Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Obří větrné turbíny o krok blíže: Ve Francii vyrobili první lopatku na světě delší než 100 metrů

Vůbec první lopatka na světě s délkou přesahující 100 metrů bude sloužit pro 12MW větrné turbíny Haliade-X. Zdroj: LM Wind Power

V minulém týdnu představili ve francouzském Cherbourgu nový světový unikát – první lopatku, která svou délkou přesahuje 100 metrů. Tyto lopatky budou sloužit pro obří větrné turbíny, které by měly v následujících letech vyrůst u pobřeží Evropy.

Realizace nové 12MW větrné turbíny se opět posunula o krok dále, první prototyp turbíny Haliade-X by měl vyrůst již během letošního léta u Rotterdamu. Přestože je turbína vzhledem ke svým obřím rozměrům určena pro využití na moři, prototyp bude z důvodu snazšího přístupu postaven na pevnině.

2. Slunce vs. vítr: Developeři větrných elektráren se v Německu do společných aukcí již ani nehlásí

V Německu proběhla na začátku měsíce historicky třetí společná aukce pro výstavbu solárních a větrných elektráren. Po prvních dvou kolech, kdy společné aukce zcela ovládly fotovoltaické elektrárny, developeři větrných elektráren do poslední aukce nepřihlásili ani jeden projekt.

Společné aukce pro solární a větrné elektrárny Německo přestavilo se snahou dále snížit náklady na výstavbu obnovitelných zdrojů. Na možné nedostatky společných aukcí, včetně úplné dominance jednoho typu zdroje, již dříve upozorňovaly jak německá Federální asociace pro větrnou energii (BWE), tak i Federální asociace pro obnovitelnou energii (BEE).

3. Sváteční spotřeba + slunečné a větrné počasí = recept na záporné ceny elektřiny

Ztráty v přenosové soustavě

Nízká sváteční spotřeba a vysoká výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů včera poslaly ceny elektrické energie na krátkodobých trzích v regionu střední Evropy hluboko do záporných hodnot. V sousedním Německu se v rámci vnitrodenního obchodování ceny propadly dokonce až k -500 EUR/MWh.

Ceny elektřiny na českém denním trhu záporným hodnotám od začátku roku dlouho odolávaly, nicméně s příchodem silného větru a s ním spojenou mimořádně vysokou výrobou elektřiny v německých větrných elektrárnách se do záporných hodnot letos poprvé propadly v polovině března, kdy bylo záporné ceny na denním trhu dosaženo v celkem 15 obchodních hodinách.

4. Čína navyšuje výkon svého nejstaršího reaktoru

Poprvé v historii zvyšuje Čína instalovaný výkon jaderného reaktoru, konkrétně nejstaršího Qinshan 1, na 350 MWe čistého výkonu z původních 300 MWe. China National Nuclear Corporation (CNNC) sdělila, že inženýrské práce „mají referenční význam pro zvyšování výkonu dalších elektráren a hrají ukázkovou roli v managementu stárnutí domácích jaderných elektráren“.

Navýšení výkonu bylo oznámeno poté, co elektrárna úspěšně dokončila zkušební, 168 hodin trvající provoz splňující požadavky na bezpečnost a stabilitu.

5. Druhý korejský reaktor APR-1400 dosáhl první kritikality

Shin Kori 3 a 4; Zdroj: KHNP

Jihokorejská společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) spustila nový reaktor číslo 4 v JE Shin Kori. Dle aktuálního harmonogramu bude reaktor připojen k síti na konci tohoto měsíce. Jedná se o druhý spuštěný reaktor APR-1400, společnost v budoucnu plánuje provoz alespoň 10 těchto reaktorů po celém světě.

Krátké oznámení o dosažení kritikality zveřejnila KHNP na svých webových stránkách minulý čtvrtek, zpráva je však datována 11. dubna. Společnost Kepco o dosažení kritikality zatím neinformovala. Vlastníkem obou společností je jihokorejský vláda, jejíž současný president, Mun Če-in, chce, aby země odstoupila od jaderné energie a pro pokrytí zhruba třetiny spotřeby elektřiny, kterou jádro v Jižní Koreji v současnosti vyrábí, vyhledala jiné zdroje energie.

6. Nizozemsko staví největší plovoucí otočnou solární elektrárnu na světě

Nizozemští inženýři pracují na projektu, jehož cílem je vybudovat největší solární elektrárnu sledující pohyb slunce na světě. Elektrárna bude vybudována na vodě, bude mít podobu 15 souostroví vytvořených jednotlivými solárními panely. 

V Nizozemsku se zvedá vlna opozice bojující proti stavbě větrných a solárních elektráren na souši, zdejší inženýři proto hledali alternativní povrch, kde zdroje vybudovat. Plovoucí solární zdroje jsou budovány nejen v Nizozemsku, ale také v Číně, Japonsku či v Británii.

