Domů
Energetika v ČR
Babiš vyzval k prodloužení těžby v dole OKD či posunu zákazu starých kotlů

Babiš vyzval k prodloužení těžby v dole OKD či posunu zákazu starých kotlů

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval kvůli rostoucím cenám energií vládu, aby zvážila prodloužení těžby v dole OKD do roku 2025 či posunutí data zákazu využívání starých kotlů do roku 2024. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN podle Babiše nemůže dodržet termín odklonu od uhlí v roce 2033, o němž hovoří v programovém prohlášení.

Těžba má skončit letos. Téměř rok už pokračuje pouze v Dole ČSM. Za celý rok 2022 má OKD v plánu vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí. „Chtěl bych vyzvat vládu, aby zvážila prodloužení těžby v dole OKD,“ řekl Babiš. Není podle něj problém prodloužit ji do roku 2025. „Bez problémů se dá vytěžit šest milionů tun uhlí,“ dodal stínový premiér.

„Náhradou za uhlí v nejbližším období je plyn, který je drahý a nemáme ani jistotu, že ho budeme mít. V OKD máme uhlí, které můžeme využít k potřebám teplárenství a i zajistit provoz oceláren,“ řekl Ivo Vondrák, moravskoslezský hejtman a stínový ministr školství.

Babiš také znovu vyzval vládu k odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje domácnostem a firmám a odpuštění DPH na energie alespoň do konce června. Tyto návrhy už dříve koalice odmítla. Kabinet by podle bývalého ministerského předsedy měl posunout termín zákazu používání starých kotlů na uhlí, který je nyní stanoven na letošní září, do roku 2024.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček uvedl, že je dobře, že vláda ve středu odsouhlasila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Havlíček řekl, že předchozí vláda tendr kompletně připravila. Je podle něj nutné neprodleně zahájit přípravu dalších jaderných bloků v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jirka94535
3. březen 2022, 15:56

Prodloužení těžby v OKD (ze strategických důvodů a zachování odborníků) třikrát ano. Nikdo neví, co bude.

Posunutí zákazu starých kotlů pětkrát NE. Těším se na ten zákaz jak malé dítě na Vánoce. Mám jeden v sousedství, teď zrovna ve "správném" směru. Hnus. V podstatě ani nechápu, jak může být někdo tak bezohledný. Myslím, že se těší všichni v sousedství.

Turby
3. březen 2022, 17:21

Jak tipicke. Zoufalec, ktery se ani neumi domluvit se sousedem klidne zavede vsem treba i diktaturu jen aby mel on sve pohodlicko. Aneb ti co bydli u silnic zakazou silnice, ti co bydli u zeleznic zakazou zeleznice, ti co bydli u skol ci skolek zakazou deti a ti co jim dravci zerou slepice zakazou lesy a zver?!

Soucasny svet ovladli blbci.

Turby
3. březen 2022, 18:13

samozrejme typicke. ty automaticke doplnovace pismen v mobilech jsou peklo

Jirka94535
4. březen 2022, 09:52

Dobrý den, pane Turbo. Na výměnu kotlů bylo více než pět let a dotace. Všichni kotel vyměnili, mimo jednoho.

Co kdybych vaší argumentaci otočil. Jeden bezohledný jedinec dokáže znepříjemnit život celé vesnici.

Další srovnání jsou myslím zcela mimo. Mějte se fajn.

Martin P
4. březen 2022, 12:44

Já se vám nedivím, znám člověka, který topil dřevotřískou a molitanem - odpady z čalounické a truhlářské firmy. Nicméně pokud topenáři ani nestíhají vyměnit vše do konce roku 2022, pak se fakticky pod hrozbou pokud zbytek kotlů emisní třídy 1 a 2 stejně vymění až v letech 2023 případně 2024. Vaše plíce si pokutami nepomůžou, jen obecní rozpočet. Lhůtu bych posunul, ale jen o tolik, o kolik je předpoklad že to topenáři stihnout zprocesovat.

Těžba uhlí - souhlas.

Mirek
3. březen 2022, 19:31

Já mám dojem, že současná vláda chce dovážet do Ostravy uhlí z Austrálie. :-) :-) Že prý by to bylo celkově levnější. :-) :-)

Martin P
4. březen 2022, 12:46

Doufám, že tyhle celoplanetární přesuny materiálu v tisícovkách tun se časem už zase nevyplatí. Nyní jde ale o to ukázat, že nejsme tak závislí, jak by Východ chtěl.

Jan Veselý
4. březen 2022, 12:51

Nerad vám beru iluze, ale ne, česká vláda nějaký dovoz uhlí vůbec neřeší. To si kapitalisti řeší sami, ve vlastní režii. To vše ve světě, kde prachy vládnou.

Už se to děje dlouho, že vy jste o tom nevěděl ještě neznamená, že to neexistovalo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se