Emise oxidu uhličitého loni klesly téměř o šest procent
Globální emise oxidu uhličitého loni klesly o 5,8 procenta, což je výsledek zpomalení ekonomické aktivity v důsledku pandemie. Koncem roku se ale začaly opět zvyšovat a zřejmě dál porostou, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Čína byla přitom loni jedinou zemí, kde se objem emisí za celý rok zvýšil.
V prosinci už emise vzrostly meziročně o dvě procenta, neboť oživení ekonomické aktivity zvýšilo poptávku po energii. Za růstem stály hlavně velké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.
Emise v Číně loni vzrostly o 0,8 procenta, respektive o 75 milionů tun. Čína je největším emitentem skleníkových plynů. V Indii, která je třetím největším znečišťovatelem, začaly emise růst nad úroveň z předchozího roku od září, spolu se zvyšováním ekonomické aktivity a uvolňováním restrikcí.
„Oživení globálních uhlíkových emisí ke konci loňského roku je jasným varováním, že se toho nedělá po celém světě dost pro urychlení k přechodu k čisté energii,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.
Pokud se potvrdí současná očekávání globálního ekonomického oživení a zásadně se nezmění politika největších ekonomik, pak se objem emisí ve světě podle něj letos opět zvýší.
Poptávka po primární energii klesla loni o čtyři procenta, a to kvůli karanténám a omezení průmyslové aktivity a dopravy. To způsobilo bezprecedentní pokles emisí oxidu uhličitého téměř o dvě miliardy tun, což odpovídá odstranění emisí celé Evropské unie, uvedla IEA.
Globálně v energetickém sektoru emise loni klesly o rekordních 3,3 procenta. Poptávka po energii se snížila, hlavní zásluhu na vysokém poklesu však měl růst výroby z obnovitelných zdrojů. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny se loni zvýšil na 29 procent, zatímco v roce 2017 činil 27 procent. Emise z dopravy loni klesly o 14 procent.
Mohlo by vás zajímat:
Letos emise porostou a příští rok také. Na světě je příliš chudých lidí než aby tomu mohlo být jinak.
Myslíte že se to teď najednou otočí? Dosud vytvářeli nejvíce emisí ti nejbohatší.
Podle meho neotoci. Pokud chudi nejsou zvykli na dodavky, tak jsou idealnimi adepti pro OZE, jelikoz obcasne dodavky jsou lepsi jak zadne ddoavky nebo drahe neustale dodavky. Je snazsi dat na chysi panel ci postavit VTE u vesnice, nez nekde vybudovat centralni zdroj a pak tahat draty.
Trochu se zapomíná na populační růst. Ano, vyspělé země budou mít spotřebu na jednoho obyvatele pořád o hodně větší. Ale chudé země zvyšují spotřebu extenzivně, tzn. kvůli růstu populace. Pro ilustraci, třeba v Nigérii se za posledních 30 let populace více než zdvojnásobila z cca 100 milionů na cca 210 milionů, přičemž počet lidí žijicích v nigerijských městech se zvýšil více než trojnásobně z cca 30 milionů na cca 105 milionů. Chudé země budou mít čím dál větší podíl na celkových emisích.
U středně vyspělých zemí se zvyšují emise spíše intentizvně, tzn. růstem životní úrovně a rozvojem průmyslu, který se tam často přesouvá z vyspělých zemí.
Výsledek je takový, že státy nynější EU produkovaly před 30 lety cca 20 % světových emisí CO2, nyní už jen cca 10 %.
Nevíte jak funguje svět. Dnes je el. energie standart všude kromě subsaharské Afriky a i tam se rychle elektrifikuje. Je jen málo zemí na světě, kde by se nezmenšoval procentuální podíl lidí žijících bez el. energie. Každý rok přibude min 70 milionů lidí + dalších 30-40 milionů lidí dostane přípojku el. energie to máme 110 milionů uživatelů elektřiny a tím i moderního způsobu života ročně. Za 3 roky 1x USA. OZE se mohou rozvíjet jak chtějí, ale nestačí to protože v roce 2030 bude o miliardu uživatelů el. sítě než dnes a to není jen el. síť ti co na to dnes nemají budou za 10 let jezdit autem létat letadlem atd. Ano budou úspornější šetrnější technologie, díky tomu také růsty emisí nebudou vysoké, ale do roku 30 to celosvětově dolů nepůjde. Pokles emisí přijde s poklesem populační křivky po roce 2035 a dále pak s poklesem přírůstku nových uživatelů el. sítě od roku 2040 je téměř jisté, že od 40 tých let budou emise CO2 zcela určitě klesat, protože hlavní ekonomiky té doby Čína jako ekonomická supervelmoc a Indie druhá v pořadí budou svoje emise rychle snižovat.
Nárůst emisí šel ovšem za těmi chudšími. Ti bohatší dělali sice více emisí, ale snižovali je.
No a teď jste právě trefil do černého, chudé státy totiž nemají jak emise snižovat, protože na obyvatele je mají malé a bez levné energie z fosilních paliv jejich ekonomiky nemohou v dohledné době zajistit životní dobrý životní standart pro obyvatelstvo.
Otázka je co je to ten dobrý standard a kolik energie je k němu potřeba. Třeba pokud vezmeme že je dobrý standard si moci číst pohodlně knížku, tak ten je dneska možné zajistit s cca 1/40 elektřiny.
Carlos: totální nepochopení fungování moderní společnosti. Abyste si totiž mohl číst tu knížku nepotřebujete jen svítit, ale především energii pro moderní průmysl, zemědělství, zdravotnictví, služby atd. Jinak budete dřít a na knížku nebudete mít čas. Pokud Vás zajímá kolik energie je k tomu třeba , pak asi v dobrém klimatu asi 100GJ na hlavu nejméně a to platí někde ve středomoří u nás je to více. Takže 4 členná rodina potřebuje asi 110MWh energie ročně = 12,5kW trvalý příkon. Takovou energii potřebujete. Pro představu u nás je spotřeba o polovinu větší v USA 3 násobná než uvádím. Kdežto Indie má 1/4 potřebné energie nebo jestli chcete ani ne 1/10 spotřeby USA na obyvatele. Opravdu to není o lampičce.
Je třebá říci si, že životní styl jaký mají bohaté státy, tzn. masivní používání aut a letecké dopravy je neudržitelný. Bohaté státy by od něj měly ustoupit a rozvojové k němu nikdy nepřistoupit. Doufám, že se nenajde nějaký manipulátor, který pak napíše, že tím mám na mysli vrátit se na stromy.
Můžete rozvést tuto vizi společnosti?
A pak jak jí dosáhnout?
No nerozvádíte.
Já pozoruji spíše to, že ze zemí, rozvojových, kde ta energie chybí a jsou chudí i energeticky, tak se stěhují do Evropy, aby jim bylo lépe a měli náš životní styl s životní úrovní, auty, letadly, platy.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se