Domů
Energetika v ČR
Aktivisté protestovali proti chvaletické elektrárně v Pardubicích

Aktivisté protestovali proti chvaletické elektrárně v Pardubicích

Několik desítek ekologických aktivistů přijelo dnes vyjádřit nespokojenost s provozem chvaletické elektrárny také před pardubický krajský úřad. Další od pátku symbolicky blokují vjezd do elektrárny.

„Stát při řešení klimatické krize selhává. Místo toho, aby chránil lidi, chrání zisky uhlobaronů,“ řekl ČTK Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné.

Elektrárna nedávno dostala výjimku na limity oxidu dusíku a rtuti, které požaduje Evropská unie od léta 2021. Aktivisté chtějí, aby elektrárna ukončila svůj provoz a aby Český republika využívala jiné než fosilní zdroje.

Jeden z účastníků se přikryl stříbrnou termofólií, představoval kapku rtuti, která ničí lidské zdraví. Aktivisté se prošli kolem budovy krajského úřadu, bubnovali a skandovali různá hesla. Transparent s nápisem „Uřad proti lidem. Rtuť dětem – zisk Tykačovi“, upevnili na stožáry veřejného osvětlení.

Do oken krajského úřadu nalepili transparent „Uhlí patří pod zem“. Záhy přijela tři vozidla policie a nápis aktivisté proto sundali. Po krátké debatě s policisty demonstrace skončila.

Akce je součástí Klimakempu, který se koná od neděle 30. června do neděle 7. července. Pořádá mimo jiné diskuze na téma klimatických změn i o možnostech, jak to změnit. V pátek aktivisté uspořádali demonstraci z Řečan nad Labem do Chvaletic. Část z nich zablokovala vjezd a zůstala přes noc. Dle vyjádření organizátorů tam demonstranti přespí i do neděle.

Komentáře

(16)

Josef

7. červenec 2019, 01:03

klimatická krize to jsou hesla.... Proč tedy nestávkují před plynovou elektrárnou nebo proč neprocházejí Prahou a nehlásají zákaz topení plynem, to je také CO2 ne.... Ten důvod je pode mého názoru jasný pokud se zavře uhelná el. nahradí jí plyn a to to právě jde dostat nás do závislosti na plynu a rejžovat na tom. Všimněte si že tihle nikdy nestávkují proti dovozním palivům , ale jen domácím a jádru kde cena paliva je minimální. Podle mého názoru je to stejná banda jako člověk v tísni , kde se cvičili lidé , kteří pak v určitých státech měli podněcovat nepokoje a stávky . Měli bychom zakázat sponzoring těchto organizací ze zahraničí ať je hezky transparentně platí české firmy a hned bude každému jasné že vítr fouká od plynařů...

Carlos

7. červenec 2019, 11:10

Protože něco po něčem. Stačí?

V současnosti máte elektrárnu u které se jedná o výjimce z limitů, nejenom na CO2, ale hlavně na ten ostatní nepořádek co z toho letí.

Máte někde důkazy k tomu že Člověk v Tísni někde cvičí lidi jak dělat stávky protesty a pod.? Ale prosím něco jiného než Aeronet, nebo Sputnik. Dobře, jestli chcete zakázat sponzoring neziskovek ze zahraničí, tak tedy ať je zakázán, stejně, sponozoring dezinformačních webů. (No ne že by se toho drželi)

Ivan Novák

7. červenec 2019, 12:33

Jestli je právě tahle výjimka na rtuť a NOx úplně dobře nebo úplně špatně, asi rozhodnout nejde. Ale rozlišujte, prosím, mezi Člověkem v tísni a pp. Patočky. Téměř třicetiletá zkušenost s tím starším mne vede k názoru, že správně, pravdivě, poctivě je přesný opak toho, co a jak on dělá a prosazuje. Mladého je mi líto, jako každého mladého, který už by měl používat svůj vlastní rozum, a nedělá to.

Carlos

7. červenec 2019, 15:09

To o Člověku v Tísni byla reakce na Josefovo prohlášení o výcviku.

A co když s tím mladý Patočka souhlasí? Co když má stejné přesvědčení jako jeho otec? V poslední době jsem si všiml na internetu jedné zajímavé věci, velmi často pokud má někdo jiný názor než někdo, tento někdo říká že ten s jiným názorem má používat rozum. Přijde mi to celkem zajímavé.

Ivan Novák

7. červenec 2019, 16:27

Chtěl jsem zdůraznit "svůj vlastní". Jestli je opravdu člověk zralý, plně odpovědný, má právo dělat si, cokoli ho napadne. Jen by mi ho nebylo líto, to je vše. Ale takový dojem nemám - na druhou stranu, proč by měly někoho zajímat mé dojmy, máte recht.

