Domů
Komoditní trhy
Cena elektřiny i plynu bude dál klesat, krize pomalu končí, shodli se experti
Vedení VVN

Cena elektřiny i plynu bude dál klesat, krize pomalu končí, shodli se experti

Energetická krize, která začala loni v létě raketovým růstem cen elektřiny a plynu, pomalu končí, ceny elektřiny i plynu budou nadále pozvolna klesat. Shodli se na tom ekonomové i odborníci na energetiku na 18. ročníku konference Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě, která se dnes uskutečnila v Brně.

Mezi přednášejícími převažoval mírný optimismus. Zároveň ale upozornili na to, že se podobná krize může opakovat.

Krize totiž podle nich nebyla spojena pouze se začátkem války na Ukrajině a panikou z nedostatku plynu v Evropě, jak upozornil místopředseda představenstva společnosti ČEPS Svatopluk Vnouček. „Dalším faktorem bylo nejhorší sucho v Evropě za posledních 50 let, které snížilo výrobu energie ve vodních elektrárnách, a nízká kapacita v jaderných elektrárnách ve Francii,“ uvedl Vnouček. Zároveň upozornil, že současně s odklonem od uhlí je třeba posilovat energetickou soběstačnost České republiky.

Klíčová je podle odborníků v tomto ohledu dostavba jaderných zdrojů včetně malých modulárních reaktorů, zajištění výstavby obnovitelných zdrojů energie a bateriových úložišť a zavedení mechanismu, který pomůže vyrovnávat výkyvy při výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů – tedy z větrných a solárních elektráren.

Podle Martina Hájka, ředitele Teplárenského sdružení ČR, potřebuje Česká republika zejména nový energetický zákon, ne pouze novely toho současného. „Vláda jde cestou salámové metody a záplatuje starý zákon. Ač má například komunitní energetika obrovskou politickou podporu, novela postrádá záchranné brzdy a bezpečnostní mechanismy. To představuje riziko návratu takzvaných energošmejdů, kterých jsme se nyní už téměř zbavili,“ uvedl Hájek.

Podle Davida Kučery ze společnosti PXE budou ceny plynu i elektřiny dál postupně klesat. „Energetická krize se zdá být překonána, ceny se postupně vrátí k normálu. Energetický trh se ale do budoucna vlivem masivních investic změní,“ konstatoval Kučera.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 160 eurům (asi 3790 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila pod 59 eur (zhruba 1398 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem, který činí pro letošní rok 6050 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3025 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
feliz navidad
22. únor 2023, 21:54

Při ceně povolenky téměř 100 EUR/t se žádný výrazný pokles cen elektřiny očekávat nedá.

Ivica Bojič
23. únor 2023, 21:43

Tak šup, teď to převést na cenu za kWh. Není to ani kačka.

feliz navidad
23. únor 2023, 22:15

Aktuálně je to 52EUR/MWh, tj. 1230Kč/MWh jenom cena emisní povolenky. Přidejte k tomu 2x cenu plynu a výsledek je, že se žádný výrazný pokles cen čekat nedá.

Jinými slovy - aktuálně tvoří třetinu ceny elektřiny jenom emisní povolenky.

Emil
24. únor 2023, 07:11

Při současných cenách plynu, uhlí a emisní povolenky se už marginální cena plynových a uhelných elektráren zase po roce a půl vyrovnala, takže cena elektřiny se pomalu přestává určovat známým vzorcem 2× cena plynu + 40 % ceny povolenky, ale začíná se opět povolenka do ceny elektřiny promítat plnou vahou, tj. zhruba dvěma korunami na kWh.

Petr
23. únor 2023, 00:40

Jděte už s tím jádrem na Sibiř. Žádný jaderný reaktor nedává ekonomický smysl.

Jiří Konečný
23. únor 2023, 06:33

No, ono víc věcí nedává smysl. Stát, resp. daňový poplatník, bude všemožně podporovat výrobu elektrické energie z OZE a jádra, ale výslednou cenu pak bude diktovat Lipská burza. A to se vyplatí... :-(

Pavel K
23. únor 2023, 08:26

Lipská burza je místo, kde se setkávají ti, co prodávají a nakupují elektřinu, takže cenu diktuje setkání nabídky s poptávkou. Jak byste to chtěl dělat jinak? Kdo tu cenu má "diktovat"?

