Domů
Energetika v ČR
Analytici: Konečná cena energií bude klesat za čas a postupně

Analytici: Konečná cena energií bude klesat za čas a postupně

Konečná cena elektřiny a plynu pro české domácnosti bude i přes aktuální významný pokles velkoobchodních cen klesat až za určitý čas a postupně. Vše závisí na délce trvání koronavirové krize, která má negativní vliv na burzy obecně. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Současná situace by podle nich mohla lidem částečně vykompenzovat poslední roky, kdy ceny elektřiny a plynu pro odběratele spíše rostly.

„V návaznosti na to, jak v minulém roce rostly ceny energií na burze, zvýšila letos většina dodavatelů koncové ceny elektřiny pro domácnosti. V průměru se toto zdražení pohybovalo v rozmezí osmi až deseti procent. Pokud se ovšem stávající trend snižování cen energií na burze udrží, můžeme očekávat, že jednotliví dodavatelé budou na tuto situaci postupně reagovat a začnou ceny pro zákazníky snižovat,“ řekl ČTK analytik portálu Ušetřeno.

cz Tomáš Suchý. „Nepředpokládám, že plošné snížení cen by se projevilo dříve než na podzim,“ uvedl.

Například velkoobchodní cena elektřiny na středoevropské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) se snížila v posledních dnech meziročně téměř o pětinu na zhruba 40 eur (asi 1100 Kč) za megawatthodinu a klesá tak k úrovním ze začátku roku 2018. Propadá se také velkoobchodní cena plynu. Podle odborníků je důvodem především současná koronavirová krize. „Jen od začátku letošního roku se cena elektřiny na burze snížila o asi 11 procent, u plynu šlo o pokles cen o 17 procent. U obou komodit se uskutečnilo nejvýznamnější snížení během posledního měsíce a půl, čili v období, kdy se celosvětově rozšířila koronavirová pandemie,“ upozornil Suchý.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor dodal, že pro maloodběratele už obchodníci rozhodující část dodávek nakoupili v předstihu, ještě za vyšší ceny. „Současné nízké burzovní ceny se proto budou do konečných cen domácností promítat se zpožděním a postupně, nicméně určitě to pomůže srazit účty za energii v příštím roce. Konečné ceny se tak mohou vrátit zpět na úroveň roku 2019,“ uvedl Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Výkonný ředitel investiční skupiny Energy financial group Tomáš Voltr připomněl, že už od počátku letošního roku se cena elektřiny pohybovala spíše mírně podprůměrem předchozího období. V době před opatřeními proti šíření nákazy byly podle něj hlavními důvody teplejší zima a obchodní válka mezi Saudskou Arábií a Ruskem. „Je velmi pravděpodobné, že s útlumem epidemie a následným zotavováním ekonomiky spotřeba elektřiny a její ceny opět porostou,“ uvedl.

„Cena se pro konečného spotřebitele skládá z ceny komodity a z regulované složky, která tvoří většinu této ceny. Z toho soudím, že pokles ceny pro konečné spotřebitele nebude tak veliký. Pokud lidé tento pokles cen pocítí, tak to bude nejdříve s půlročním prodlením,“ dodal Voltr.

„Dobrá zpráva pro těžaře a obchodníky a naopak špatná pro spotřebitele je ta, že jak u uhlí, plynu i elektřiny je kladná takzvaná forwardová křivka, tedy ceny pro vzdálenější období jsou vyšší než pro bližší. Trhy tedy čekají zotavení,“ doplnil analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
PE
1. duben 2020, 13:31

Kdyby chteli zlevnit,tak uz to udelali davno,CEZ zdrazil od 1.4. D 02.Takze o ,,desetnik zlevni,, a o korunu zdrazi...

St
3. duben 2020, 12:40

Na pohádky o nějakém zlevnění moc nevěřím. Pokud by stát chtěl zlevnit občanům EE, tak přestane s nesmyslnou podporou OZE.

Carlos
3. duben 2020, 13:34

Pokud by stát chtěl elektřinu zlevnit, přestane se montovat do její ceny mimo daně. Nejenom výše poplatku za OZE je totiž diskutabilní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se