Domů
Energetika v ČR
Babiš vyzval ERÚ k jednání s dodavateli o zastropování cen energií
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Babiš vyzval ERÚ k jednání s dodavateli o zastropování cen energií

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří se budou starat o zákazníky končící skupiny Bohemia Energy. Řekl to na dnešní tiskové konferenci v pražském Hrzánském paláci.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by se ERÚ měl s takzvanými dodavateli poslední instance domluvit v následujících hodinách na tom, aby poskytovali energii v jednotných cenách a aby to byly ceny únosné pro zákazníky. Radní ERÚ Petr Kusý v reakci na dotaz ČTK uvedl, že jde o novou informaci, kterou nyní bude úřad intenzivně řešit.

Skupina se zhruba 900.000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.

Takzvaný dodavatel poslední instance je nástroj, který chrání spotřebitele v případě úpadku dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

Babiš s Havlíčkem zároveň vyzvali právě tyto dodavatele, aby udělali maximum pro to, aby nebyla situace zneužita proti lidem. Zákazníci by podle vicepremiéra měli postupovat při změně dodavatele obezřetně. Mají podle něj dostatek času.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Marek Kuchejda
13. říjen 2021, 17:09

Tak ČEZ má silovou elektřinu v akci na jeden rok u nejběžnějšího tarifu za 5,20 Kč/kWh. S distribucí a OZE to dělá 8 Kč/kWh. U plynu je to s distribucí 3.000 Kč/MWh. Jsem zvědav jaké nasadí ceny jako dodavatel poslední instance. Převzít administrativně takové množství odběratelů nebude rychlé ani levné. Pokud to budou burzovní ceny, což je jisté, tak se mají lidé na co těšit. Zaplatit u starších domů 100.000 Kč ročně za plyn bude pro mnohé těžký oříšek, zvláště pro ty, co to měli doposud za 30.000 Kč.

energetik
13. říjen 2021, 18:38

Ceník poslední instance je zde:

https://www.cez.cz/cs/podpora/vsechny-clanky/dodavatel-posledni-instance-1-59061

je tam u nejběžnějšího tarifu 5,1 Kč pouze silovka.

Takže poslední instance je teď levnější než tarif s akcí?

ČEZ je teď nejdražší, budou spekulovat na to že teď budou mít lidé strach jít někam jinam kdo je levnější.

Marek Kuchejda
13. říjen 2021, 22:56

Energetiku díky za odkaz. Já tam vidím 4.727 Kč/MWh bez DPH u tarifů D01d, D02 což je 5,7 Kč/kWh s DPH. Jinak cena se tam mění každý měsíc. Srovnejte si to za září a uvidíte podstatný nárůst. V listopadu to bude zase o dost více. Bohužel i já jsem doposud u BE. U nového dodavatele začínám 1.11. Tak jsem zvědav, jak se těch 14 dní bude řešit.

energetik
14. říjen 2021, 12:48

Máte pravdu, měl jsem otevřených více ceníků a podíval jsem se do jiného. Takže ta cena poslední instance je ještě nižší než akční ceníková.

Marek Kuchejda
14. říjen 2021, 13:42

Asi se blbě díváte i do ceníku v akci na 1 rok. Tam je cena 4,3 bez DPH, 5,2 s DPH. V akci je teda levnější.

Josef
13. říjen 2021, 19:29

a kdo to způsobil - pravdoláskaři v EU, teď vyhráli u nás volby, volila je většina líbí se jim Evropská unie a levicová liberální demokracie, environmentalismus, migranti. ODS vyhrála s programem že 1/3 zemědělské půdy má fungovat v režimu biozemědělství, lesy nemají produkovat dřevo, ale mají sloužit především ke společenským ekologickým funkcím , no tak dobře, lidé si zvolili hlad a zimu , tak je třeba aby si to národ vyžral, jedině tak bude příště před volbami používat to mezi ušima a nevolit podle propagandy ČT a ČRo. Až budou mít mnozí lidé studené domy a budou se rozhodovat co si k jídlu mohou koupit a co už ne, pak teprve uvidí o čem je EU a zelená ideologie a také jak se měli dobře když součtová čistá spotřeba energie na obyvatele byla 32MWh ročně... Doufám že Fiala zavolá na západ ať nám pomůže s energetickou krizí, Amerika nám určitě pošle levnou ropu a plyn a do budoucna nám postaví levné jaderné bloky..... ha ha ha.

