Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Obří solární elektrárna na Sahaře by mohla elektrickou energií zásobovat celou Evropu

Na malé části rozsáhlé, nehostinné a celoročně slunečné saharské pouště by se dal dle vědců vybudovat obří solární park, který by mohl zásobovat elektrickou energií Evropu.

Horké a slunečné počasí panující po celý rok na Sahaře způsobilo, že vědci již dlouho naznačují, že by se dalo využít malé části její rozlohy k vybudování solárního parku. Teoreticky má Sahara obrovský potenciál být největším obnovitelným zdrojem energie na světě. V praxi ovšem existují překážky, které přeměnu části Sahary v solární park komplikují. Tyto překážky jsou jak technologické, tak environmentální nebo politické.

2. Silný vítr a slunečné počasí v sobotu poslaly ceny elektřiny hluboko do záporných hodnot

Vedení vvn ČEPS

Mimořádně vhodné podmínky pro výrobu elektrické energie v obnovitelných zdrojích spolu s nízkou letní a zároveň víkendovou poptávkou stlačily ceny elektrické energie v regionu střední a západní Evropy hluboce pod nulu. V Belgii ceny elektřiny na denním trhu v sobotu klesly v průměru pod -100 EUR/MWh, v sousedním Německu k tomu v některých hodinách nebylo daleko.

Záporné ceny elektrické energie nejsou evropským trhům v posledních letech nijak cizí. V letošním roce se první delší období záporných cen objevilo v polovině března, kdy se vysoká výroba větrných elektráren spojila s nízkou víkendovou poptávkou. Podobný fenomén se objevil i během Velikonočního pondělí, kdy nízká poptávka po elektřině během tradičně pracovního dne a vysoká výroba solárních elektráren stlačily ceny do záporných hodnot. Situace se tehdy příliš nezměnila ani v noci, kdy sluneční svit vystřídal silný vítr.

3. Stožár největší větrné turbíny světa je na cestě do Nizozemska, prototyp má vyrůst do konce léta

Jednotlivé díly stožáru obří větrné turbíny Haliade-X na cestě do Rotterdamu. Zdroj: GE Renewable Energy

Obří větrná turbína Haliade-X se má se svým výkonem 12 MW a výškou 260 metrů stát zatím největší větrnou turbínou světa. První prototyp této turbíny určené pro výstavbu na moři vyroste v Nizozemsku u Rotterdamu. Společnost GE, která turbínu vyvíjí, včera oznámila, že se na cestu do Nizozemska vydaly díly stožáru, který ponese gondolu s rekordně dlouhými lopatkami.

Obří větrná turbína Haliade-X s výkonem 12 MW by se měla v budoucích letech stát „vlajkovou lodí“ společnosti GE Renewable Energy. Ta nyní oznámila, že se čtyři díly budoucího stožáru turbíny vydaly na svou cestu do Nizozemska, kde má prototyp vyrůst ještě toto léto. Výrobu stožáru měla na starost společnost GRI ve svém závodě ve Španělské Seville, do Rotterdamu by měly dorazit ještě do konce tohoto měsíce.

4. Ministr energetiky USA: Americké LNG může konkurovat plynu přepravovanému plynovody

Podle ministra energetiky Spojených států amerických Ricka Perryho se energie nesmí používat jako zbraň, a USA tak budou podporovat Ukrajinu. Dále se nechal slyšet, že americký zkapalněný zemní plyn (LNG) dovážený do Evropy bude v dlouhodobém horizontu cenově konkurenceschopný vůči ruskému plynu importovanému plynovody. Z dat ovšem vyplývá, že americký LNG je dražší. 

Rick Perry, americký ministr energetiky, na mezinárodní konferenci ve Slovinsku prohlásil, že americký zkapalněný zemní plyn dovážený do Evropy bude v dlouhodobém horizontu cenově konkurenceschopný vůči ruskému plynovodu importovanému plynovody. Kromě tohoto také řekl, že USA jsou odhodlané pomoci Ukrajině stabilizovat se.

5. Eurelectric: Solární panely na střeše budou stejně běžné jako ledničky

Nový prezident Evropské asociace elektroenergetického sektoru Magnus Hall představil své plány pro nadcházející dvouleté období. Hall chce, aby jeho prezidentské období plynule navázalo na jeho předchůdce. Dle jeho slov je změna tady a například solární panely na střeše budou běžnou součástí vybavení budov jako jsou dnes ledničky.

