Domů
Elektrárny v ČR
Češi jaderné energetice fandí, za hranicemi je situace diametrálně odlišná
Jaderná elektrárna temelín
Zdroj: ČEZ

Češi jaderné energetice fandí, za hranicemi je situace diametrálně odlišná

Občané ČR se podle průzkumu CVVM staví velice pozitivně k jaderné energetice. Více než polovina obyvatel podporuje dostavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Naprosto odlišný pohled na současnou a budoucí energetiku je možné najít v sousedním Rakousku a Německu, naopak obdobně se ze sousedních států k jádru staví například Poláci.

Průzkum CVVM se odehrál v květnu letošního roku a respondenti se vyjadřovali zejména k jaderné energetice. Z průzkumu vyplývá, že více lidí by se přiklonilo k zvyšování celkového podílu jaderné energie na výrobě elektřiny, než ke snižování tohoto podílu.

Nejvíce lidí, téměř 40 %, zastává názor, že by podíl jaderné energie měl zůstat stejný. Nicméně aby podíl jaderné energetiky v ČR zůstal stejný, bylo by již nyní nutné rozhodnout o dostavbě některé z jaderných elektráren. Vzhledem k době výstavby by nový blok mohl nahradit reaktory v Dukovanech dosluhující po roce 2035.

To odpovídá i další části výzkumu, která se věnovala rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Rozšíření o dva bloky, navzdory problémům, kterým jaderná energetika v současné době čelí, podporuje 51 % respondentů, zatímco proti je 32 %.

Podpora dostavby jaderných bloků JETE v ČR.
Podpora dostavby jaderných bloků JETE v ČR. Zdroj: CVVM

Zajímavostí je, že od roku 2015 se zvýšilo procento Čechů, kteří se vyslovili pro zvýšení podílu výroby elektřiny z jaderné energie. Oproti loňskému roku (2016) ale stejný ukazatel o dvě procenta poklesnul.

Ve srovnání s loňským rokem nejvíce propadla důvěra občanů ve vládu ve spojitosti s rozhodováním o jaderné energetice. Meziročně se jedná o pokles o 11 %, který ovšem zřejmě souvisí s celkově nižší mírou důvěry Vládě ČR.

Kompletní průzkum veřejného mínění je možné najít pod tímto odkazem.

Německé a rakouské obyvatelstvo má názory diametrálně odlišné, podobně jako ČR smýšlejí obyvatelé Polska

Podle očekávání dopadly letošní průzkumy mezi obyvatelstvem Rakouska a Německa. Přestože průzkumy nejsou totožné, je z nich naprosto zřetelný rozdíl mezi přístupem k jaderné energii v České republice a u našich západních a jižních sousedů.

V rakouském průzkumu z počátku letošního roku se celých 91 % obyvatel vyslovilo pro to, aby k výrobě elektřiny nebyla používána jaderná energie. Pouhých 7 % souhlasí s jejím využíváním a 2 % obyvatel odpověděla nevím. Přes 80 % obyvatelstva navíc požaduje, aby se zrychlil odstup od klasických fosilních elektráren a urychlil se přechod k obnovitelným zdrojům.

Obdobná situace je v Německu, kde akceptuje jadernou energetiku pouze 6 % obyvatel.

Akceptace jaderné energetiky v Německu
Akceptace jaderné energetiky v Německu

Zajímavostí je, že ani obyvatelé v okolí jaderné elektrárny nevidí jadernou energetiku pozitivněji. Pokud mají elektrárnu v okolí, akceptuje ji ještě o jedno procento méně obyvatel. Tento trend je zejména zajímavý v porovnání s německou uhelnou energetikou, kdy přijetí uhelné energetiky roste o 9 % u skupiny obyvatelstva, které má uhelnou elektrárnu ve svém okolí.

Obdobně jako v ČR smýšlejí obyvatelé Polska. Podle staršího průzkumu souhlasilo s výstavbou jaderné elektrárny přes polovinu obyvatel.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Milan Vaněček
21. srpen 2017, 12:11

Myslím že by stačilo kdyby zavřeli ty politiky co způsobili největší tunel s fotovoltaikou ( 2009-10) a kdybychom zisky z velkých FVE zdanili 90%. A zastropovat i ostatní podporu OZE na max. 1 miliardu ročně na kakždou novou technologii. Odstranit zbytečnou nic neřešící bionaftu a dřevní odpad z našich lesů by šel jen k malospotřebitelům. Fotovoltaiku na sřechy za světové ceny a ne tu předraženou s další zbytečnou dotaci, jako je současný stav.

Pak věřím že by naše veřejnost získala na OZE podobný náhled jako má většina civilizovaného světa.

A že by Poláci podporovali jádro - tomu se mohu jen smát....

