Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Vědci zaznamenali přenos tepla mezi nanoobjekty mnohokrát vyšší, než očekávali

Vědci zaznamenali v laboratoři Pramod Reddy stokrát větší přenos tepla mezi dvěma nanoobjekty, než bylo stanoveno Planckovým zákonem. Takovýto přenos tepla se může odehrát i na větší než nano vzdálenosti. Výsledkem by mohly být lepší solární kolektory a materiály, které se chovají jako jednocestné ventily pro tok tepla.

Před pěti lety v laboratoři Pramod Reddy přenášela mikrostruktura velké množství tepla mezi objekty, které měly být navzájem izolovány.

2. Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je v provozu již 40 let

PVE dalešice

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku je v provozu 40 let. Za tu dobu vyrobila více než 12900 gigawatthodin elektřiny, což představuje kompletní spotřebu České republiky na téměř tři měsíce. Jen za první pololetí letošního roku vyrobila 246500 megawatthodin elektřiny, o 14400 megawatthodin víc než za stejné období loni, uvedl v dnešní tiskové zprávě mluvčí společnosti ČEZ, a. s. Martin Schreier. Čtyřicetileté výročí fungování si elektrárna připomene 22. září dnem otevřených dveří a promítáním filmu zachycujícího její výstavbu.

Vodní dílo Dalešice začali dělníci na řece Jihlavě jihovýchodně od Třebíče budovat v roce 1970 jako zásobárnu technologické vody pro dukovanskou jadernou elektrárnu. Od dubna do prosince 1978 se postupně rozeběhla všechna její čtyři soustrojí. Hlavní hráz nádrže Dalešice je nejvyšší přehradní hrází České republiky i bývalého Československa a v současnosti je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě, uvedl Schreier.

3. Aktualizace směrnice EU může způsobit masivní odlesňování. Za biomasu považuje pokácené stromy

dřevo , stromy

Aktualizace evropské směrnice o obnovitelných zdrojích (2009/28/EC) by mohla mít za následek  masivní odlesňování. Bude totiž počítat se dřevem těženým přímo pro výrobu energie jako se zdrojem s uhlíkově neutrálním charakterem. Vědci varují před tímto kontraproduktivním krokem.

„Riziko, že směrnice EU bude podporovat plošné kácení stromů a tím bude docházet ke zničení přírodních ‚zachytávačů‘ oxidu uhličitého, je extrémně vysoké. Řežeme si větev, na které sedí celé lidstvo. Směrnice ve své současné formě vytvoří velký požadavek po dřevě, které přispěje k ničení lesů. Je to katastrofa,“ uvedl Jean-Pascal van Ypersele, profesor na Université Catholique de Louvain.

4. Nabíjecí infrastruktura pro elektromobily v Číně stále roste

Ke konci roku 2017 bylo v Číně instalováno téměř 450 000 nabíjecích míst. Polovina z nich byla postavena za státní podpory pro veřejné použití, další polovina jich spadá pod soukromé uživatele.

V Číně je na rozmachu elektromobilita a s tím spojený rozvoj nabíjecí infrastruktury. Loni bylo ve veřejné síti dobíjecích míst evidováno 214 000 míst, kde bylo možno dobít elektromobil. Oproti předešlému roku došlo k nárůstu o 51 %. V soukromém sektoru je počet ještě o trochu vyšší a počet nabíječek se pohyboval okolo čísla 232 000.

5. Do roku 2022 má ve větrných zdrojích v Evropě ročně vyrůst 17 GW nového výkonu

Odhad růstu výkonu větrných elektráren v Evropě během dalších pěti let představila asociace WindEurope ve svém výhledu do roku 2022. Průměrně by mělo ročně přibýt 17,4 GW v nových zdrojích, se kterými by měla Evropa dosáhnout na celkový instalovaný výkon 258 GW. Motorem růstu by pak měly být zejména elektrárny s čím dál většími turbínami a s výkony přesahujícími 4 MW (onshore) a 8 MW (offshore).

WindEurope minulý týden vydala výhled větrné energetiky v Evropě, podle kterého má rostoucí trend větrných zdrojů pokračovat i v následujících pěti letech. Celkem by do roku 2022 mělo vyrůst 87 GW nového výkonu, tedy průměrně 17,4 GW za rok. V témže roce by dle výhledu měla Evropa disponovat celkem 258 GW ve větrných zdrojích.

6. Německo do konce roku rozhodne o lokalitě pro nový LNG terminál

Německo do konce roku vybere místo pro výstavbu nového terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Tímto vstřícným gestem země chce zlepšit své ekonomické vztahy s USA. Ačkoliv americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje německou podporu projektu Nord Stream 2, rozhodnutí o vybudování nového LNG terminálu dle německého ministra s projektem nesouvisí.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o novém plánovaném LNG terminálu v Německu. Německo si do konce letošního roku vybere, kde postaví nový LNG terminál jakožto vstřícné gesto vůči USA. EU se bojí, že americký prezident Donald Trump uvalí nové vysoké obchodní tarify na zboží z Evropské unie. Proto se EU v červenci rozhodla, že podpoří import amerických sójových bobů a LNG, aby tím prezidenta Trumpa odradila od možných obchodních tarifů.