Carlos
14. říjen 2021, 01:52

Vy jste asi nemocný nebo co.

Tak uhlí není v Číně, Indii, het šlo pár palivových terminálů po světě, nejsou dopravní kapacity, v Japonsku se zvažuje pálení topných olejů, ale nějakým záhadným způůsobem za to všechno může EU a pravdoláskaři... Já nemám slov, já prostě nemám slov! Oni jsou snad ještě mocnější než Zednáři, Rosekruciáni a repriliání a šedí ze Zeta Reticuli dohromady.

Uvědomujete si že zhruba ta 1/3 půdy je u nás tak nějak k nadbytku? A nebo že je totálně blbě nastavená politika kolem farem, velikost, vlastnictví a podobně? Z tohoto pohledu převod do bio režimu není problém. Co se lesů týče, tak les není plantáž na smrky ani podobné zařízení. S produkcí dřeva se to ale nebije, jenom bude muset skončit smrková monokultura, oplocenky a jiné monokultury.

Oba tyto požadavky a mnoho dalších je jenom reakcí na "vědecké" využívání krajiny které vedlo během asi padesáti let ke ztrátě zádržné kapacity v půdě kolem 4 miliard kubíků, degradaci půdy, zrychlenému odtoku vody, kůrovcovým kalamitám a dalším problémům.

Pokud se v každé té věci budete chvilku vrtat, tak zjistíte že je to reakcí na nějaký "vědecko-technický" názor který nadělal více problémů než vyřešil.

Nepočítám že se lidem prodávalo jak bude všechno super a ekonomika jde reálně do háje. Z pohledu už druhé generace selhává. Mezi lidmi roste pocit že jim byla jejich budoucnost ukradena, klimatické protesty jsou jenom jedna část. Další je pocit značné degradace jejich práce kdy nejsou s to se dostat k realitám za podobných podmínek jako jejich rodiče a prarodiče. Platí to jak v USA, tak i zde. Cena bytů a domů rostla posledních deset let rychleji než mzdy. Do toho poměrně vysoké nájmy a našetřit alespoň základ na hypotéku na třicet let (což samo o sobě je šílené, pokud vezmu v úvahu že už celkem historické příručky říkají že to má být 10-15 let), je problém.

Proto lidi chtějí toto, proto volí pozvolnou rebelii proti sci-fi světu který jim reálně nic nepřináší. No dobře, tak si můžou zajet jednou za rok k moři a kupit telefon... super ale naspořit, zajistit se na stáří, nebo si pořídit dům za rozumných podmínek na to nejsou prostředky ani kdyby se přetrhli. Nepočítáme-li tedy něco jako tři práce atd.

V uvozovkách to můžete nazvat smrtí, ale jsou to opravdu ti co ji těmito požadavky přinášejí, nebo jsou to ti co vytvořili systém ve kterém mnoho lidí bude raději volit smrt a pokusí se jej vzít s sebou?

Od Vernea do konce 70. vědecká fantastika přinášela přes všechny hrůzy válek motivaci a příslib lepší budoucnosti. Pak to šlo do háje a lidi se tak proti tomu bouří a nejsou ochotni dále náklady takového uspořádání tolerovat. Protože ty by šly za nimi ale výnosy už nikoliv. A pokud nemají šanci že si při dovolení destrukce krajiny budou moci dovolit alespoň tolik co jejich rodiče, ale přesto jim zbývá trochu peněz a byť by je šetřili/investovali tak to nepomůže tak raději zvolí vyšší náklady a menší dopady na krajinu, než destrukci, trochu zlatek na účtu, dopady destrukce a jinak kulové z toho.

