Domů
Energetika v ČR
Brabec chce jednat s Jurečkou o hájených místech pro výstavbu přehrad
Vodní elektrárna Lipno
Vodní elektrárna Lipno. Zdroj: cez.cz

Brabec chce jednat s Jurečkou o hájených místech pro výstavbu přehrad

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce jednat s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) o možnosti rozšíření počtu tzv. hájených míst, kde by se v budoucnu mohly například postavit nové přehrady. Jeho resort měl k připravovanému materiálu MZe výhrady, přesto je překvapený, že jej ministerstvo zemědělství nechce vůbec předložit, řekl dnes ČTK . Nyní je v Česku chráněných 65 území, přičemž ministerstvo zemědělství dříve uvažovalo o 16 nových.

„Pro mne je to natolik nová informace, že si s panem ministrem a dalšími kolegy řekneme, co to de facto znamená. Zatím to vypadá, že těch 16 lokalit padá, že se neuvažují a že diskuse skončila,“ řekl ČTK Brabec.

Podle něj ministerstvo životního prostředí mělo k materiálu výhrady. Hlavně ale toho rázu, že se na něm chtělo podílet. „Na druhou stranu jsme nikdy neřekli, že myšlenka na otevření aktualizace generelu je špatná. My jsme jenom řekli, že by bylo dobré postupovat společně,“ vysvětlil Brabec.

Ministerstvo životního prostředí ale podle něj oceňuje snahu zemědělského resortu řešit vodní kapacitu zemědělských a lesních půd. Jeho resort preferuje přírodě blízká opatření, ale menší přehrady by podle něj nemusely být konfliktní. „Teď nás překvapilo, že se řeklo, že nebude nic,“ dodal ministr.

Ministerstvo zemědělství dnes ohlásilo, že nezařadí do takzvaně hájených území pro stavbu vodních nádrží do konce mandátu současné vlády žádná nové území. Měly by se ale postavit dvě nové nádrže ve středočeských Senomatech a v Šanově.

Úvodní fotografie: ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516