Jan Stehlik
23. únor 2023, 10:48

Lipská burza je pseudotrh . Protože je omezována fosilními povolenkami a dotacemi OZE s jejich přednostním právem výkupu . Proto máme teď vysoké ceny energií , protože minulá desetiletí nikdo nechtěl investovat do stabilních zdroju . A současná krize je jen vrcholkem problému co se na nás valí jak sněhová koule . Zpusobuje to inflaci , kterou má tak evropa nejvyšší a to zpusobí vysoké uroky a teprve budoucí krizi . Evropa bude exemplárním příkladem plýtvání a destrukce. Prumysl nemá zakázky , protože je nekonkurenceschopný a to se bude postupně projevovat na koupěschopnosti (drahota) a zároveň vysoké uroky potopí spotřebu a rust (hypotéky , investice) .

Pavel K
23. únor 2023, 10:53

A jaké máte řešení? :-)

Milan Vaněček
23. únor 2023, 11:07

Lipská burza je trh a našemu ČEZu velmi vyhovuje. Spotřebitelům u nás však nevyhovuje protože EU do ní vnáší nesmyslně vysokou cenu za CO2 povolenky, tak cena za CO2 je jen výsledek spekulací a hysterie.

Kdyby byla cena "rozumná", omezená například na max=30 či 50 EUR, jak byl počáteční záměr, a ne současných 100, tak už nyní bychom měli elektřinu na burze za (nebo i pod) 100 EUR/MWh, při současných cenách plynu. A v létě určitě pod 100 EUR/MWh.

To by mohla být cena rozumná, jako kompromis mezi snahou výrobců vydělat co nejvíce a snahou spotřebitelů, tvořících chudší část EU, mít elektřinu za únosnou cenu.

Tak to je, ostatní řeči jsou jen kecy...

V současnosti jde celému světu o ústup od fosilních paliv, pomocí nejnovějších technických inovací,

ale ten ústup musí být rozumný (jak to dělá cca půlka světa, měřeno HDP= USA, Čína, Indie,...). To že EU bude extrémně rychlá, nikomu a ničemu nepomůže. Jen spekulantům v energetice.

Jan Stehlik
23. únor 2023, 11:59

Pavel K

Řešení není. Green deal je náboženství a tam kritické myšlení je nepřípustné. Budeme se prostě desetiletí poškozovat a stagnovat až to vyhnije. Jak socik.

energetik
23. únor 2023, 12:22

Ale vždyť uhlobaroni si emisní odpustky pochvalují, většina z nich spekuluje na cenu. Další varianta by mohla být odpustky zrušit a úplně zakázat vypuštění veškerých škodlivých emisí. Já bych byl pro, trhy by se narovnali a provozovatelům OZE by nebylo nutné vyplácet kompenzace za diskriminaci na trhu. Normální je nasmradit a neškodit.

Pavel K
23. únor 2023, 13:14

Jan Stehlik: A co říkáte na rychlou globální změnu klimatu?

koumák
23. únor 2023, 14:57

Milan Vaněček- ale ČEZ svou produkci prodává ve většině na roky dopředu přímými kontrakty za fixní cenu, nejde tak přes burzu. To už dělají obchodníci, kteří tu elektřinu koupí, ovšem to je jiná písnička. Pro ČEZ je nejlepší-kvůli predikci výroby, mít elektřinu na další rok prodanou v prvním pololetí roku předcházejícího. Vaše úvahy jsou zcestné. Stejně zcestné je "rozumná cena" elektřiny, to bylo v době, kdy ve výrobě byly dominantní stabilní zdroje, což s upřednostňováním výroby z OZE padlo, od té doby žádná rozumná cena neexistuje, ale existují silně kolísavé ceny. A pokud chcete svítit i v zimě, tak ty stabilní zdoje musíte nechat v záloze, což zdarmo nikdo udržovat nebude a při jejich spuštění cena zase vyletí nahoru...Systém ne prostě nastavený špatně a nikomu z EK se do toho nechce vrtat, protože politici Západu myslí maximálně do dalších voleb, jsou to lidé bez vize či odpovědnosti.

hellokitty
23. únor 2023, 15:55

"Evropa bude exemplárním příkladem plýtvání a destrukce" - ale ved prave energeticka kriza priniesla v europskych krajinach pomerne velke uspory energii, tak ake plytvanie? naopak konecne sa ucime setrit, plytvali generacie pred nami, ktore nam tu nechali zhuntovanu ekonomiku, lebo zili na dlh, ktory predsa splatia ich deti

Milan Vaněček
23. únor 2023, 16:13

ad Koumák: vím jak "ČEZ výroba" prodává svoji produkci z přímé informace. Předprodává významnou část dopředu, na burze i napřímo doma.