7. USA chtějí začít dodávat LNG do Německa do čtyř let

LNG terminál

Americké společnosti by mohly začít dodávat do Německa zkapalněný zemní plyn (LNG) nejpozději do čtyři let. V rozhovoru s německým listem Bild to uvedl náměstek amerického ministra energetiky Dan Brouillette. Dodávky z USA by mohly ohrozit pozici Ruska, které má nyní na dovozu plynu do Německa podíl kolem 60 procent.

„Zkapalněný zemní plyn z USA míří do Německa. Otázkou není zda, ale kdy,“ prohlásil Brouillette.

8. Jak bojovat se skládkováním odpadu? Británie sází na jeho energetické využívání

Spalovna odpadu Teesside WTE

Společnost Suez plánuje ve Velké Británii postavit další zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Tento krok je v souladu s vývojem přístupu ke zpracování odpadu v zemi. Počet skládek v zemi v posledních letech rapidně klesá a počet zařízení na spalování odpadu naopak roste. V roce 2017 bylo ve Velké Británii na energii přeměněno 39,1 % reziduálního odpadu.

Francouzská společnost Suez plánuje investovat 100 milionů liber (2,86 miliard korun) do nové elektrárny na odpad na severovýchodě Anglie. Suez se tak snaží finančně zhodnotit rostoucí poptávku po alternativních způsobech, jak zpracovat odpad.

9. Další šance pro EPH? Uniper zvažuje prodej svých francouzských uhelných elektráren

Německá energetická skupina Uniper pověřila investiční banku Rotschild, aby prozkoumala prodej jejích francouzských aktiv. Informaci uvedl německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Budou tato aktiva dostatečně atraktivní, aby o nich uvažoval tradiční kupující, Křetínského EPH? 

Uniper minulý měsíc prohlásil, že zváží svou působnost ve Francii, pokud dojde k odklonu Francie od uhlí. Mluvčí společnosti nyní uvedl, že aktiva jsou předmětem strategického přezkoumání. Mimo uhelných elektráren provozuje Uniper ve Francii elektrárny na zemní plyn, biomasu, větrné a solární elektrárny.

10. Centrum pro výzkum geotermální energie v Litoměřicích bude otevřeno na jaře

Princip technologie využívající geotermální energii k ukládání energie i CO2

Na jaře se vědci nastěhují do nového centra pro výzkum geotermální energie. Staví se na místě bývalých kasáren v Litoměřicích, hotová je hrubá stavba. Vznikne zázemí pro výzkumníky, kteří budou realizovat experimenty s geotermální energií. Cílem je zjistit možnosti využití energie z nitra Země pro vytápění či výrobu elektrické energie.

Litoměřice nabídly pro výstavbu centra prostor po bývalých kasárnách. Budovu tvoří rekonstruované garáže, které budou sloužit jako sklady, a moderní dostavba.

Téma

Jak je to se srovnáním cen elektřiny z různých energetických zdrojů?

Solární farma Waldpolenz v Německu (zdroj JUWI Group, Wikipedie)

Při srovnávání cen produkované elektřiny narazíme v literatuře na celou řadu často dost rozdílných čísel. I tak je zajímavé si alespoň rámcové srovnání nákladů na výstavbu, provoz a údržbu i likvidaci vysloužilého zařízení udělat.

nedávném článku jsem se snažil ukázat přehled nákladů na vybudování různých typů moderních jaderných bloků. Řada diskutujících namítala, že bez znalosti dalších položek vznikajících při provozu a i konečné likvidaci vysloužilých zařízení mají čísla jen omezenou vypovídací schopnost. Slíbil jsem, že se podívám na dostupná data a udělám jejich hrubé srovnání.

HE3DA: Výstavba továrny na baterie v Horní Suché

I informační tabule ukazuje, že jsem u staveniště továrny MES (Magna Energy Storage) (zdroj V. Wagner).

Sobotní výlet na téma „V jakém stavu je výstavba továrny na baterie HE3DA v areálu bývalého dolu František v Horní Suché?“

V diskuzi pod mým článkem o akumulaci energie na serveru oEnergetice se objevilo téma na baterie HE3DA pana Jana Procházky. Ten plánuje vybudovat v Horní Suché velkou továrnu „Magna Energy Storage“ (MES) na své baterie. Připomeňme, že se jedná o lithiové baterie na bázi 3D prostorových elektrod na bázi lithiových nanomateriálů.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se