Asociace Eurelectric už delší dobu přijímá novou podobu energetického sektoru a snaží se ji podporovat. Bývalý prezident se soustředil především na podporu elektrifikace a připravování Evropy na energetickou transformaci. Zpravodajský portál EURACTIV informoval, že nový prezident by s touto prací chtěl pokračovat a pomoci vytvořit nová pravidla pro elektrifikaci.

6. IEA: Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie

Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)

Svět by se měl více zaměřit na vodík jako případný zdroj energie bez škodlivých emisí a podpořit jeho výrobu z obnovitelných zdrojů. Vodík může pomoci snížit emise v odvětvích jako doprava, produkce chemikálií a ocele a podpořit energetickou bezpečnost. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Mnoho expertů však varuje, že s vodíkem se obtížné nakládá, je drahý a vyžaduje příliš mnoho energie nebo ho doprovázejí tepelné ztráty. Technologii vodíkového pohonu označil šéf automobilky Tesla Elon Musk za „neuvěřitelně hloupou“, upozornila agentura Reuters.

7. ŠKODA JS dokončila modernizaci maďarské jaderné elektrárny Paks

Jaderná elektrárna Pakš

Plzeňská ŠKODA JS, která v minulosti dodala na jadernou elektrárnu Paks čtyři komplety reaktorů a dlouhodobě se podílí na jejich modernizaci a údržbě, dokončila modernizaci klíčového maďarského zdroje za zhruba jednu miliardu korun. ČTK to řekl Petr Kryl, ředitel divize inženýring a systémy kontroly řízení. Podnik se dále podílí na modernizaci řízení výkonu reaktoru arménské elektrárny Metsamor.

Kompletní výměnu systému kontroly a řízení výkonu bloku a pohonů provedla spolu s českou firmou ZAT na všech čtyřech výrobních blocích.

8. Debata: Prodat či neprodat Počerady?

Elektrárna Počerady

10. června se v Café Kampus v centru Prahy konala veřejná debata ohledně možnosti prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady, v současné době ve vlastnictví společnosti ČEZ. Na debatě vystoupili čtyři řečníci, kteří prezentovali různé scénáře budoucího vývoje kolem největšího hnědouhelného zdroje v Česku. Plánovaný obchod by mohl mít značný vliv na budoucnost výroby elektřiny v naší zemi a může změnit mapu hráčů v české energetice.

Řečníci se snažili odpovědět na otázky kolem výhodnosti celé koupě, plnění závazků z Pařížské dohody, strategického významu Počerad pro ČEZ, ale také významu samotného pozemku, na kterém je elektrárna postavena. Debaty pořádané Institutem pro politiku a společnost se účastnili náměstek pro energetiku MPO René Neděla, jeden z minoritních akcionářů ČEZ a analytik Michal Šnobr, generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas a vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

9. Trump opět varoval Německo před závislostí na ruském plynu

Americký prezident Donald Trump dnes varoval Německo před závislostí na ruských energetických dodávkách a potvrdil, že kvůli stavbě plynovodu Nord Stream 2 uvažuje o sankcích. Řekl to v Bílém domě při setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Plynovod z Ruska do Německa po dně Baltského moře, který má podporu Německa, vyvolává opakovaně silnou kritiku Varšavy i Washingtonu. Ruský prezident Vladimir Putin o něm minulý týden naopak prohlásil, že prospěje Evropě, ale není v zájmu těch, „kdo trvají na výjimečnosti a svévoli“.

10. Svazy: Větrná energetika v Česku dlouhodobě stagnuje

Alvestonský onshore větrný park bude pravděpodobně na čas posledním nově vybudovaným zdrojem tohoto typu v Anglii. Zdroj: www.ecotricity.co.uk/

Větrná energetika v Česku dlouhodobě stagnuje, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak z pohledu výroby. Nové větrníky až na výjimky nevznikají. Vyplývá to z vyjádření oborových svazů a dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu na přelomu desetiletí. Tento týden je to deset let od zahájení provozu farmy větrných elektráren Kryštofovy Hamry v Krušných horách na Chomutovsku, největší svého druhu v ČR.

