Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ projedná prodej Počerad, padne návrh na odložení prodeje

ČEZ projedná prodej Počerad, padne návrh na odložení prodeje

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ projedná ve čtvrtek prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Předseda dozorčí rady Václav Pačes dnes ČTK řekl, že na jednání určitě padne návrh, aby se rozhodnutí odložilo. Možný prodej elektrárny v minulých dnech kromě ekologů kritizoval v médiích i ministr financí Andrej Babiš (ANO). V současné době s prodejem nesouhlasí ani Pačes.

„Mimo jiné to budu navrhovat i já,“ řekl dnes ČTK k možnému návrhu na odložení prodeje Pačes.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, respektive vedení firmy, by podle něj mělo mimo jiné zveřejnit podrobnou analýzu toho, proč ČEZ jako akciová společnost musí v jistých záležitostech rozhodovat určitým způsobem. Podle Pačese jde například o vysvětlení, jak se posuzuje výhodnost jednotlivých kroků firmy, a to nejen v otázce Počerad. „Mě toto chybí,“ dodal.

Ilustrační foto

Čtvrteční jednání podle něj začne ráno schůzí takzvaného strategického výboru, na kterém vybraným členům dozorčí rady management ČEZ představí své aktuální záměry. Následovat bude zasedání samotné dozorčí rady.

Server iHNED.cz dnes informoval, že společnost Vršanská uhelná zaslala tento týden vedení ČEZ dopis, ve kterém dala najevo, že na rozhodnutí ohledně Počerad nebude čekat déle než do konce dubna.

„V případě odložení uzavření vyjednané transakční dokumentace na období po konci dubna 2017 si nemůžeme dovolit podstupovat riziko, že pro nás současná nabídka přestane být ekonomicky rentabilní,“ stojí podle serveru v dopise.

Ilustrační foto

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy přes ministerstvo financí. Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Babiš již dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupci jsou nominováni ČSSD a jeden KDU-ČSL.

Ne vždy rozhodování v dozorčí rady dopadne tak, jak prosazují zástupci ministerstva financí. Například na začátku ledna Babiš uvedl, že zástupci jeho ministerstva v radě hlasovali proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy, dozorčí rada jako celek záměr ale podpořila.

„V důležitých a konfliktních otázkách dochází často k tomu, že zástupci ministerstva financí nemají v dozorčí radě potřebnou většinu, a jsou jednoduše přehlasováni,“ uvedl ministr už loni v září.

Ilustrační foto

Mluvčí ČEZ Roman Gazdík dnes ČTK řekl, že ČEZ se při úvahách o případném prodeji elektrárny Počerady řídí především svojí dlouhodobou strategií a efektivitou provozovaných aktiv pro společnost a zejména pro její akcionáře.

„ČEZ svůj budoucí rozvoj staví na bezemisních zdrojích a moderních technologiích a postupně snižuje podíl výroby z uhlí,“ uvedl.

Podotkl, že to ale neznamená, že firma uhelnou energetiku opouští zcela.

Předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes novinářům ve Sněmovně řekl, že operace s elektrárnou Počerady je velmi temným příkladem dvou oligarchů, kteří si hrají s penězi daňových poplatníků. Babišův postoj je podle něj způsoben tím, že ministr vede s Tykačem souboj.

„Ti dva žraloci se mezi sebou perou a nakonec se dohodnou, že jim to my všichni zaplatíme,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se