Všechno co se děje musíte brát komplexně, nebo nebál bych se říct holisticky.

Jan Stehlik
14. říjen 2021, 17:52

Stačí se podívat na žebříček dostupnosti bydlení

numbeo.com/property-investment/rankings_current.jsp

V první stovce jsou města většinově z USA . Washington DC je na 107 místě s 5,5 ročními platy . Pruměrná velikost obydlí je v USA 220m2 . Většina pozemku je v USA ladem . Mužete si ji klidně koupit . Jen pak musí vydělat na obecní daň . To co je tam drahé je lokace - asi každý pochopí , že uklizečka nebude mít byt na VIP místě.

Praha je v páté stovce měst s 18 ročními platy . Paradoxně poslední roky se výměra bytu snižuje .

To co je nedostupné je tam školství , zdravotnictví a duchody . Tam ten převis nabídky nefunguje a platí se drahá práce .

Carlos
14. říjen 2021, 20:21

To už jsem slyšel, problém je že to může být deformované trochu. Každopádně je to situace lepší než v Evropě, pokud tedy na to je člověk s to nějak našetřit, ono to nemusí být taky úplně reálné vzhledem k nestabilitě zaměstnání. I kdyby to stálo jen 5 průměrů budete to splácet třeba 10 let. Budete s to to celou dobu splácet? Ale ono je asi jedno jestli se nedoplatíte za byt, nebo školu. V obou případech je to na pytel a nejraději byste ten systém vyvrátil.

Tomu co se děje v Praze se říká smrskflace, inflace je z cenové oblasti transformována do oblasti plošné. Navíc, když si to vezmeme, tak je trochu šílené že v Praze, byť jsou absolutní ceny menší, je potřeba více peněz než v Londýně. Kde to i tak asi zase nahoru vytahují zaměstnanci v City a vládě.

Nemyslím si že existuje nějaký zásadní důvod k tomu aby v EU byly poměry takové jaké jsou, jak co do metrů, tak do násobků. S dovolením mám v Evropě silné podezření na nepsané spiknutí v oblasti výstavby, a infrastruktury, kdy jedno generuje na metr záboru ne zase tak efektivní výstavbu ala Corbusier a druhé brání efektivnímu dojíždění z větší vzdálenosti.

hlpb
14. říjen 2021, 09:59

Josefe, ve volbách se ukázalo, že ČR ještě není zcela ztracená a 108 mandátů pro demokratické strany je super výsledek, ještě větší paráda je, že se do parlamentu nedostali komanči a ČSSD. Prostě krásný víkend, byl jsem na třídním srazu a s potěšením konstatuju, že z 18 lidí 17 volilo Spolu nebo Piratostan jeden volil Trikoloru. V následujících letech nastane konečně konec blokace rozvoje OZE v ČR a čeká nás obrovský boom FVE...

PS: Naposled jsem takto slavili, když bylo Nagano...

pr
15. říjen 2021, 20:59

Tyjo, to musel bejt matroš. To muselo stát ranec.

Kolemjdouci
13. říjen 2021, 18:40

Marku, CEZ vecne regulovane tarify posledni instance kazdy mesic bezne zverejnuje: Viz https://www.cez.cz/cs/podpora/vsechny-clanky/dodavatel-posledni-instance-1-59061

energetik
13. říjen 2021, 19:15

Hlavně nestropovat, tady se stropuje z obou stran viz poplatek na OZE, potom už by cena nešla snížit.

Josef
13. říjen 2021, 19:45

A to jako myslíte že se ty ceny vrátí zase dolů při ceně povolenky 60 Eur MWh ? Když spálíte 1tunu energetického hnědého uhlí máte 1 tunu CO2 a vyrobíte 1,25MWh v el. energii cena povolenky je 48Eur MWh. To byla dříve koncová cena el. energie (silovky ) včetně DPH pro zákazníky. Ale jo lidé chtěli drahou energii tak jí mají.