Podobně je to s "ČEZ prodej". Burza je pro ČEZ nyní extrémně výhodná, vzhledem k vysokým cenám a minimu paroplynových zdrojů.

Upřednostňování výroby v OZE v EU především po roce 2010 spolu s nerušením fosilních zdrojů vedlo i přes snižování jaderných zdrojů v Německu k nadbytku elektřiny a stále klesajícím cenám. V druhé půli minulé dekády byly opravdu nízké, pod 50 EUR/MWh.

To byly zlaté časy pro spotřebitele.

Jako protiakce (už jsem o tom několikrát psal) různých významných hráčů vznikla současná opačná situace, umocněná ještě válkou na Ukrajině.

Investovat do nejvíce drahých zdrojů kvůli jejich téměř nepřetržité výrobě (kterými někteří diskutující míní jádro) je v době současného technického pokroku anachronismem, pro spotřebitele je nejdůležitější stabilita dodávky elektřiny z celého komplexu zdrojů do sítě a co nejnižší cena, umožňující ale neustále nové investice.

Pro naši zeměkouli je pak důležitá výroba čisté energie, bez nebezpečných odpadů.

To jsou klíčová slova: energie levná, dostupná, spolehlivě dodávaná, princip kompletní recyklace bez škodlivých odpadů.

Jestli to bude EU chtít společně s Gretou hystericky IHNED, nebo s USA, Čínou, Indií a ... si na to ještě chvíli počká je z hlediska přírody nepříliš významné,

ale pro chudší část EU je to rozhodující. Mohlo by ji to (chudší část EU) velmi poškodit.

koumák
23. únor 2023, 16:41

Milan Vaněček- víte? Tak se rozpovídejte, nebo mlčte! Bez toho jsou to jen kecy! A stejně tak jsou kecy i o dříve levné elkrřině díky OZE! V roce 2009/2010 byla cena elektřiny na EEX cca 100EUR/ MWh. Pak to s hospodářkso ukrizí šlo dolů až na 43 EUR/MWh, ovšem to vše bylo v době, kdy emisní povolenky stály 2 EUR/tuna. Nikoliv 100EUR/tuna. Ale to vy nepochopíte, co tvoří cenu elektřiny.

Stejně tak nepochopíte, že umístit elektřinu na burzu je díky pravidlům superdrahý špás, miliardový! Margin Call je zrůdná zhovadilost, která taktéž prodražuje elektřinu a přitom se samotnou výrobou vůbec nesouvisí.

Milan Vaněček
23. únor 2023, 17:21

ad koumák: místo keců si prostudujte tuto přednášku, na které jsem byl, od nejvíce kompetentního člověka

https://www.dropbox.com/sh/1o2qwj537n1it4n/AADg3Yrn1R9WNEvNiagnNpWWa?dl=0&preview=Fyzik%C3%A1lni+ustav+-+Co+se+deje+na+energetickych+trzich+-+Rezabek+230117.pdf

Petr
23. únor 2023, 20:24

Říkáte nesmysly. Inflaci fakt nezpůsobuje trh s energiemi. To je důsledek Putinovy energetické války, kdy nás nalákal do pasti levného plynu a pak nás začal tlačit do kouta. Evropa se potřebuje co nejrychleji zbavit drahé a geopoliticky nebezpečné fosilní energetiky a přejde na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů. Z přebytků bude vyrábět vodík, který bude následně spotřebováván v době nedostatku energie. Nesmysl je rozvoj jádra - 1. je to drahé, 2. je to geopoliticky nemoudré (opět závislost na dodavateli paliva), 3. v následujících desítkách let není reálné zprovoznění.

De Carbon
23. únor 2023, 12:16

Kdyby jsme meli ceny z lipske burzy, bylo by fajn. Tam je cena totiz nizsi nez na te prazske. Kdo nas tady obira je kretinsky a tykac. Cez samozrejme take, ale Cez aspon dava cast dividendy do statniho rozpoctu.

Jiří Konečný
23. únor 2023, 06:45

Jaderný reaktor ekonomicky možná nedává smysl, ale navrhněte k němu nějakou bezemisní, výrobně stabilní alternativu, co zabere plochu jen pár set metrů čtverečních...

