Domů
Energetika v ČR
Armáda procvičí ochranu Temelína před útokem teroristů

Armáda procvičí ochranu Temelína před útokem teroristů

Energetika v ČR
4 komentáře
13. březen 2019, 11:23
ČTK

Ochranu jaderné elektrárny Temelín při teroristickém útoku bude od 20. do 22. března cvičit 300 vojáků, policistů, zástupců ČEZ a ČEPS. Při cvičení Safeguard Temelín 2019 se zaměří na odvrácení vzdušného útoku a monitorování nepřítele. Cvičení vyvrcholí 22. března praktickými ukázkami. Okolních obyvatel se cvičení nedotkne. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámil temelínský mluvčí Marek Sviták. Cvičení opakuje Temelín jednou za dva roky.

Vojáci začnou své jednotky a techniku přesouvat k elektrárně 19. března. Zapojí se vojáci pěších rot Aktivní zálohy Armády ČR z Českých Budějovic a Pardubic, 110 záložníků.

„Je to poprvé v historii těchto cvičení, kdy se na ochraně elektrárny Temelín budou podílet dvě roty ze dvou různých krajů. Ochranu budou cvičit také u rozvodné stanice Kočín,“ uvedl mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice Miroslav Lyga.

Zapojí se také 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. K elektrárně přiveze zařízení pro odpalování raket i radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů.

„Procvičíme zaujetí postavení, odvrácení útoku ze vzduchu i komunikaci s ostatními složkami,“ uvedla mluvčí pluku Jana Samcová.

Ilustrační foto

Cvičit bude i policie, která má svoji jednotku trvale u elektrárny, přidá se i ČEZ. Cvičit bude podle Svitáka celá ostraha i havarijní štáb elektrárny, zhruba 100 zaměstnanců Temelína.

Elektrárna patří k nejpřísněji střeženým místům v ČR. Má vlastní systém fyzické ochrany a desítky pracovníků bezpečnostní agentury, na ochraně se podílí nepřetržitě i policie a armáda.

Do posledního podobného cvičení v dubnu 2017 se zapojilo 200 vojáků, policistů a specialistů ČEZ. Cvičení Safeguard Temelín 2017 vyvrcholilo odvrácením simulovaného útoku letadla a kamionu na elektrárnu.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 TWh elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 3,4 TWh elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr
13. březen 2019, 15:04

V blízkosti Dukovan je vojenské letiště Náměšť nad Oslavou, v dosahu Temelína je správně ve Strakonicích protiletecký pluk. Takže ani tady problém nemáme. Česko je v EU jednou z pro budoucnost nejlépe připravených zemí, a ještě že jsme ČEZ levně neprodali za natištěná eura méně schopným Frantíkům, co se teď už začínají vzdávat i Africe a migrantům.

Novak
14. březen 2019, 08:55

Náměšť je vrtulníková základna a stíhačky k odvrácení případné hrozby budou startovat nejspíš z Čáslavi, pro obě elektrárny. Otázkou samozřejmě je, jestli by případné letadlo, které se náhle odkloní z kursu a bude se snažit trefit do elektrárny zneškodnily dostatečně rychle. Kolem elektrárny vede několik velmi frekventovaných leteckých koridorů. Ale to asi není předmětem popisovaného cvičení.

energetik
13. březen 2019, 15:45

Kde je k nahlédnutí smlouva a rozpočet na tuto akci a celkovou ochranu polosoukromého zařízení? Kdo to platí?

Novak
14. březen 2019, 08:46

No můžete se zkusit zeptat na ministerstvu obrany, třeba vám něco řeknou. Běžnou ochranu zařízení platí ČEZ, je to jeho daňový výdaj, pokud vím, tak proběhla v médiích informace, že dlouholetý poskytovatel služeb fyzické ochrany (G4S) bude v letošním roce nahrazen garážovkou spojenou s Veřejným Kecálistou p. Bártou. Cena kontraktu jsou nějaké nižší jednotky giga ročně pro obě elektrárny, to lze určitě dohledat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se