Galipoli
14. říjen 2021, 13:26

Technická poznámka.... Vaše tvrzení: „spálíte 1tunu energetického hnědého uhlí máte 1 tunu CO2" je minimálně zvláštní. Hnědé uhlí mívá obsah C od 50 - 80 % a podle stechiometrické rovnice C+O2 = CO2 na spálením 1 tuny hnědého uhlí dostanete od 1832 kg (50 %C v uhlí) do 2931 kg (80 % C v uhlí) CO2.

feliz navidad
14. říjen 2021, 17:22

Nemyslí se tím skutečný obsah CO2, ale měrné emise. Ty jsou 800kg CO2/MWh el. energie.

Ivan Novák
14. říjen 2021, 21:29

V severočeském energetickém uhlí je víc popele a vody a méně hořlaviny. Též existuje "nedopal". Tříděné uhlí pro domácnosti a ideální stechiometrie je něco jiného.

Josef
17. říjen 2021, 20:38

Děkuji za technickou poznámku - vycházel jsem pouze s tabulek hnědé energetické uhlí by mělo mít okolo 1t CO2 na 1t spáleného uhlí černé uhlí 2 násobek. Tím samozřejmě vůbec netvrdím že nemáte pravdu, ono totiž energetické uhlí má mizernou výhřevnost právě kvůli tomu že je tam toto uhlíku méně. Samozřejmě z toho málo výhřevného uhlí je také méně el. energie to je jasné....

pr
15. říjen 2021, 21:04

Ceny se možná nevrátí, ale koho to se.e? Plkáme tu a celkem je nám to šumák, ne?

energetik
13. říjen 2021, 19:22

"Čína zavádí deregulaci cen energií. To by mohl být dramatický posun směrem ke snížení spotřeby. Ceny byly donedávna zastropované"

https://www.ampermarket.cz/wp-content/uploads/2021/10/20211013_Amper-Review_306.pdf

Tak to my musíme začít dělat pravý opak a regulovat :-)

Josef
13. říjen 2021, 21:04

A víte proč Čína dereguluje , protože stoupla cena uhlí jenže elektrárny musely prodávat el. energii levně takže neměli zisk, některé snížily výkon a tím docházelo k výpadkům dodávek el. energie toto opatření nepovede k pádu spotřeby el. energie v Číně, ale naopak se stabilizaci a růstu spotřeby a dalšímu růstu cen uhlí od kterého se odvíjí cena plynu v Asii a jak víte Rusku dodává jak do EU tak do Asie a proto se zvedne ceny plynu i pro nás a tím i cena el. energie.... Ale jinak máte pravdu ceny el. energie už dosáhly svého vrcholu....

Ivan Novák
13. říjen 2021, 22:44

ERÚ by se měl starat, aby v konkursní podstatě BE zbylo co nejvíc, a zformulovat návod, jak si mají ti, kdo utrpěli škodu, říct o náhradu. Klasická class action.

energetik
14. říjen 2021, 22:26

Souhlas a také ERÚ musí najít řešení pro výrobce od kterých BE vykupovalo energii. Ty se okamžikem vyhlášení bankrotu BE stali dle energetického zákona trestně postižitelní za bezesmluvní dodávku energie do sítě stejně jako krádež ennergie. U dodavatele poslední instance se řeší pouze spotřeba na výrobu energie se v legislativě zapomnělo. Takže by dle legislativy měli své elektrárny okamžitě vypnout, což by ale ještě více zhoršilo jejich finanční situaci a také situaci na trhu a u obchodníků kteří by o to více energie pro ně museli zajistit.

Energetik 007
14. říjen 2021, 03:37

Babiš je jako vždy mimo... K regulaci cen je z.526/1990. Ministerstvo financí vyhlásí v cenovém věstníku cenové rozhodnutí a platí dnem zveřejnění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se