Z OZE jsou celkem stabilní jen biomasa a vodní elektrárny (když je dost vody). Výroba z větrníků a FVE má sezónní charakter. A (vysoce ztrátová) akumulace elektrické energie ve formě zeleného vodíku ve velkém je hudba daleké budoucnosti.

Ne, bez jádra to nepůjde.

energetik
23. únor 2023, 08:28

Hlavně nezapomínat k pozemku pod JE připočíst další potřebné pozemky bez kterých se provoz JE neobejde. Tedy ty pochy zamořené těžbou a výrobou paliva, prašné odvaly, haldy a odkaliště a plochy zamořené chemikáliemi a toxickými radionuklidy, provozními emisemi a odpady. Takže ve skutečnosti i v potřebné ploše trhají JE rekordy a nejen v té nejnižší efektivitě využít paliva. je to špíše zdroj odpadního tepla a toxických odpadů, výroba elektřiny je v tom poměru nežádoucích produktů úplně zanedbatelná s účinností 0,04%.

Ivan
23. únor 2023, 08:32

to samé můžeme říct o OZE, ty panely a vrtule, tak nevzniknou ničeho, navíc lithiové doly taky nejsou žádné pohlazení na duši pro přírodu....

energetik
23. únor 2023, 12:47

Ano bohužel hodně lithia spotřebuje jaderná energetika bez možnosti jeho recyklace, tak se musí stále těžit nové. Souhlas i s tím že likvidovat lithium v termofůzních reaktorech je nesmysl a lithia je na to škoda.

Bob
25. únor 2023, 13:44

Ad energetik:

To myslíte ty stovky g, maximálně jednotky kg lithia případně spotřebované v termonukleárním reaktoru a to po přechodnou dobu, než se přejde na jiný zdroj tritia?

Oproti tisícům tun spotřebovaných na akumulátory?

Ona ani recyklace není nikdy 100%!

Emil
23. únor 2023, 08:46

Opět doporučím aspoň nastudovat definici pojmu účinnost, než se začnete vydávat za energetika. Nebude to na první pohled tak mlátit do očí.

Pavel K
23. únor 2023, 08:30

Proč dáváte tak přísné vstupní podmínky? Vy je chcete ušít na míru jednomu konkrétnímu zdroji? Navíc bezemisní není vůbec nic. Asi máte na mysli provozně bezemisní, že?

Zkuste Vy navrhnout zdroj, který bude 100% provozně bezemisní (pro 100 % spotřeby ČR), bude na par set metrech čtverečních a nebude ho hudba daleké budoucnosti? Definujte ještě tu dalekou budoucnost.

Pardon, ale tyto Vaše výkřiky jsou směšné - nedávají smysl.

Milan Vaněček
23. únor 2023, 11:18

Vytváříte falešný problém, pane Konečný, plocha potřebná pro elektrárnu není zdaleka nejdůležitějším kriteriem. Možná v zemi jako Japonsko, s velmi vysokou hustotou obyvatel a rozvinutým průmyslem je to důležité (ale pak ne jádro, Japonci s tím mají velmi špatnou zkušenost).

Nepotřebujeme stabilní výrobu v elektrárně, to je další falešný argument, potřebujeme LEVNOU výrobu v komplexu mnoha energetických zdrojů která nám zajistí stabilitu DODÁVEK DO SÍTĚ.

Síť chce pružnou výrobu elektřiny v celém svém komplexu mnoha zdrojů, spotřebitelé chtějí rozumně levnou elektřinu, svět potřebuje ekologickou výrobu elektřiny bez nebezpečného odpadu. TO JSOU SKUTEČNÉ PRIORITY.

Ivan Švančara
23. únor 2023, 12:54

Vanecku, teba je ohromna skoda. Mal by si robit riaditela vesmiru.

richie
25. únor 2023, 17:45

ad Milan Vaněček 23. únor 2023, 11:18

tak teraz skutocne netusim ci si delate prdel, alebo to sposobilo vacsie mnozstvo vina k obedu, ale co odstavec to perla a naviac si sami sebe protirecite

Vytváříte falešný problém, pane Konečný, plocha potřebná pro elektrárnu není zdaleka nejdůležitějším kriteriem. Možná v zemi jako Japonsko, s velmi vysokou hustotou obyvatel a rozvinutým průmyslem je to důležité (ale pak ne jádro, Japonci s tím mají velmi špatnou zkušenost).

jasne a preto Japonci, po tych skusenostiach, vylepsuju existujuce a planuju stavat dalsie

