ČEPS je připraven na nové reaktory, když se druhý připojí po vypnutí starých
Česká přenosová soustava je připravena na dva nové jaderné bloky v elektrárně Dukovany, pokud se druhý z nich připojí po odpojení současných bloků. Případný souběžný provoz nových bloků se starými si vyžádá studii připojitelnosti, na jejím základě se upraví plány na rozvoj přenosové sítě. Na dotaz ČTK to dnes uvedl provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Náklady případných investic podle něj budou záviset na zvoleném technickém řešení, zatím je nelze odhadnout. Vláda ve středu rozhodla, že korejská společnost KHNP postaví v Dukovanech dva nové jaderné reaktory.
V elektrárně Dukovany jsou v provozu čtyři jaderné bloky, z nichž má každý výkon 510 megawattů (MW). Každý z nových reaktorů, které nabízí KHNP, by měl mít výkon 1050 MW.
„Společnost ČEPS dlouhodobě připravovala investiční záměry pro připojení dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany s tím, že druhý bude připojen po odstavení stávajících bloků,“ sdělila ČTK mluvčí ČEPS Hana Klímová.
Analýzu ČEPS provedl na základě smlouvy o připojení se společností Elektrárna Dukovany II, která je dceřinou firmou polostátní energetické společnosti ČEZ a bude investorem stavby.
„K záměru provozu dvou nových jaderných zdrojů v Dukovanech při krátkodobém souběhu společného provozu se stávajícími bloky bude provedena studie připojitelnosti, kterou musí ze zákona zpracovat investor stavby. Výsledky této studie pak budou promítnuty do plánů rozvoje přenosové soustavy a rozsahu případných nových investičních akcí ČEPS,“ uvedla Klímová.
Výše investic podle ní bude záležet na technickém řešení a na délce provozu současných jaderných bloků, zatím ji nelze vyčíslit.
Vláda ve středu rozhodla, že nové jaderné bloky v Česku postaví KHNP, dala jí přednost před francouzskou EDF. Kabinet zároveň rozhodl o stavbě dvou reaktorů v Dukovanech, cena za jeden blok by měla dosáhnout zhruba 200 miliard korun. Stavba by měla začít v roce 2029, první blok by měl začít vyrábět elektřinu v roce 2036. Vláda zároveň bude jednat s KHNP o opci na další dva jaderné bloky v Temelíně.
Mohlo by vás zajímat:
Včera KHNP uvedla na pravou míru jásavé tlachy páně premiérministra ohledně stavu přípravy smlouvy včetně ceny. Začínám mít dojem, že vláda své rozhodnutí konzultovala jako s odborníky asi jen s D. Benešem a D. Drábovou. Nikdo z těch tří to ve skutečnosti stavět neumí a nechce, a to nikdy a nic, jen jaksi nemají odvahu to říci přímo, nýbrž naopak. Skutek ale nakonec vyjde nastejno.
ČEPS by mohl tušit (z otevřených zdrojů), že životnost Dukovan se naopak prodlouží na 70 let tj. až do poloviny 50. let.
4290MW současné zdroje + 4*1050 nové + 3000MW SMR
Celkem 11 490 MW v jádře v roce 2050 dle současných plánů.
Cena tak 750 mld. Kč za nové Dukovany
900mld. Kč za nový Temelín (stavěný později)
SMR za MW ještě o 50% dražší.
Ovšem v realitě bude po Evropě i v ČR postaveno tolik OZE, že přes léto české jádro v podstatě nepojede.
Po zpožděních dané podceněním regulace, legislativy a povolovacích procesů se začne stavět 1 blok v Dukovanech v roce 2032 a zbytek se odpíská.
Cituji z dnešního rozhovoru s Danou Drábovou na Radiožurnálu: "...se nám tady ve veřejném prostoru pohybují odhady 70, 80 let. To si někdo tahá z lokte."
Další věštby nekomentuji.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se