy Světové banky je nyní přibližně 23 % celosvětových emisí skleníkových plynů pokryto buď uhlíkovou daní, nebo systémem obchodování s emisemi, přičemž před deseti lety to bylo 7 %.

Evropa byla prvním regionem, který zavedl systém obchodování s emisemi, který zpoplatňuje emise z přibližně 10 000 zařízení ve všech 27 zemích EU a na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku. Pokrývá přibližně 40 % emisí skleníkových plynů v EU. EU je otevřená propojení svého systému ETS s dalšími kompatibilními systémy, ale zatím se tak stalo pouze se Švýcarskem.

Zatímco v rozvíjejících se ekonomikách je využívání systému obchodování s emisemi a uhlíkových daní na vzestupu, v rozvinutých zemích stále převažuje. Nové nástroje byly zavedeny v Rakousku a Indonésii a také v jurisdikcích na nižší než národní úrovni ve Spojených státech a Mexiku.

Austrálie má znovu zahájit stanovování cen uhlíku pomocí systému ETS založeného na sazbách, který má být spuštěn v červenci 2023, a země včetně Chile, Malajsie, Vietnamu, Thajska a Turecka nadále pracují na zavedení přímého stanovování cen uhlíku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
12. září 2023, 21:52

Problém uhlíkové daně , když si odmyslíme ,že vliv CO2 na klima je patrně mnohem nižší než hlásá zelená ideologie , je v zásadě v tom ,že je velmi asociální a nespravedlivá , protože ten kdo nepoužívá fosilní zdroje tuto daň neplatí a naopak. Přitom představa ,že každý může fosilní zdroje opustit je mylná. Čím jste chudší tím větší problém jsou investice. Nemůžete si koupit nové auto na elektřinu za 1,5 mil kč , perfektně zateplit dům pořídit si FVE a tepelné čerpadlo , takže platíte uhlíkovou daň , takový podnikatel si koupí EV do firmy využívá ho pro svoje účely a dostane 400 000 kč , pak si koupí FVE - 200 000 dotace , tepelné čerpadlo 80 000 dotace , ohřev vody 45 000 dotace to je 725 000 dotace platí mu to ti z těch povolenek co na to nemají , mít nebudu a budou platit čím dál tím více a protože poměr je zřejmý povede tento systém k tomu ,že 80% lidí bude na tom tvrdě tratit pro 15% to bude možná plichta a jen 1 z 20 ti lidí bude profitovat - na další zvýšení jeho vysoké životní úrovně se budou podílet ti chudí.

Toto povede k velké nespokojenosti ve společnost a sociálním bouřím , protože většina lidí bude za blbce co to všechno zaplatí těm bohatým nahoře. Historie prokázala , že takový společenský systém nemůže dlouho fungovat.

Vlado
13. září 2023, 07:23

Podle článku je zpoplatněno cca 25% emisí uhlíku, prakticky jen v zemích EU. Že je to nesmysl, o tom žádná. Jak ale chtějí "noví" komisaři EU donutit (přesvědčit) k placení těch zbývajících 75% znečišťovatelů ovzduší. Myslíte, že s nimi vůbec budou bavit v Číně, Indii a dalších asijských zemích a zejména v Africe? Zlaté oči. Opět se ukazuje, že EU je i pro budoucnost naprosto nekompetentní a bezzubá organizace, zbytku světa k smíchu čím dál tím více.

Ivan Novák
13. září 2023, 07:58

S vyhlídkou na dotace se budou bavit do aleluja, a slíbí všecko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se