Nepotřebujeme stabilní výrobu v elektrárně, to je další falešný argument, potřebujeme LEVNOU výrobu v komplexu mnoha energetických zdrojů která nám zajistí stabilitu DODÁVEK DO SÍTĚ.

to si celkom jasne protirecite .. ako chcete zabezpecit sucasnymi nestabilnymi OZE stabilnu a lacnu dodavku do siete?

uz sme si to tu vypocitavali, ze len pre zabezpecenie 80% pokrytia spotreby Nemecka musia postavit 5~6 nasobny vykon v OZE a k tomu dalsich takmer 100% fosilnych zaloh, alebo skutocne masivnu akumulaciu - teda ano, v konecnom dosledku mozete dosiahnut dostatocnu a stabilnu dodavku, ale konecna cena pre spotrebitela bude radovo vyssia ako je dnes

Síť chce pružnou výrobu elektřiny v celém svém komplexu mnoha zdrojů, spotřebitelé chtějí rozumně levnou elektřinu, svět potřebuje ekologickou výrobu elektřiny bez nebezpečného odpadu. TO JSOU SKUTEČNÉ PRIORITY.

tak to potom len studena fuzia, pretoze nic ine co by splnilo vsetky podmienky vo vyhlade nie je

hlpb
23. únor 2023, 12:17

Z místní diskuze je stále patrné, že některým stále nedošel prostý fakt, že v roce 2030 bude podíl OZE v EU cca 65% a dokonce FVE vyrobí ročně víc elektřiny než jaderné elektrárny.

richie
25. únor 2023, 17:49

tak ono to je, za sucasneho nezmyselneho tlacenia do OZE, celkom pravdepodobne .. zial koncova cena elektriny v takom pripade bude len dalej dramaticky rast (a samozrejme s tym aj vsetka vyroba, sluzby,..)

Pavel K
25. únor 2023, 23:46

Jakou cenu odhadujete, že bude v následujících letech a ideálně i v tom roce 2030. Chrochtal bych blahem, když byste udělal odhad měsíční průměrné ceny pro koncové spotřebitele.

richie
27. únor 2023, 03:20

velmi rad by som vam odpovedal, ale zial kristalova gula sa mi pokazila a odhadovat/predpovedat cenu len na zaklade spravania sa politikov (lokalnych/europskych/..) je cinnost velmi narocna a bez zarucenej spravnosti vysledku ..

Pavel K
27. únor 2023, 08:37

Tak proč tvrdíte, že cena bude dramaticky růst? :-)

Anton Meško
23. únor 2023, 21:08

Chcem reagovať na druhý komentár od koumaka, ktorý píše, že v rokoch 2009/2010 bola na burze EEX cena elektriny 100 €/MWh. Ja sa zaoberám cenotvorbou položiek z ktorých sa skladá celková cena elektriny už od liberalizácie trhu s elektrinou. Musím pána koumáka poopraviť, že cena elektriny na burze EEX, tzv. lipskej burze nebola rovnaká. Cena basseload na rok 2009 v roku 2008 dosiahla na burze vrchol v auguste 2008 a bol približne medzi 80 až 90 €/MWh. Áno v roku 2009 cena basseload na rok 2010 výrazne klesla priblížila sa 40 €/MWh. Pre známeho veľkoodberateľa s ročnou spotrebou okolo 500 MWh bola koncová cena na rok 2009 najvyššia, 88,70 €/MWh, na rok 2010 už len 55 € /MWh. Toto bol aritmetický priemer cien tzv. trojtarif W- víkend, VT a NT. Cena na burze vyskočila z dôvodu katastrofy vo Fukušime, burza nebola dostupná 3 dni. Znamenalo to nárast ceny elektriny na rok 2012, ďalšie roky cena klesala. Už na pražskej burze najnižšie hodnoty zaznamenala SK BL CAL 2017 začiatkom roka 2016.

Milan Vaněček
23. únor 2023, 21:20

Ano, Koumák v 16:41 je úplně mimo. I když mě říkal : "mlčte", odpověděl jsem mu vložením odkazu na nedávnou přednášku ČEZu na půdě FZÚ AV (19 stránek v Powerpointu), bohužel to asi ještě neschválili ...

hellokitty
24. únor 2023, 10:07

schvalovanie komentarov funguje divne, mne niekedy schvalia komentar napr. po 3-4 dnoch, kedy uz je to do diskusie uplne irelevantne

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se