7. lokalita uložiště jaderného odpadu má povolení k průzkumu
Poslední z navrhovaných lokalit pro možné umístění úložiště radioaktivních odpadů ČR dostala povolení k průzkumu. Místním se rozhodnutí nelíbí.
Hrádek u Jihlavy je sedmou navrhovanou lokalitou pro možné budoucí úložiště radioaktivních odpadů. Ministr životního prostředí, Richard Brabec, na doporučení rozkladové komise potvrdil stanovení průzkumného území na lokalitě Hrádek. Rozhodnutí o průzkumech již bylo jednou vydáno, ovšem po odvolání, které podaly místní obce, muselo dojít k opětovnému rozhodnutí. První etapa průzkumů bude kromě Hrádku probíhat i na lokalitách Čertovka, Čihadlo, Horka, Kraví Hora, Magdaléna a Březový potok.
První etapa vybere čtveřici lokalit
První etapa průzkumů bude zahrnovat povrchový odběr vzorků hornin a geofyzikálních měření bez zásahů do hloubky. Cílem první etapy je vybrat čtyři lokality, na kterých budou dále probíhat podrobnější zkoumání lokalit. Výsledkem by v roce 2020 mělo být navržení dvou kandidátních lokalit vládě. Samotné hlubinné úložiště dle aktuálních plánů má zahájit provoz v roce 2065. První etapa je tak pouze prvotním krokem k výběru lokality úložiště.
„Přípravu na průzkumy zahájíme co nejdříve. V první řadě je nezbytné vytvořit projekt geologických prací, který podrobně popíše veškeré činnosti v rámci průzkumů. Tento projekt bude projednán s obcemi,“ říká ředitel Správy úložišť radioaktivního odpadu Jiří Slovák
Umístění jednotlivých lokalit na mapě ČR upřesňuje mapa Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO).
Protesty místní samosprávy
Možnost vzniku úložiště jaderného odpadu ovšem s nelibostí snáší obyvatelé dotčených lokalit. Starostka blízké obce Hojkov, Milada Duchanová, kvůli rozhodnutí svolává schůzku obcí a nevládních organizací.
„Příští týden ve čtvrtek 24. září se sejdeme v Hojkově s dalšími obcemi a budeme se rozhodovat, co podnikneme dál. Po této schůzce budu moci sdělit další kroky, které podnikneme. Poradíme se o nich s právníky,“ sdělila starostka Milada Duchanová.
Na schůzi jsou přizvání zástupci z obcí Cejle, Milíčov, Nový Rychnov a také zástupci spolků Čistá Rohozná a 2. Alternativa.
„Od začátku jsem proti tomu, aby se dělaly zásahy do území. V blízkosti je Hubenovská nádrž, která je zásobárnou pitné vody pro Jihlavu a okolí,“ uvedla starostka Duchanová
Úložiště odpadů i jako mezinárodní téma
Problematika ukládání radioaktivních odpadů z jaderných elektráren není jen česká záležitost, ale dotýká se všech zemí provozujících jaderné elektrárny. Před nedávnem se například ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek zúčastnil návštěvy Finska, kde jednal o možnostech spolupráce v oblasti jaderných technologií. Finsko je přitom spolu se Švédskem průkopníkem ve stavbě úložiště radioaktivních odpadů a své úložiště by chtělo uvést do provozu již v první polovině příštího desetiletí.
Zdroj úvodního obrázku: ananuclear.org
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se