Domů
Emise CO2
Commerzbank: Cena povolenek může ke konci roku spadnout až k 15 EUR/t CO2
Zdroj: Pexels

Commerzbank: Cena povolenek může ke konci roku spadnout až k 15 EUR/t CO2

Emise CO2
2 komentáře
29. říjen 2018, 11:22
Jan Budín

Analytici druhé největší německé banky Commerzbank v pátek uvedli, že cena emisních povolenek by ke konci roku mohla spadnout až k 15 EUR/t CO2. Důvodem je velký počet otevřených opčních kontraktů s expirací v polovině prosince, které by v kombinaci s nedávným propadem ceny povolenek mohly spustit vlnu prodejů.

Cena emisních povolenek, která v polovině září vystoupala až k 25 EUR/t CO2, spadla v předchozích týdnech na úroveň 18 až 19 EUR/t CO2.

Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Analytici Commerzbank v pátek uvedli, že za prudkým nárůstem ceny povolenek v letošním roce a následným propadem stojí do velké míry spekulanti.

„Spekulace hrála mnohem větší roli v nárůstu ceny a následném odprodeji povolenek než ostatní tržní fundamenty. Obzvláště alarmující je velké množství otevřených opčních kontraktů v současné době,“ uvedla banka.

Podle zahraničního serveru Montel bylo na londýnské burze ICE v polovině října evidováno více než 100 milionů otevřených call opcí s expirací v polovině prosince. Téměř polovina z těchto opcí byla profitabilní při ceně povolenky vyšší než 19 EUR/t CO2.

To může podle Commerzbank vést k vlně prodejů na konci letošního roku, přičemž banka nevylučuje možný propad ceny až k 15 EUR/t CO2.

„Ne až tak těsný“

Analytici Commerzbank dále uvedli, že schválená reforma trhu s emisními povolenkami vedoucí k poklesu nabídky na trhu od příštího roku bude mít podpůrný vliv na cenu povolenek.

„Očekáváme, že bude trvat tři až čtyři roky, než bude přebytek povolenek na trhu absorbován a počet povolenek v oběhu snížen na předpokládaných 833 milionů,“ dodala banka.

Banka i přesto zvýšila svůj odhad vývoje ceny emisních povolenek ve srovnání s výhledem prezentovaným na začátku října. Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku očekává průměrnou cenu kolem 18,8 EUR/t CO2. Do druhého čtvrtletí příštího roku by poté průměrná cena měla vzrůst na 19 EUR/t CO2. To je zhruba o 1 EUR/t CO2 více ve srovnání s minulým výhledem.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Martin Hájek
5. listopad 2018, 13:13

Jenom lituju, že jsem se líp neučil. Mohl jsem dělat taky analytika povolenek, co ani neví, že cena povolenky ovlivňuje cenu elektřiny a nikoliv naopak. Takovej analytik si sedí pěkně v suchu, bere velký peníze a škrábe se v uchu...

Jan Veselý
5. listopad 2018, 14:08

Já kdysi "miloval" takového toho tlustého hošíka z firmy Colloseum. Ten byl v televizi vždycky předpovídat vývoj ceny ropy. Byl v tom fakt dobrý, cena ropy se chovala přesně opačně než on řekl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se