Domů
Elektřina
7. lokalita uložiště jaderného odpadu má povolení k průzkumu

7. lokalita uložiště jaderného odpadu má povolení k průzkumu

Poslední z navrhovaných lokalit pro možné umístění úložiště radioaktivních odpadů ČR dostala povolení k průzkumu. Místním se rozhodnutí nelíbí.  

Hrádek u Jihlavy je sedmou navrhovanou lokalitou pro možné budoucí úložiště radioaktivních odpadů. Ministr životního prostředí, Richard Brabec, na doporučení rozkladové komise potvrdil stanovení průzkumného území na lokalitě Hrádek. Rozhodnutí o průzkumech již bylo jednou vydáno, ovšem po odvolání, které podaly místní obce, muselo dojít k opětovnému rozhodnutí. První etapa průzkumů bude kromě Hrádku probíhat i na lokalitách Čertovka, Čihadlo, Horka, Kraví Hora, Magdaléna a Březový potok.

První etapa vybere čtveřici lokalit

První etapa průzkumů bude zahrnovat povrchový odběr vzorků hornin a geofyzikálních měření bez zásahů do hloubky. Cílem první etapy je vybrat čtyři lokality, na kterých budou dále probíhat podrobnější zkoumání lokalit. Výsledkem by v roce 2020 mělo být navržení dvou kandidátních lokalit vládě. Samotné hlubinné úložiště dle aktuálních plánů má zahájit provoz v roce 2065. První etapa je tak pouze prvotním krokem k výběru lokality úložiště.

„Přípravu na průzkumy zahájíme co nejdříve. V první řadě je nezbytné vytvořit projekt geologických prací, který podrobně popíše veškeré činnosti v rámci průzkumů. Tento projekt bude projednán s obcemi,“ říká ředitel Správy úložišť radioaktivního odpadu Jiří Slovák

Umístění jednotlivých lokalit na mapě ČR upřesňuje mapa Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO).

Lokality možného úložiště jaderného odpadu v ČR. Zdroj: SÚRAO

Protesty místní samosprávy

Možnost vzniku úložiště jaderného odpadu ovšem s nelibostí snáší obyvatelé dotčených lokalit. Starostka blízké obce Hojkov, Milada Duchanová, kvůli rozhodnutí svolává schůzku obcí a nevládních organizací.

„Příští týden ve čtvrtek 24. září se sejdeme v Hojkově s dalšími obcemi a budeme se rozhodovat, co podnikneme dál. Po této schůzce budu moci sdělit další kroky, které podnikneme. Poradíme se o nich s právníky,“ sdělila starostka Milada Duchanová.

Na schůzi jsou přizvání zástupci z obcí Cejle, Milíčov, Nový Rychnov a také zástupci spolků Čistá Rohozná a 2. Alternativa.

„Od začátku jsem proti tomu, aby se dělaly zásahy do území. V blízkosti je Hubenovská nádrž, která je zásobárnou pitné vody pro Jihlavu a okolí,“ uvedla starostka Duchanová

 Úložiště odpadů i jako mezinárodní téma

Problematika ukládání radioaktivních odpadů z jaderných elektráren není jen česká záležitost, ale dotýká se všech zemí provozujících jaderné elektrárny. Před nedávnem se například ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek zúčastnil návštěvy Finska, kde jednal o možnostech spolupráce v oblasti jaderných technologií. Finsko je přitom spolu se Švédskem průkopníkem ve stavbě úložiště radioaktivních odpadů a své úložiště by chtělo uvést do provozu již v první polovině příštího desetiletí.

 

Zdroj úvodního obrázku: ananuclear.org

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.