7. Nováková: Termín dohody o novém jaderném bloku se posouvá kvůli složitosti věci

JE Dukovany a Mohelno

Termín dohody o financování možného nového jaderného bloku v ČR se stále posouvá především kvůli složitosti problému. Na dnešní bilanční tiskové konferenci to řekla končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Připustila, že některé termíny uvedla pod tlakem „něco říci“. Za klíčové rozhodnutí označila krok, kdy se letos změnil statut vládního výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Jeho předsedou se místo ministryně stal premiér Andrej Babiš (ANO).

„Od té chvíle jsem přesvědčena, že tomu můžeme dát jasný směr,“ uvedla dnes Nováková.

8. Zemní plyn v 1Q 2019 dominoval, stal se hlavním fosilním palivem pro výrobu elektřiny v EU

Rostoucí náklady na emisní povolenky a uzavírání uhelných elektráren v Evropě způsobily dominanci zemního plynu ve výrobě elektrické energie. Tyto faktory vedly podle analytiků k tomu, že výroba elektrické energie z plynových elektráren poprvé v historii předstihla výrobu z jiných forem fosilních paliv.

Nová zpráva od společnosti EnAppSys z energetického trhu ukázala, že v prvním čtvrtletí roku 2019 vyrobily plynové elektrárny v Evropě celkem 117 TWh elektrické energie. Za stejné období vyrobily elektrárny na černé, hnědé a zplyněné uhlí 110,9 TWh elektrické energie. Tyto údaje jsou převzaty od Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity).

9. Ekologické organizace viní Španělsko z obcházení EU ETS dovozem elektřiny z Maroka

Nová propojení se severem Afriky za účelem dovozu elektrické energie do Španělska údajně nabourává podstatu EU ETS. Na tuto skutečnost upozornila minulý týden koalice španělských environmentálních organizací. 

Španělsko dle otevřeného dopisu, adresovaného tamnímu ministrovi pro ekologický rozvoj a evropskému komisaři pro energetiku a ochranu klimatu Ariasi Cañetovi, od loňského roku „masivně“ dováží energii produkovanou z černouhelných elektráren v Maroku.

10. Weber řekl, že jako šéf EK by chtěl zablokovat Nord Stream 2

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Kandidát Evropské lidové strany (EPP) na post předsedy Evropské komise (EK) Manfred Weber řekl, že pokud se šéfem komise skutečně stane, použije všechny právní cesty, aby zablokoval plynovod Nord Stream 2. Weber to prohlásil v rozhovoru v dnešním vydání listu Polska The Times. Nord Stream 2 podle něho není v zájmu Evropy, protože zvýší její závislost na ruském plynu.

„A my potřebujeme větší nezávislost na ruském plynu,“ řekl a dodal, že jako předseda Evropské komise byudělal všechno pro to, aby vznik plynovodu zablokoval.

Inovativní technologie

Pokrok v jaderné fúzi: Vědci zkoumají nový způsob zažehnutí plazmatu

Pro úspěšné ovládnutí jaderné fúze je jedním z klíčových kroků vytvoření plazmatu, které fúzním reaktorům slouží jako palivo. Vědci z americké Princetonské laboratoře fyziky plazmatu (PPPL) nyní svou analýzou potvrdili efektivitu nového způsobu pro zažehnutí plazmatu pro budoucí kompaktní sférické fúzní reaktory.

Téma

Šéf ČEPS Durčák: ČR by měla mít možnost být účastna nejen nastavování nových pravidel, ale i řídicího procesu

„Dnes jsme v situaci, kdy se nám v tomto 50 let vysoce stabilním systému zásadně mění dvě věci. První je skladba zdrojů. Velké uhelné elektrárny na severu budou postupně nahrazovány a decentralizovány. Zároveň je zde zásadní změna na straně evropské legislativy, kdy dochází k implementaci liberalizačních balíčků a česká přenosová soustava je stále více propojena s rozhodovacími procesy na úrovni Evropy.“ říká Martin Durčák, předseda představenstva českého provozovatele přenosové soustavy ČEPS, a.s.

Jaké jsou největší výzvy, kterým aktuálně ČEPS čelí, a jak se provozovatel české přenosové soustavy připravuje na očekávanou proměnu zdrojového mixu? Nejen na to jsme se ptali Martina Durčáka v exkluzivním rozhovoru pro web oEnergetice.cz.

Co se stalo v posledním čtvrtletí loňského roku na trhu s elektřinou a plynem

elektrické vedení, sloup

Evropská komise vydala report, který mapuje dění na trhu s elektřinou a plynem za poslední čtvrtletí roku 2018.

Dění na trhu s elektřinou 

V reportu z trhu s elektřinou se dočteme, že v říjnu loňského roku byla rozdělena společná obchodní zóna Rakouska a Německa za účelem usnadnění práce operátorům přenosových soustav.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se