Martin Pácalt
21. srpen 2017, 14:00

Přidal bych i nevyvážet dřevní hmotu za hranice. Ona se totiž díky poptávce z Rakouska u nás prodává dřevní peleta mnohem dráž než by musela. A za hranice putuje i kulatina, aby se pak vrátila cca 2,5x zhodnocená ve formě konstrukčních a lepených lamelových hranolů.

To zpětné zdanění FVT je bohužel napadnutelné.

Poláci kdysi zařízli jadernou elektrárnu poblíž Gdaňsku u Baltského moře jakmile začal jaderný spad na Pripjať . Mají silné uhelné odbory, nicméně rychle nahradit uhlí mohou podle mě nejlépe výstavbou na několika frontách, vč. jaderné. Ovšem není průchodné, aby byly z Ruska :-) .

Milan Vaněček
21. srpen 2017, 14:12

Žádné zpětné zdanění fotovoltaiky. Já chci zdanění od roku 2019, kdy už každá FVE bude zaplacena a vydělala si přiměřený zisk. To není nic retroaktivního, jaké budou budoucí daně to si určuje každý suverenní stát, typicky po volbách.

Ano, dřevní odpad a pelety z něj pro domácí malospotřebitele, v tom s Vámi plně souhlasím.

Martin Pácalt
21. srpen 2017, 14:18

Aha, no dobře. Asi jsem to měl za retroaktivní proto, že si neumím představit, jak by mohly vznikat velké FVE v budoucnu. Tak velké střechy nemáme a o střešních instalacích zde píšete celkem často. To jen na vysvětlenou...

Mikeš
21. srpen 2017, 16:35

Ano takové zásahy by jistě zvýšili stabilitu trhu a všichni by se hrnuli u nás do energetiky investovat.. to by bylo to pravé stabilni prostředí, bez překážek a házení klacků pod nohy..

Milan Vaněček
21. srpen 2017, 17:52

Naše energetika nepotřebuje cizí investory stejně jako naše vodárenství nepotřebovalo Veolii, atd

Utilities mají být z definice ve vlastnictví (resp majoritním spoluvlastnictví) obcí, regionů či státu

Mikeš
21. srpen 2017, 22:06

Ale ja nemluvil jen o cizích investorech. Myslím, že to platí obecně.

Martin Pácalt
25. srpen 2017, 15:22

Mikeši: Vyznívá to ale ironicky ;-)

Pavel
25. srpen 2017, 23:38

Tunel s fotovoltaikou začal v roce 2005, kdy socanští diletanti a zloději prosadili zákon o podpoře oze parodií na elektrárny. Zavřen by tedy měl být bursík jako autor předlohy (kterou opsal od německého tělocvikáře) a ping. paroubkova vláda.

Je jasné, že bursíkova (a jemu podobných) představa o nahrazení velkých a stabilních zdrojů energie na počasí závislými takzvanými oze, a to za pomocí lití bilionů do kanálu, byla zcestaná od samého začátku a je stále zcestná, takže zákonitě zkrachovala.

Biliony korun a eur mizí jako pára nad hrncem už pěkně dlouho (v německu víc jak 20 let) a jediné čeho bylo dosaženo je nárůst ceny elektřiny, pádů vlády (Bulharsko) a otevírání nových uhlených elektráren a nárůstu emisí co2 (německo). Oze není bez dotací konkurenceschopné ani po dvaceti letech masivního dotování a je jasné, že nebude konkurenceschopné ani za dalších 20 let, zvlášť, když se budou poctivě brát v úvahu brát veškeré náklady, které tzv. oze generují, tj. masivní výstavba nových vedení, nemluvě o stále nevyřešené akumulaci. Akumulovat elektřinu na několik měsíců zimní nepřízně počasí prostě nebudeme umět ještě několik desetiletí.

Jan Veselý
21. srpen 2017, 15:47

Bylo by zajímavé ten dotazník ještě doplnit o otázky týkající se cen. Bylo by zajímavé zjistit jak moc jsou lidi mimo realitu s cenou elektřiny z plánovaných JE a jak moc mimo jsou s cenou alternativ. Ohledně FVE mám tu zkušenost, že lidi žijí v roce 2010, někteří v roce 2005 a někteří v roce 1985.

Milan Vaněček
21. srpen 2017, 20:24

Tak čtu v dnešním monitoringu, že už vláda bude jednat o zvýšení daně. Těch současných 10% je opravdu směšných.

C
26. srpen 2017, 10:15

Jak se dívám na ty otázka tak jsou příliš obecné, nezahrnout tam fakt že by ve hře mohla být státní podpora JE je podle mne poněkud zavádějící. Měla tam být otázka která zohledňuje i toto, výsledek by pak byl jistě o dost jiný. Takto to má význam jenom pokud by měly být JE stavěny na komerční riziko provozovatele i tím že pokud mu to krachne před zahájením provozu tak objekty odstraní nebo sežene někoho kdo je dostaví.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se