Josef

9. červenec 2019, 13:49

Dezinformačních webu - ukažte mi jeden co je objektivní všechny zprávy na všech mediích jsou tendenční...

Martin

10. červenec 2019, 13:50

ČRo Plus je v té objektivitě v ČR asi nejvýše.

Petrik

7. červenec 2019, 13:01

Klidne si dejte tech300 kg rtuti k obedu a budete mit jiny nazor.Az je nekdo nuti,zacali neco delat, co delali do ted??Jenom vydelavajy na nadbytku elektriny v CR.......Kdyby to byla jidelna,tak by to hygiena uz davno zavrela......

Ivan Novák

7. červenec 2019, 16:04

Rtuť vázanou organicky, či snad anorganicky? Zubní amalgám? Nedivil bych se, kdyby má expozice rtuti po jediném dni pobytu v zimní vesnici s kamny na uhlí byla větší, než kdybych strávil celý život na sídlišti v Pardubicích. Ve vzdušném prachu kolem nás je celá Mendělejevova tabulka, jen v různých koncentracích. Co když celé EU-limity, vyčíslené podle moderních německých elektráren, tiše konkurenčně míří na to, že české uhlí má při stejné výhřevnosti vyšší podíl popela a méně vody, než lužické nebo porýnské? Omluvte, prosím, mou neznalost - limituje se v komíně vodní pára coby skleníkový plyn?

Petr

7. červenec 2019, 09:54

Podle mě bude nakonec i k roku 2030 stačit, aby elektrárna ty nejpřísnější EU limity splnila ne velmi drahou a často poruchovou zahraniční modernizací, ale že se jí vypočítají na celý rok, a jelikož je tomu tak blízko, tak to v pohodě splní prostým vynecháním výroby na pár měsíců v létě.

Milan Vaněček

7. červenec 2019, 11:11

Konečně i Petr přišel na to, k čemu jsou fotovoltaické elektrárny potřebné. Ty vyrobí od jara do podzimu většinu elektřiny a EU normy na roční max. emise budou krásně splněny. Ale stavět velké FVE jen bez dotací, když už to umí Němci. U nás, s jejich know how a naší levnou prací to může být ještě více ziskové (pro všechny).

Emil

7. červenec 2019, 13:36

Až na to, že Němci nic takového neumějí. Nebo možná umějí, ale nedělají to.

Karel

7. červenec 2019, 18:53

Petře a p. Vaněčku, roční emisní stropy - čili celkové kumulované "kila (tuny)" škodlivin končí s tzv. Národním přechodným plánem 30.6.2020. Pak už jsou pouze okamžité emise v mg/m3 spalin - takže žádné odstavení zdroje vám nepomůže. Mimochodem moc vám to nepomůže ani do 30.6.2020 - protože v tomto období platí oboje současně - strop i okamžité emise. Takže celé řeči o absolutních 340 kg (nebo kolika kg) rtuti za rok z ECHVA jsou jen "demagogické kecy" a manipulace s čísly - ECHVA bude mít taky stanoveny pouze okamžité emise v mg/m3 spalin (pro rtuť v mikrogramech na m3 spalin). Holt "zelení" dobře vědí co na laika působí - zavádějící číslo 340 kg má určitě větší váhu než pravdivých např. 20 mikrogramů na m3 spalin... A ještě jeden detail - rtuť začne být závazně měřena až od 1.8.2021 - nové emisní limity. Pardubický kraj nemusí na rtuť udělovat žádnou výjimku do tohoto data - pokud to někdo tvrdí, pak se jedná opět o účelový "greenfake" :-)

Petr

8. červenec 2019, 09:56

Já to myslel, že si místo velmi mnoha jednotlivých vyjímek minimálně státy jako Polsko, Německo a Česko prosadí pro ty už postavené uhelné elektrárny k roku 2030 zase povolení provozu spravedlivě podle srovnatelného čísla vycházejícícho výpočtově z celoročních limitů, co by podle nových čísel nově uvedená elektrárna mohla vyprodukovat ročně.

Jan Veselý

7. červenec 2019, 19:18

Á "odborník" promluvil. To by mě zajímalo jak by to fungovalo, když emisní limity udávají maximální povolené koncentrace ZL ve spalinách.

Karel

7. červenec 2019, 20:12

Pane Veselý, pokud je Váš komentář směřován k mému (18:53 hod), pak se přiznám, že nevím co v něm vlastně zpochybňujete. Můžeme se pobavit, ale buďte, prosím, konkrétnější. Pokud Váš komentář "šel jinam" pak se omlouvám. Hezký večer

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.