Domů
Energetika v ČR
Armáda procvičí ochranu Temelína před útokem teroristů

Armáda procvičí ochranu Temelína před útokem teroristů

Ochranu jaderné elektrárny Temelín při teroristickém útoku bude od 20. do 22. března cvičit 300 vojáků, policistů, zástupců ČEZ a ČEPS. Při cvičení Safeguard Temelín 2019 se zaměří na odvrácení vzdušného útoku a monitorování nepřítele. Cvičení vyvrcholí 22. března praktickými ukázkami. Okolních obyvatel se cvičení nedotkne. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámil temelínský mluvčí Marek Sviták. Cvičení opakuje Temelín jednou za dva roky.

Vojáci začnou své jednotky a techniku přesouvat k elektrárně 19. března. Zapojí se vojáci pěších rot Aktivní zálohy Armády ČR z Českých Budějovic a Pardubic, 110 záložníků.

„Je to poprvé v historii těchto cvičení, kdy se na ochraně elektrárny Temelín budou podílet dvě roty ze dvou různých krajů. Ochranu budou cvičit také u rozvodné stanice Kočín,“ uvedl mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice Miroslav Lyga.

Zapojí se také 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. K elektrárně přiveze zařízení pro odpalování raket i radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů.

„Procvičíme zaujetí postavení, odvrácení útoku ze vzduchu i komunikaci s ostatními složkami,“ uvedla mluvčí pluku Jana Samcová.

Ilustrační foto

Cvičit bude i policie, která má svoji jednotku trvale u elektrárny, přidá se i ČEZ. Cvičit bude podle Svitáka celá ostraha i havarijní štáb elektrárny, zhruba 100 zaměstnanců Temelína.

Elektrárna patří k nejpřísněji střeženým místům v ČR. Má vlastní systém fyzické ochrany a desítky pracovníků bezpečnostní agentury, na ochraně se podílí nepřetržitě i policie a armáda.

Do posledního podobného cvičení v dubnu 2017 se zapojilo 200 vojáků, policistů a specialistů ČEZ. Cvičení Safeguard Temelín 2017 vyvrcholilo odvrácením simulovaného útoku letadla a kamionu na elektrárnu.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 TWh elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 3,4 TWh elektřiny.

Komentáře(4)
Petr
13. březen 2019, 15:04

V blízkosti Dukovan je vojenské letiště Náměšť nad Oslavou, v dosahu Temelína je správně ve Strakonicích protiletecký pluk. Takže ani tady problém nemáme. Česko je v EU jednou z pro budoucnost nejlépe připravených zemí, a ještě že jsme ČEZ levně neprodali za natištěná eura méně schopným Frantíkům, co se teď už začínají vzdávat i Africe a migrantům.

Novak
14. březen 2019, 08:55

Náměšť je vrtulníková základna a stíhačky k odvrácení případné hrozby budou startovat nejspíš z Čáslavi, pro obě elektrárny. Otázkou samozřejmě je, jestli by případné letadlo, které se náhle odkloní z kursu a bude se snažit trefit do elektrárny zneškodnily dostatečně rychle. Kolem elektrárny vede několik velmi frekventovaných leteckých koridorů. Ale to asi není předmětem popisovaného cvičení.

energetik
13. březen 2019, 15:45

Kde je k nahlédnutí smlouva a rozpočet na tuto akci a celkovou ochranu polosoukromého zařízení? Kdo to platí?

Novak
14. březen 2019, 08:46

No můžete se zkusit zeptat na ministerstvu obrany, třeba vám něco řeknou. Běžnou ochranu zařízení platí ČEZ, je to jeho daňový výdaj, pokud vím, tak proběhla v médiích informace, že dlouholetý poskytovatel služeb fyzické ochrany (G4S) bude v letošním roce nahrazen garážovkou spojenou s Veřejným Kecálistou p. Bártou. Cena kontraktu jsou nějaké nižší jednotky giga ročně pro obě elektrárny, to lze určitě dohledat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.