„Potenciál máme nezanedbatelný, odhaduji, že v Česku je reálné získávat z větru zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny. Při zohlednění aktuálního technického vývoje to v praxi znamená postavit asi 1300 větrných elektráren. Ty se přirozeně shlukují ve skupinách, takže někde bude větrných elektráren více a jinde nebudou vůbec. V průměru to vychází na asi jednu elektrárnu na šedesát kilometrů čtverečních,“ uvedl David Hanslian z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Inovativní technologie

Projekt TenneTu využívající blockchain odhalil potenciál domácích baterií pro poskytování flexibility

TenneT. Zdroj: TenneT

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy TenneT dokončil pilotní projekt zaměřený na využití technologie blockchain a domácích bateriových úložišť pro udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Díky slibným závěrům projektu se TenneT hodlá zaměřit na další inovativní projekty založené na technologii blockchain.

Decentrální domácí bateriové systémy, které jsou propojeny pomocí technologie blockchain a připojeny k elektrizační soustavě, mohou být podle TenneTu využity pro stabilizaci soustavy. Prokázal to pilotní projekt, který ve spolupráci s dodavatelem domácích bateriových úložišť, společností sonnen, TenneT zahájil v roce 2017.

Německý Ponton spustil produkt pro obchodování v energetice využívající blockchain

Digitalizace, decentralizace, blockchain energetika.

Německá vývojářská společnost Ponton spustila na konci května produkt Enerchain 1.0 využívající technologii blockchain pro obchodování vybraných produktů v oblasti elektřiny a plynu. Enerchain by měl být využit nejen k obchodování se standardizovanými produkty, ale také pro produkty „na míru“, jako jsou křivky zatížení, certifikáty či flexibilita.

Testování produktu Enerchain bylo zahájeno v květnu 2017 a zapojilo se do něj 44 předních evropských společností z oblasti obchodování s elektřinou a plynem. Mezi účastníky projektu byli například energetičtí velikáni E.ON, Engie, Uniper, Enel, Total nebo Statoil, nechyběl ani ČEZ. riových úložišť pro udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Díky slibným závěrům projektu se TenneT hodlá zaměřit na další inovativní projekty založené na technologii blockchain.

Decentrální domácí bateriové systémy, které jsou propojeny pomocí technologie blockchain a připojeny k elektrizační soustavě, mohou být podle TenneTu využity pro stabilizaci soustavy. Prokázal to pilotní projekt, který ve spolupráci s dodavatelem domácích bateriových úložišť, společností sonnen, TenneT zahájil v roce 2017.

Názor

O čem je seriál Černobyl?

Dekontaminace střechy a odstraňování zbytků grafitu z aktivní zóny v reálu (zdroj Igor Kostin, http://www.chernobylgallery.com)

Pan Josef Patočka napsal v Deníku Referendum článek, který je inspirován seriálem Černobyl. Trochu paradoxem je, že i podle režiséra dané série není jeho dílo tolik o jaderné energetice, ale spíše o nutnosti neskrývat fakta, nezatajovat je, otevřeně diskutovat o všech hlediscích a to z různých pohledů. A právě toto poselství je určeno nejvíce právě takovým lidem, jako jsou v redakci Deníku Referendum.

Šéfredaktorem Deníku Referendum je Jakub Patočka, který je otcem autora zmíněného článku. Ten zaujímá ostře protijaderný postoj a i v řadě jiných oblastí pak striktně svůj osobní postoj vnucuje jako dogma tomuto deníku. Protože se v něm objevují velmi jednostranné články s řadou zatajení faktů v oblasti energetiky, pokusil jsem se zde kdysi publikovat trochu jiný pohled a předkládat ty chybějící skutečnosti. Právě na příkaz pana šéfredaktora mi však bylo sděleno, že nic, co by plně neodpovídalo těm nejdogmatičtějším pohledům organizace Greenpeace, zde nikdy publikováno nebude. Tento postoj, že se zavřou oči před tím, co se jim nelíbí, a zcenzuruje se vše, co neodpovídá jejich ideologickým dogmatům, je přesně to, co se v seriálu Černobyl kritizuje a co bylo i jednou z příčin této havárie.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se