Domů
Elektřina
Studie, která bude podkladem pro rozhodnutí o prolomení těžebních limitů je plná chyb

Studie, která bude podkladem pro rozhodnutí o prolomení těžebních limitů je plná chyb

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) před dvěma dny představilo studii, která bude jedním z podkladových dokumentů k analýze potřeb uhlí pro energetiku a teplárny v ČR a rozhodnutí o prolomení těžebních limitů. Podle zpracované analýzy je prolomení limitů nezbytné a ani zbourání Horního Jiřetína nemusí v budoucnu stačit k pokrytí spotřeby uhlí. Proti výsledkům studie se vyhradilo Teplárenské sdružení, jež studii vytýká zásadní nedostatky.

Studii, na kterou se čekalo několik měsíců, vypracovala pro MPO společnost Vupek Economy a jejím závěrem je tvrzení, že je mimo lomu Bílina nutné prolomit limity i na lomu ČSA, což by mělo za následek zbourání Horního Jiřetína. I tak by ovšem již kolem roku 2020 nastal nedostatek uhlí v množství okolo 5 milionů tun.

„Ta studie má zásadní nedostatky,“ ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek

Podle Teplárenského sdružení, jehož součástí jsou největší spotřebitelé uhlí, je tato prognóza nesprávná. „Podle interního šetření má většina členů TSČR do roku 2020 dodávky hnědého uhlí smluvně zajištěné a zásadní nedostatek hnědého uhlí nehrozí,“ tvrdí ředitel sdružení Martin Hájek.

Hájek dále poukazuje na velké množství chyb mimo jiné i v základních počtech. Ministerstvo si již vyžádalo opravu a doplnění chybějících dat.

Studie, kterou si nechal zpracovat vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, doporučuje, aby byly prolomeny limity v dole Bílina a dále uvádí, že spotřeba hnědého uhlí v ČR nevyžaduje prolomení limitů v dole ČSA.


MPO zvažuje čtyři varianty – zachování limitů, jejich úplné prolomení, prolomení pouze v dole Bílina a prolomení v dole Bílina zároveň s částečným posunutím limitů v dole ČSA.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jiří Rákos
18. červen 2015, 10:31

Studie, kterou si nechal vypracovat pan Babiš prakticky studií není. Jedná se o výčetku současných odběratelů bez určení potřeby do budoucnosti. Dále studie upozorňuje na fakt, že již v roce 2020 sníží těžbu Sokolov i Bílina (na tom se studie shodly) a prolomení limitů v tomto případě nic neřeší (či jen minimálně). Pan Paukner však jedním dechem dodává, že je možné dovážet uhlí ze zahraničí.....z Polska a Německa. Kdo by toto uhlí dokázal zajistit je evidentně zrovna pan Paukner, což Babišovo studii naprosto diskredituje. Ještě před studií pana Babiše vyšla předstudie pana Vlčka, propuštěného z Czech coalu pro podezření, že Pauknerovi prodával uhlí moc lacino. Paukner se s Czech coalem soudí. V jaké firmě se pan Vlček objevil je každému jasné. Studie s productplacementem jsou opravdu kouzelné. Upozorňuji na to, že pan Vlček ani netušil, že Opatovice jsou zásobovány z lomu Mibrag....domníval se že pořád z Czech coalu a dopustil se řady chyb snad i úmyslných....panu Babišovi se dá zřejmě podstrčit i mastný papír od salámu a vydávat to za studii.......

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se