Studie, která bude podkladem pro rozhodnutí o prolomení těžebních limitů je plná chyb

DomůElektřinaStudie, která bude podkladem pro rozhodnutí o prolomení těžebních limitů je plná chyb

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) před dvěma dny představilo studii, která bude jedním z podkladových dokumentů k analýze potřeb uhlí pro energetiku a teplárny v ČR a rozhodnutí o prolomení těžebních limitů. Podle zpracované analýzy je prolomení limitů nezbytné a ani zbourání Horního Jiřetína nemusí v budoucnu stačit k pokrytí spotřeby uhlí. Proti výsledkům studie se vyhradilo Teplárenské sdružení, jež studii vytýká zásadní nedostatky.

Studii, na kterou se čekalo několik měsíců, vypracovala pro MPO společnost Vupek Economy a jejím závěrem je tvrzení, že je mimo lomu Bílina nutné prolomit limity i na lomu ČSA, což by mělo za následek zbourání Horního Jiřetína. I tak by ovšem již kolem roku 2020 nastal nedostatek uhlí v množství okolo 5 milionů tun.

„Ta studie má zásadní nedostatky,“ ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek

Podle Teplárenského sdružení, jehož součástí jsou největší spotřebitelé uhlí, je tato prognóza nesprávná. „Podle interního šetření má většina členů TSČR do roku 2020 dodávky hnědého uhlí smluvně zajištěné a zásadní nedostatek hnědého uhlí nehrozí,“ tvrdí ředitel sdružení Martin Hájek.

Hájek dále poukazuje na velké množství chyb mimo jiné i v základních počtech. Ministerstvo si již vyžádalo opravu a doplnění chybějících dat.

Studie, kterou si nechal zpracovat vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, doporučuje, aby byly prolomeny limity v dole Bílina a dále uvádí, že spotřeba hnědého uhlí v ČR nevyžaduje prolomení limitů v dole ČSA.


MPO zvažuje čtyři varianty – zachování limitů, jejich úplné prolomení, prolomení pouze v dole Bílina a prolomení v dole Bílina zároveň s částečným posunutím limitů v dole ČSA.